Manşet 11.9.2019 08:24:04 283 defa okundu

Sufi Mistiğin Hikayesi

Osho’nun “Beden ile Zihni Dengelemek” adlı kitabından...

Eski zamanlarda bir Sufi vardı. Sufi, her akşam varoluşa şükreder, “Benim için onca şey yaptın ve ben bunları geri ödeyemedim, asla da ödeyemeyeceğim.” derdi. Müritleri bu şükürden hoşlanmıyordu. Çünkü, hayat bazen çetin olabiliyordu.

 

Sufi ve müritleri çıktıkları bir yolculukta üç gün boyunca hiç yiyecek bulamadı. Çünkü her geçtikleri köyden sufi oldukları için geri çevriliyorlardı. İnsanlar onlara gece yatacak yer vermediğinden çölde uyuyorlardı. Aç, susuz üçüncü gün gelip çatmıştı. Akşam duasında Sufi yine mistik varoluşa, “Çok minnettarım. Bizim için onca şey yaptın ve biz bunları asla geri ödeyemeyeceğiz” dedi.

 

Müritlerden biri, “Bu da fazla oluyor. Son üç gündür varoluşun bizim için neler yaptığını söyler misin lütfen? Ne diye varoluşa teşekkür ediyorsun?” dedi.

 

Yaşlı adam güldü ve “Siz hala varoluşun bizler için ne yaptığının farkında değilsiniz. Bu üç gün benim için çok önemliydi. Açtım, susuzdum, yatacak yerimiz yoktu, geri çevrildik, lanetlendik, bize taş atıldı ve ben kendimi içimden izledim. Hiç öfke duymuyordum. Varoluşa teşekkür ediyorum. Armağanlarına paha biçilmez. Asla onları geri ödeyemem. Üç günlük açlık, susuzluk, uykusuzluk, insanların attığı taşlar… Yine de hiçbir düşmanlık, öfke, nefret, başarısızlık, hayal kırıklığı hissetmiyorum. Bu onun lütfu olmalı, bu varoluşun bana verdiği destek olmalı.

 

Bu üç gün boyunca birçok şeyi anladım ve eğer yemek verilseydi, kabul görseydik, taş atılmasaydı bunları anlayamayacaktım. Siz de kalkmış bana neden varoluşa teşekkür ettiğimi soruyorsunuz? Ölürken bile varoluşa teşekkür edeceğim, çünkü ölümde bile varoluşun bana gizemlerini açıklayacağını biliyorum. Tıpkı yaşarken yaptığı gibi, çünkü ölüm son değil yaşamın doruk noktası.” dedi.

 

Varoluş ile akıp gitmeyi öğren ki suçluluk duygusu veya yaran olmasın. Bedeninle, doğayla veya başka bir şeylerle savaşma. Böylece daha huzurlu, dingin, sakin ve kendine hakim olabilirsin.

 

Bu senin daha uyanık, daha tetikte, daha bilinçli olmana yardımcı olacak ve sonunda en büyük uyanışa varacaksın.

 

Kurtuluşa…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2761
 Dün : 23634
 Toplam : 34520407
 Ip No : 3.94.202.172