Kadın & Sağlık 7.11.2018 08:14:38 1434 defa okundu

Şampuan Saç Döker…

Dökülme, saçkıran, kepek... Herkesin başını ağrıtan bu sorunların kaynağında şampuan yatıyor. Dr. Metin Oğuz, "Sık yıkamak saça zarar vermez. Ancak şampuanı fazla kullanmak saçları döker" diyor.

Herkesin Saç Tipine Göre Şampuan Seçmesi Gerekiyor

Milyonların sorunu saç dökülmesi, kadın ve erkekleri tehdit ediyor. Psikolojiyi bozan, deyim yerindeyse saç baş yolduran bu sağlık sorunu, erken zamanda alınacak tedbirler ile önlenebiliyor. Dr. Metin Oğuz, kozmetik ürünlerin fazla kullanılmasının saç dökülmesine neden olduğunu belirtiyor. Saç dışarıdan temizleniyor, içeriden besleniyor. Bunun için herkesin saç tipine göre yani yağlı saç, kuru saç, ince ya da kalın telli saç tipine uygun şampuan seçmesi gerekiyor. Bilinenin aksine saçları her gün yıkamak, saç tellerine zarar vermiyor. Ancak çok şampuanlamak ve içeriğinde çok fazla kimyasal barındıran kozmetik ürünlerini kullanmak saçlı deriyi yıpratıyor. Uzun süre aynı şampuanı kullanmak da ürünün eskisi gibi etki etmemesine yol açabiliyor.

 

Kepek, Egzama...

Bu durum kepek ve egzama sorunlarına yol açıyor. Bu nedenle herkesin zaman zaman şampuanını değiştirmesi gerekiyor. Kuaförlerde uygulanan boya, röfle, fön gibi işlemler de saçlara zarar veriyor. Saça fayda veren protein içerikli besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Yine saça zeytinyağı, badem yağı gibi kaliteli yağlarla bakım yapılması gerekiyor. Saçlarda kepek, en sık rastlanan şikayetlerin başında geliyor. Genellikle yağlı saç derisinde görülen bu durum, deride meydana gelen pitriosporum ovale mantarının aşırı üreyip deride oleik asit üretmesi ve onun tahriş yapması sonucu oluşuyor. Kepek oluşumunun önlenmesi için saçın sık yıkanması ve yağlanmasının engellenmesi gerekiyor.

 

Saçkıran...

Saçkıran, dökülmeye neden olan hastalıklar arasında üçüncü sırada bulunuyor. Ailevi yatkınlık da saçkıranın görülmesinde etkin rol oynuyor. Sürme kortizonlu kremler, saçkıran olan bölgede saç çıkmasını sağlıyor. Bu tedavi ile çıkmazsa deri içine kortizon enjekte edilerek sonuç alınabiliyor.

 

Zeytinyağı Kepeği Önler

Uzmanlar, kepekten koruyacak doğal yöntemleri şöyle sıralıyor:

 

Sirkeli Su: Saçınızı sirkeli su ile durularsanız, kepekten kurtulursunuz.

Zeytinyağı: Saça ve saç derisine zeytinyağı sürmek kepekleri azaltır.

Nane Yağı: Şampuana dökülen nane yağı, kepek oluşumunu engeller.

Yoğurt: Saç derisine yoğurt sürmek kepeği azaltır.

Çam Terebentin Yağı: Saçları güçlendirir, kepeği temizler.

.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9149
 Dün : 14463
 Toplam : 34503161
 Ip No : 34.204.191.0