Manşet 11.9.2019 08:28:11 240 defa okundu

TBB'den açıklama

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından, elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stokunun 47 milyar dolar civarında olduğu, bu tutarın yaklaşık 10 milyar dolarlık bölümünün bu yıl içinde yapılandırmasının tamamlanması gerektiği açıklandı.

“MEVCUT BORÇ 47 MİLYAR DOLAR”

Son dönemde doğalgaz santrallerinde yer alan tartışmalar hakkında Türkiye Bankalar Birliği açıklamalarda bulundu. TBB tarafından yapılan açıklamada; “Son dönemde kamuoyunda doğalgaz santralleri hakkında yer alan tartışmaların daha sağlıklı bir zeminde yapılmasını teminen bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stoku 47 milyar ABD Doları civarındadır. Yapılandırma ihtiyacı bulunan kredi portföyü 12-13 milyar ABD Doları düzeyindedir. Bu tutarın yaklaşık 10 milyar ABD Doları tutarındaki kısmının 2019 yılı içinde yapılandırmasının tamamlanması beklenmektedir.

 

En olumsuz senaryoda dahi bu kredilerin tamamına karşılık ayrılsa bile bunun, sektörün sermaye yeterlilik oranına etkisinin yaklaşık yüzde 0,23 düzeyinde olacağı hesaplanmaktadır. Bu kredilerin tamamının 3. gruba alınması halinde sektörün takipteki alacaklar rasyosuna etkisi yüzde 0,22 seviyesinde kalacaktır. Diğer bir deyişle, bu kredilere ilişkin en muhafazakar şekilde hareket edilse bile etkisi oldukça sınırlı, makul ve yönetilebilir düzeydedir.” denildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1690
 Dün : 23634
 Toplam : 34519336
 Ip No : 3.94.202.172