Sürmanşet 6.11.2019 09:22:00 1313 defa okundu

Sönmez Aydın “Demirbaş defterimizde otobüs kaydı geçmiyor”

Bu söyleşi, gazetemizin sahibi Hüsniye Karakoyun’un, Dersimspor kulübünün ortadan kaybolan otobüsünün akıbetini araştırırken, şu anda yayında olan “Otobüs nerde beyler? Dersimspor otobüsü uçtu” başlıklı haber-derlemesi için yapıldı. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Bu söyleşi, gazetemizin sahibi Hüsniye Karakoyun’un, Dersimspor kulübünün ortadan kaybolan otobüsünün akıbetini araştırırken, şu anda yayında olan “Otobüs nerde beyler? Dersimspor otobüsü uçtu” başlıklı haber-derlemesi için yapıldı. Olayın tarafları, geçmiş yönetimler, il dernekler müdürlüğü nezdinde araştırmalar sürerken, kulüp futbolcularının basına açıklama yapmasıyla, röportajlar denk düştü. Bu nedenle, Bülent Çetin ve Sönmez Aydın röportajlarında kulübün şimdiki durumuna ilişkin sorular yer almamıştır. Bu röportajları, gazetemizin Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalından bizzat kişilerin söylemleriyle izleyebilirsiniz.

 

Sönmez Aydın “Bize sadece borç kalmıştı”

Tunceli EMEK (Özel)-Dersimspor Kulübü Genel Sekreteri Sönmez Aydın ile bir röportaj yaptık. İşte Aydın’ın anlatımıyla kulübün durumu ve otobüsün bilinmeyen akıbeti (!), öncesi-sonrası: “Dersimspor Yönetim Kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapıyorum. Dersimpor’u 17 Nisan 2019’da yapmış olduğumuz olağan kongre sonucunda devraldık. Biz kulübü devraldığımız zaman, bize kalan bir geliri yoktu. Bize sadece borç kaldı. Bu borçların yaklaşık 148 bin TL’si, ki bankada hesaplarımıza icra konulmuştu. Bir diğer hesabımızda da 220 bin TL civarında bir icra hesabımıza konmuştu. Kulübümüzün herhangi bir artı geliri yoktu. 3. Lig döneminden kalan borçlar bunlar. İkisi futbolcuya ödenmesi gereken borç, biri de Erzurum’da yapılan kampın ödenmesi gereken borcu. 220 bin lira civarındaki borç ise, daha çok ödenmesi gereken sigorta primleri olarak karşımıza çıkıyor.

Kulübün herhangi bir gelir kaynağı yok. Daha çok bağışlarla ayakta durmaya çalışan bir kulüp. Ama biz bunun değişmesi gerektiğine inanan bir anlayışla olaya yaklaştık. Kulübe artı gelir yaratmak için ilk olarak store açımı ile başladık. Forma satışına başladık. 3 aylık bir süreçte de yaklaşık 100 bin TL’lik forma satışı gerçekleştirdik. Amacımız; bu storeleri daha da geliştirmek ve büyütmek. Bu noktada da çalışmalarımız sürüyor. Bu yaz aylarında Ovacık’ta, Erzincan’da ve Dersim merkezde kurmuş olduğumuz storede satışlarımızı gerçekleştirdik. Gelir kaynağı yaratmak adına web sitesi oluşturmayı düşünüyoruz. Bunun çalışmalarına da başladık. Web sitemizi doğru şekilde oturtursak sanal mağazamızı da açacağız. Bununla kulübe ek gelir yaratmayı düşünüyoruz. Bunun dışındaki gelir kaynağımız daha çok gönüllü, Dersimspor sevdalıları… Bu noktada da bize katkı sunan iş adamlarımızı bundan birkaç gün önce resmi sayfamızda isim isim açıkladık. Bu üç aylık süreçte yaklaşık 330 bin lira civarında gelir elde ettik. 449 bin lira civarında da harcama gerçekleştirdik. Bu gelirin 250 bin lirasını futbolcu ödemelerine verdik. Geri kalanı da diğer giderlere gitti. Her deplasman gideri yaklaşık 10 bin lira civarında oluyor. Eskiden kulübümüzün kira problemi olmuyordu. Takım İl Özel İdaresi’nin bize tahsis ettiği misafirhanede 9 yıl boyunca kaldı. Ama bu dönem maalesef bu hakkı da bizden aldılar. Bu noktada 12.500 TL’lik kirayla KAMER Vakfının pansiyonunu kiralamak zorunda kaldık. Bu şekilde giderlerimizi bağış sistemiyle karşılamaya çalışıyoruz.

Biz yönetime geldiğimiz zaman otobüs hikayesini halktan duyduk. Biz de Dersim’de yaşayan ve kulübün geçmişini bilen insanlarız. Sonuçta Dersim sevdalısı olduğumuz için buradayız. Otobüsün borç karşılığı satıldığı söylendi. Bizden önce bir yönetim daha görev yaptı. Otobüs bizden iki dönem önce satılmıştı zaten. Karar defterlerini incelediğimizde bu otobüsün Bülent Anhan adında bir kişiye devrinin gerçekleştirildiğini gördük. Biz kendileriyle konuştuk ve dedik ki ‘Bu konuda çok zorluk yaşıyoruz. Gittiğimiz birçok işverenimiz, Dersimspor gönüllüsü, sevdalısı otobüsü ne yaptınız? Neden satıldı? diye soruyor. Bu, beraberinde güvensizliği de getiriyor.’ Kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledik. Borç karşılığı satılmışsa da kamuoyunun bu konuda rahatlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Kemal Seçkin ve Murat Aran bize, ‘Biz eğer bu otobüsü normal şekilde satmasaydık, icra yoluyla satılacaktı. Bu da değerinin altında satılmasına neden olacaktı. İcra yoluyla satılmasının önüne geçmek için otobüsü bu şekilde satıp kulübün borçlarını kapattık.’ dedi. Sorgulayıcı merci biz değiliz. Bizden önceki yönetim devr almıştı. Ne kadara satıldığını sormadık, bilmiyoruz. İstanbul’da gece düzenlemek istedik. Ama bu durum bize sıkıntı yaşattı. Her gittiğimiz işveren bize bunları sordu. 9 yıllık ve 3. Lige çıkmış bir kulübün oturacak bir sandalyesi yoksa, hala başkana ait bir büroda röportaj veriyorsak, bu hepimizin eksikliği. Bu kulübün tüm yönetimlerinin hatası. Kulüp kurumsallaştırılmamış. Kulüp kendi içerisinde bir yarışın içine sokulmuş, o yarışın içinde birileri bağışta bulunmuş, futbolcu alınmış şuanda kulüp çok sıkıntılı yani. Bizim defterlerimiz var ama otobüsün girdisi çıktısı yok. Otobüs üzerinden denetleme masasına verilen bir kayıt var ama bedeli nedir? Kaça alınmış? bunlar yok. Demirbaş defterimizde otobüs kaydı geçmiyor. Demirbaş defterinde altı tane defterin kaydı var. Başka bir şey yok. Biz bu defterleri incelemek istedik ama işin içinden çıkamadık. Yeni geldik. 30 bin lira gibi bir gelir kaydettik. Bunu kamuoyuna deklare ettik. Bizim gelirimizin hepsi makbuzludur. Yeni yönetim olarak şeffaflıktan yanayız. Her ay oturup ne kadar para gelmiş, ne harcamışız bunu tüm Dersim kamuoyuna paylaşacağız. Bizim kendi Facebook sayfamız var ve basın yoluyla da duyuruyoruz. Kulübün marka tescil hakkı bile başka bir kişideydi. Erzincanlı birindeydi. Patentini biz aldık. Göreve geldiğimiz üçüncü ayda dernekler masası bizi denetliyor. Bu denetim de genel yapılır. Dönemsel yapılmaz zaten.” 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4778
 Dün : 15526
 Toplam : 36631631
 Ip No : 3.235.75.174