Manşet 15.11.2019 18:24:16 1267 defa okundu

Seyid Rıza ve beraberinde idam edilenler anıldı

“Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

15 Kasım 1937’de idam edilen Seyid Rıza ve beraberinde idam edilenler, olayın 82. yılında anıldı. Baba Mansur Ocağı pirlerinden Nesimi Genlik’in verdiği gülbeng ile başlayan anma, Dersim Dernekleri Federasyonu Temsilcisi Kenan Yiğit’in yaptığı açıklamayla sürdü. Yiğit, “Biz Dersim halkı olarak daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade ediyoruz;  Arşivler açılsın. Dersim ismi iade edilsin. Dersim halkından özür dilensin. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın. HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ise, “82 yıl önce Seyid Rıza, yoldaşları ve on binlerce insanımız katledildi. Aynı politikaların yürürlükte olduğunu görüyoruz. Şunu herkes bilmeli ki; belediye binalarına atılan kayyımların, gasp ettiği sadece binalardır.” ifadelerini kullandı.

 

“DERSİM HALKINA SOYKIRIM UYGULANMIŞTIR”

Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında bir araya gelen bazı STK’ler, 15 Kasım 1937’de idam edilen Seyid Rıza, oğlu ve arkadaşlarını andı. Seyid Rıza Meydanı’nda gerçekleşen anmaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Akpazar Belediyesinin görevden alınan Başkanı Orhan Çelebi, bazı siyasi parti ve kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Alevi dernekleri, pirler ve analar katıldı.

 

Baba Mansur Ocağı pirlerinden Nesimi Genlik’in verdiği gülbengle Seyid Rıza, oğlu, arkadaşları için Dara duruldu.

Dersim Dernekleri Federasyonu Temsilcisi Kenan Yiğit burada yaptığı açıklamada, “1937/38 Dersim Soykırımı’nda, Dersim toplumunun ileri gelenleri 1935’de TBMM’de çıkarılan Tunceli Kanunu ile tutuklanmış ve ardından yapılan sözde yargılamadan sonra Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmiştir. Yine aynı tarihlerde kurşunlanan, süngülenen, bombalanan, uçurumlardan atılan, yakılan, zehirlenen, idam edilen, mezarları bile belli olmayan, sürgün edilen on binlerce mazlum insanımızın acılı hatıralarını yüreğimizin derinliğinde hissediyoruz. Bu katliam insanlarımızın belleğinde en ağır yeri tutarak, yüreklerimizde tesellisi olmayan ve kabul edilemez olan bir yara ile bugün de kanamaya devam etmektedir.

Dersim kimliğinin ve kültürünün temel taşıyıcısı konumundaki başta Seyit Rıza olmak üzere halk önderlerinin hileyle katledilmesinden sonra Dersim halkına karşı eşine az rastlanılır bir saldırganlıkla, tartışmasız bir soykırım uygulamıştır. Ulus yaratıcı Türki iradenin en yetkin ideolojik formu olarak dönemin sistem temsilcileri ve onların faşist aygıtlarınca Dersim’in yaşam kaynakları insanı ile birlikte ‘yerinde ve sonsuza kadar’ etkisiz kılınmak kaydıyla ateşe verilmiştir. Ele geçirilenler göçertilmiş ve topraklarına dönüşleri yine kanunla yasaklanmıştır. Çocuklar, bilhassa da kız çocukları ailelerinden kopartılarak başta subay olmak üzere çeşitli ailelere ataerkil, ganimetçi Türk geleneklerine uygun olarak ‘pay’ edilmiştir. Mağaralara sığınan kadın ve çocukların zehirli gazlarla katledilmesinin yanı sıra, köylerinden toplanan masum insanlar kurşuna dizilmiş, uçurumlardan atılmış.

 

“DERSİM HALKINDAN ÖZÜR DİLENSİN”

Dersim halkı olarak daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade ederek bu taleplerinizin karşılanabilmesi için Dersimliler başta olmak üzere, her inanç ve ulustan halklarımızı birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz ve taleplerimizi şöyle sıralıyoruz;

Arşivler Açılsın Dersim ismi iade edilsin.

Dersim halkından özür dilensin.

Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.

Munzur’daki baraj projeleri iptal edilsin.” dedi.

 

“HAK VE HAKİKAT YOLUNDA YÜRÜYECEĞİZ”

Burada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları da, “Bugün Pir Seyit Rıza’nın mekanında, Seyit Rıza ve yoldaşlarının yürüdüğü hak ve hakikat yolunda yürüyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. 82 yıl önce Seyit Rıza, yoldaşları ve on binlerce insanımız katledildi. Aynı politikaların yürürlükte olduğunu görüyoruz. Şunu herkes bilmeli ki; belediye binalarına atılan kayyımlarla, gasp edilen binalardır. Halkımızın iradesini hiçbir güç kıramayacaktır. Halkımız demokratik mücadelesini, direnişini sürdürmüştür, sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

 

Anma, Seyid Rıza heykeline karanfil bırakılıp çıraların yakılmasıyla son buldu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14473
 Dün : 40026
 Toplam : 37814574
 Ip No : 3.237.43.68