Siyaset 4.5.2022 21:13:00 650 defa okundu

Sancar “Tertelede yaşamını yitiren insanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum”

Dersim Tertelesi’nin Yıldönümünde...VİDEOLU HABER

Dersim Tertelesi’nin yıldönümünde anma ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Anma programına Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Profesör Doktor Mithat Sancar da katıldı. Sancar, anma programı sırasında yaptığı açıklamada, “Tertelede yaşamını yitiren bütün insanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Başta Seyit Rıza ve arkadaşları olmak üzere zulümle katledilen bütün canlarımızı minnetle yad ediyorum. 4 Mayıs bir kara gündür. Kürtçe tabirle Roja Reş'tir. 4 Mayıs ve sonrasında yaşananlar kara yaradır. Bu ibareyi Musa Anter’in bir kitabının başlığından aldım. 4 Mayıs 37’den sonra planlı bir soykırım yürütüldü ve yerel ifadeyle tertele gerçekleşti. Kadın, erkek, çoluk çocuk, yaşlı ve genç demeden on binlerce insan zalimce, vahşice katledildi. Sayıyı bilmiyoruz. 2011'de dönemin başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ölülerin ve sürgün edilenlerin sayılarını vermişti. Resmi belgelere dayanarak İçişleri Bakanlığı'nın belgesine göre; katledilenlerin sayısı 13 bin 800 civarı, sürgüne gönderilenlerin sayısı 11 bin 600 civarında. Ama o zamanın nüfus kayıt sistemini de biliyoruz. Ayrıca resmi evraklara nelerin girdiğini, nelerin girmediğini de bilmiyoruz. O acı-kara günleri yaşayanların anlatımlarına kulak verdiğimizde, katledilen insanlarımızın sayısının 50 ile 60 bin arasında değiştiğini tahmin edebiliyoruz” dedi.

 

PROGRAMA KATILANLAR

4 Mayıs Dersim Tertelesi’nin 85. yıldönümünde Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen anma sırasında yapılan açıklamaya; HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Milletvekilleri Alican Önlü, Tülay Hatimoğulları, Kemal Bülbül, Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, DEDEF Başkanı Özkan Tacar, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Baro Başkanı Kenan Çetin ve bazı siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütleri katıldı.

Açıklama yapılmadan önce, katliamda yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Açıklamada ‘Hiçbir şeyi unutmadık, hiçbir şeyi affetmedik’ pankartı açıldı.

Basın açıklamasını Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan okudu.

 

TERTELENİN YILDÖNÜMÜNDE

4 Mayıs’ın Dersim’in kara günü olduğunu söyleyen DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Coğrafyamız, dilimiz, inancımız elimizden alınmak isteniyor. Yapılan asimilasyon politikalarına karşı mücadele edeceğiz. Ben insanım diyen herkes soykırıma karşı sessiz kalmaması gerekiyor. Seyitlerimizin mezar yerlerini açıklayın, 1937 yılı soykırımını kabul edin ve özür dileyin, dersim ismini geri verin, kayıp çocuklarımızın akıbetini açıklayın ve coğrafyamızdan elinizi çekin” dedi.

 

“DERSİM’DE HEM İNSAN HEM KÜLTÜR KIYIMI YAPILDI”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, tertelede yaşlı, kadın, çocuk denmeden on binlerce insan katledildiğini söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Uygulanan soykırım bir zihniyetin ürünüydü. Tekçi, imhacı bir sistemin kurulması için peş peşe katliamlar, asimilasyon uygulamaları ve göç ettirme politikaları uygulandı. Dersim de bundan nasibini aldı, katliam unutturulmak istendi, fakat yıllar içinde yok etme için her yöntem denendi. Hafıza yok edilmek istendi ama başarılı olunmadı. Egemen sistem unutturmak ister ama bizler hatırlatmak için her türlü mücadeleyi yürüttük, bundan sonra da yürüteceğiz. Hakikatin açığa çıkması için Meclis harekete geçmeli. Hakikat olmadan adalet olmaz. O nedenle yüzleşme talebimizin hedefi kara yarayı temizlemek ve geleceği ortak yaşam hedefinde kurmaktır. Özür sadece bir cümleden ibaret olamaz, gerekliliklerini yerine getirmek lazım. Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmeli. Hem insan hem de kültür kıyımı yapıldı. Başta Seyit Rıza ve yol arkadaşları olmak üzere bütün katledilenlerin mezar yerleri açıklansın.”

 

“DEVLET RESMİ OLARAK ÖZÜR DİLESİN”

4 Mayıs Dersim Katliamı’nda talepleri kabul edilene kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen Baro Başkanı Kenan Çetin de, “Dersim ismi Meclis’te çıkarılacak teklifle geri verilsin. Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilenler ve yargılananların mezar yerleri ve isimleri açıklansın, devlet resmi olarak özür dilesin” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9935
 Dün : 19164
 Toplam : 49803980
 Ip No : 18.232.53.185