Manşet 16.4.2018 20:52:11 1172 defa okundu

Sevda da bir kaç evrimden geçer

Bülent YÜKSEL Yazdı...

Sevdasız yaşam, insanın öksüz halidir. İnsan, hayat içerisinde çok değer verdiği benliğinden sevdayı söküp atacak kadar yürekli değildir. Sevda, zaten insanını olumlu olması gereken şeydir. Yoksa insan bedensel değil de, zihinsel olarak evrim geçirmemiş hali gibidir. Sevmek, insana misafir olduğu dünyaya çıplak gözle bakmasını sağlar.

Eğer ki, insan önüne birçok kıstas koyarsa o pembe gözlükle yaşama bakmak demektir. Sevda nasıl evrimden geçer. Örnek, bir kimseden insan tanımadan önce antipati duyabilir. Tanıdıkça, ben boşuna antipati duyuyormuşum der, zamanla deneylere tabi tutar. Deneylerden geçen birey sevilir ya da araya şeffaf mesafe koyulur. İşte bu sevdanın dönemlerden geçtiği andır.

Düşünün, dolunaylı bir gecede insanın sevdiği ile hesapsızca doğada gökyüzünü izlemesi ne hoş olur. Birde Munzur’un o eşsiz akışını dinlemesi ve gece kuşunun ötüşünü dinlemek insanın ruhuna güzel gelir.

İnsan çocukluk ve yaşlılık süreçlerinden sonra ölümü biliyorsa o zaman hayatın hakkını vermesi gerekiyor. Çünkü zamanında uzalma ve kısalma teorisi yoktur. Her şeyin nasıl geçtiğini anlamak çok güç, hani denilir ya zaman her şeyin ilacıdır, bence bazı konularda acımasızca kullanılan kelimedir.Ama gerçek sevginin var olması içinde kaçınılmaz bir gerçektir.

Diyojen’in sevdası farklıymış. Onunkisi kişiye değil, dünya malına değil, kavramlar ve şarabaymış. Büyük İskender’e, senden isteğim güneşimden çekilsen, gölgen güneşimi kesiyor demesi, dünyaya bırakılan cesarettir. Sevda ürkektir, serçe kuşuna benzer. Koşul konulduğu zaman kaçıyor, yakalamak da çok zor. O insanın en temiz duygu dünyasıdır. Her daim çiçekli ve baharı yaşar.

 

Bülent Yüksel

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4428
 Dün : 12155
 Toplam : 26094437
 Ip No : 54.198.55.167