Manşet 15.5.2019 08:28:20 236 defa okundu

Severken Öldürdüklerimiz…

Baki SENDAY'ın kaleminden...

 

Hayat yolunda deneyimli gezgin olanlar bilirler. Onun için bavullarında gerçekten çok gerekli olan şeyler dışında hiçbir şey taşımazlar. İçlerinde bir boşluk olsa bile, onu belki bir sükûnetle değil ama hoşgörüyle karşılamayı öğrenmişlerdir. Beklenmedik olaylar ve durumlar karşısında, inceden bir bekleme haline geçmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Tıpkı, bir uçurumun ucuna gelip, orada uzun bir süre, ne beklediğini bilmeyen bir kadın gibi…

Bildiğimden emin olduğum tek şey, hayatta bilinçli seçimler yapabilmek için, bilgiye olan ihtiyacımızdır. Bilgiyi toplayıp, sindirip, içselleştiremeyen hiç kimse, gerçek ve doğal mutlulukla tanışamaz. Hiç birimiz düşünsel, duygusal ve cinsel mıntıkamızın özelliklerini bilmeden, doğru bir yaşam çizgisine ulaşamayız. Bu özellikler, yaşamımızın değişik evrelerinde, önceliklerini değiştirseler de, hep var olacaklardır. Hayat daima önümüze seçim yapma şansı sunar. Ancak birileri menüdeki malzemelerin yerini değiştirirse, mantıklı seçim yapma şansımızı kaçırırız. Seçimlerimizi kendi adımıza ve özgürce yapabilmemiz için, güçlü bir zihin, zinde bir beden ve daha yüksek volümlü bir dile ihtiyacımız vardır. Çünkü bedenimizi, duygularımızı ve arzularımızı en iyi biz biliriz.

Doğa bütün riskleri, faydaları ve alternatifleri bizim önümüze dürüstçe sergiler. Bize düşen, kendi zihin gücümüz, duyularımız ve arzularımız doğrultusunda, kendi oluşturduğumuz değerlerin ışığında, seçim yapmaktır. Bedenimizde başkalarının ruhlarına tabut olmuşsak ve zihinlerimiz tortu dağlarıyla kuşatılmışsa, zaten kendi değerlerimizden yoksun kalmışız demektir. Bu şekilde yapılan seçimler de bizim değil başkalarının seçimleridir.

İşte; hayat denilen yolculukta, birçoğumuz, başkalarının tortu dağlarına tırmanırken, enerjimizi tüketir ve daha orta yaşlara bile gelmeden, unumuzu eler, eleğimizi de bir utanç halkası gibi boynumuza asarak, ortalıkta dolanır dururuz. Bireysel varoluşumuza en büyük ihaneti, kendi bedenimizde ve ruhumuzda taşıdığımız ve bize ait olmayan geleneksel tortulara tutunarak, yine kendimiz yaparız. Oysa yaşam ve arzu organı olan yürek, bizim yüreğimizdir. O bize sormadan ve danışmadan, bize rağmen atan ve bedenimizdeki mutlu ve mesut anları yaratan, tek çizgili bir kastır. İrademiz veya bedenimiz ne kadar yüksek bir bilince erişirse erişsin, o her zaman özgür atabilen tek organımızdır. Onu iyi dinleyip algılamadığımız zaman, çok sevdiğimizi sandığımız insanları severken öldürürüz.

Sevdiğimizi bir fanusun içine hapsedip, ağzını mühürleyip, somut bir nesne gibi hayattan tecrit etmek, sevgi olabilir mi? Hayattaki her işimizi tutkuyla yapabiliriz ama aşkta tutku çürütücüdür. “ Seni hep seveceğim” ifadesinde, aynı zamanda ayrılık çağrıştıran bir derinlik de gizlidir. Çünkü hiçbir duygu sonsuzluk taşımaz. Aşk, şimdiki anda doğar, büyür ve ölür. İçinde uğurlama sahnesi barındıran, bütün geniş zamanlı cümleler, ancak aşkı ve sevgiyi doğru okumayanların duyusal yanılgılarıdır. Böyleleri çoğu zaman, karşıdakini değil, onun kendisini sevmesini sevenlerdir…

Yürek arzunun organıdır. Ve sevmek aynı zamanda dokunmaktır. Yürek bir ömür boyu aşkın temposunda atarsa, pörsümeye uğrar. Onun için aşk, sevgiye evrilmez ise biter.  Karşıdakini sevmek yerine, onun bizi sevmesini sevmeye kalktığımızda, onu severken öldürmüş oluruz. Duygularımızın içtenliği, şiddeti ve yoğunluğu, tek başına eylemimizi doğru kılmaya yetmez. Bu, çocuğumuzu çok seviyoruz diye, her fırsatta yemek yedirmeye kalkarak onu boğmaya benzer.

Duygularımız zaman zaman bizi yanıltabilir. Bazen sırf kendimizi sevmek için birini severiz. Yalnızlığımıza katlanamadığımız için severiz. Birine diz çöktürmek, boyun eğdirmek, intikam almak için de sevebiliriz. Bazen birisinin sevgisini çalmak veya onu birinden çalmak için de seviyor olabiliriz. Çocukluğumuzdaki bir travmaya merhem olsun diye, sevenlerimiz de vardır. Özellikle günümüzün aşk ve sevgilerinde, çok ağır hesaplaşmalar görülmektedir. İntikam duygusunun adı sevgi olmuştur sanki. Oysa sevgi, bir çiçeğin kokusu gibi olmalıdır. Koklasak da, koklamasak da, orada bir yerde durmalıdır. Ne alçaklık, ne yükseklik, ne akıl, ne de akılsızlık dolanmalıdır sevgide.

Evet, Desmond Morris “Sevgi dokunmaktır” diyor. Ancak dokunmak zehir de olabilir, bütün hücrelere sirayet eden, panzehir de. Sevenin sağlam duyusal dünyası varsa, zehir gibi dolanır kılcal damarlarında ve aşkın da sevginin de zirvesi yaşanır. Ama travmalıysa, seveyim derken, sevgiye panzehir olur ve sevdiğini öldürür. Etolog, Desmond Morris, çok haklı olmalı, çünkü bana göre de dokunmak şifadır, şifacıdır ve dokunmak milattır.

Sevdiklerimizi severken öldürmemeli. Sevginin, öldüren değil yaşatan türünü seçmeli. Sevdiğimizin kişiliğine saygı duyan, ayak altına alanı değil. Yaşam hapishanesinin duvarlarını yükselten değil, yıkan türünden sevmeli. Sevgisini ifade ederken, “Seni hep seveceğim” türünden, lacivert renge boyanmış lafların ve şairane duygusallıkların ardına sığınmamalı. Aşk, şimdi ki zamanın bir sevgisidir, unutmamalı. Kumbarası olmayan, biriktirmeyen, muhasebe kayıtları olmayan güzel bir duygunun adıdır aşk. Biriktirmesi olmadığı gibi, yatırım da yapmaz aşk.

Gerçekten sevmek, karşıdakine değil kendimize sadık kalmaktır. Aşk, ayrılıklarından kalkılarak yazılmamalı. Ayrılık olsa bile, güneşi kaybetseniz dahi, yıldızlarınız varlığını devam ettirir. Kuşları sizinle seven birisi, avcılara gönül vermez. Gönül veriyorsa eğer, sizi zaten hiç sevmemiştir. Seven biri sadakat konusunda, bir yalancının yalanına gösterdiği sadakat gibi bağlı olmaya devam edendir. Sevdiğimiz, kurduğumuz en parlak hayalimiz ise ayrılığı da o kadar güzeldir.

bakisenday62@gmail.com       

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5126
 Dün : 16130
 Toplam : 30707064
 Ip No : 35.175.200.4