Spor 10.6.2019 21:29:06 2360 defa okundu

Suyun koruyucu adamları

Arama-kurtarma ekibi: Sporcu istemediği sürece yardım etmeyiz VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Dünya Rafting Şampiyonası’nda Munzur Nehrinin serin sularında yarışacak olan sporcuların can güvenliğini sağlayan Turkuaz Sualtı ve Akarsu Arama-Kurtarma Ekibi gönüllüleri ile konuştuk. Munzur kıyısındaki söyleşide, Turkuaz Sualtı ve Akarsu Arama Kurtarma Ekip sorumlusu Mehmet Eskitaş, ekiplerinin yaptığı iş hakkında bilgi verirken, Mustafa Uruç bu işi gönüllü olarak yaptığını ve yaptığı işin faydalı olmasından ötürü büyük keyif duyduğunu aktardı.

Mehmet Eskitaş; “Munzur Nehrinin suyunu dünya arenasına sunduk”

“Turkuaz Sualtı ve Akarsu Arama Kurtarma Ekip sorumlusuyum. Aynı anda dernek başkanı olarak çalışıyorum.

“Turkuaz Arama Kurtarma Ekibi kimdir?”

1996 yılında kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve tek akarsu ve su altı arama kurtarma ekibidir. Birçok alanda su altı ve su üstü arama kurtarmaları yapar. Burada görmüş olduğunuz ekip, akarsu kurtarma ekibidir. Türkiye Rafting Federasyonu güvenlik koordinatörlüğü altında akarsu kurtarma ekibi olarak çalışır.

“Akarsu güvenlik önlemi ne demek?”

Akarsu üzerinde yapılan her hareketin güvenli hale gelmesi için çalışan ekiptir. Bu ekip Kayseri’de ve diğer illerde teşkil olur. Ortak alanlarda çalışmaya devam ederler.

“Nasıl hazırlanırlar?”

Bu ekip yıl boyu akarsuda ve su altında çalışır. Antrenmanlarını yapar. Kurtarma tatbikatlarını yapar. Böylelikle dünya arenasına hazır hale gelir.

“Acil durumda ne yapılır?”

Sporculardan, sivilden, izleyenlerden üç farklı ekip şeklinde çalışır. Primer ekibimiz su üzerinde olan sporcuların güvenliğini sağlayan ekiptir. Sekonder ekibimiz, olayın dışında ama insanların güvenliğini alan ekibimizdir. Suda boğulma-kaybolma olduğunda devreye giren ekiptir. Böylelikle, akarsu güvenlik ekibi rafting yarışması boyunca devam eder. Toplam ekip sayımız 26. Burada bulunan ekibimiz ise 12 kişidir. Akarsuda kurtarma üzerine uzman olan bütün ekip buradadır. Bu ekip, aynı zamanda su altı arama kurtarma uzmanıdır.

“Munzur Nehrini dünya arenasına sunduk”

Geçen yıl Munzur’a geldik. Burada saha çalışmaları yaptık. Bu suyu dünya arenasına sunduk. Burada bir dünya şampiyonası yapılabilir dedik. Onunla birlikte dünya şampiyonası başladı. Bugün itibari ile herkes burada eğlenirken bizim ekibimiz rafting botları ile birlikte bütün nehir alanını tek tek gezerek nerede sıkıntı var? Sporcular nerde düşebilir?  Düşerse nasıl cevap verilebilir? Sorularına cevap arayıp buldular.

“Sporcular bizden yardım isteyene kadar biz sporculara dokunamayız”

 Bizden yardım aldıkları anda o klasmandan diskalifiye olurlar. Sıfır puan alırlar. Bu da dünya şampiyonalıklarını etkiler. Bu yüzden son ana kadar bekleriz. Onlar bizden yardım isteyene kadar biz müdahale etmeyiz. Aramıza katılmak isteyene, su altı ve akarsu kurtarma eğitimi veriyoruz. Ondan sonra bir kondisyon eğitimine tabii tutuyoruz.

Deniz Temel; “Türkiye’de rafting ile ilgili yarışmalarda bulunuyoruz”

Arama kurtarma ekip liderliği yapıyorum. Kayseri yerleşkesi olarak çalıştığımız için Kayseri ve bölgedeki boğulma vakalarında, sel gibi doğal afetlerde de müdahale ediyoruz. Buraya gelmeden önce Kayseri’de bir boğulma olayı vardı. Ona da müdahale ettik. Türkiye’de rafting ile ilgili nerede yarışma varsa akarsu güvenlik olarak bölgeye intikal ediyoruz.

Mustafa Uruç; “İnsanlığa faydalı olabilmek için arama-kurtarma gönüllüsü oldum”

Kayseri’de yaşıyorum. Kayseri’de arama kurtarma gönüllüsüyüm. Emekli olduktan sonra başka bir iş yapmak istemedim. İnsanlığa daha faydalı olabilmek açısından arama-kurtarma gönüllüsü olarak ekibe katıldım. Hocalarımdan ve ekip liderimden zaman zaman eğitim alıyorum. Bu konuda bayağı sıkı eğitimlerimiz oluyor. Faydalı olabildiğim zaman keyif alıyorum. Tişörtümüzün göğsünde adımızdan sonra kan grubumuzun yazılmasının sebebi, arama kurtarma ekibi olarak her türlü afette bizden yardım istendiğinde gönüllü olarak gidiyoruz. Nihayetinde biz de insanız, bizim de başımıza bir şey gelebilir. Olumsuzluklara karşı kan grubumuz tişörtümüzde yazar.

Hamza Aktaş; “Tunceli’nin yeşilini sevdim”

Buraya dördüncü gelişimiz. Buraya ilk geldiğimde doğası hoşuma gitti. Yeşilini sevdim. İnsanları hoştu. Hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım. İnsanların hoşgörülüğü oluşu ve doğası, suyu…Bizim işimiz suda. Suyunu da çok seviyoruz. 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1444
 Dün : 19135
 Toplam : 39221671
 Ip No : 23.21.4.239