Sürmanşet 18.4.2019 09:03:47 833 defa okundu

Sağlıklı hava solumak için Tunceli’ye gelin…

Türk Toraks Derneği’nin hava kirliliği konusunda son raporu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınır değerlerine göre hazırladığı partikül madde raporunda;

“Türkiye’de ölçüm yapan 211 istasyondan sadece 5 tanesi (%2), 2016 -2018 yılları arasında sağlıklı hava solumaya izin verecek ölçüm sonuçlarına sahip. Bu istasyonların bulunduğu yerler; Çanakkale Biga ve İçtaş, Erzurum-Pasinler, Tunceli, Ardahan ve Artvin” denildi.

 

Partikül madde haritası

Türk Toraks Derneği’nin hava kirliliği konusunda son raporu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınır değerlerine göre hazırladığı partikül madde haritasını açıklandı. Buna göre;  Türkiye’de hava kirliliği sorununun “ölçüm yapılan istasyon sayısını ve kirlilik takibi yapılan gün sayısını azaltarak” çözülmeye çalışıldığı uyarısında bulunuldu. 

 

Rapordan notlar ve Türkiye’deki hava kirliliğinin son durumu hakkında bilgiler şöyle:

 

Yetersiz ölçüm

Son birkaç yıldır kamuoyunun gündemine daha sık gelen ülkemizin hava kirliliği sorunu, 2018 yılında ölçüm yapılan istasyon ve kirlilik takibi yapılan gün sayısı azaltılarak “çözülmüştür”

2017 yılında yetersiz ölçüm yapılan istasyon sayısı 26 iken, bu değer 2018 yılında 48’e yükselmiştir. Başka bir ifadeyle, 2018 yılında Türkiye genelinde bulunan her dört istasyondan birisi yeterli düzeyde ölçüm yapmamıştı. Ölçüm yapmayan istasyonların hava kirliliğinin yoğun olduğu bölge ve dönemlerde ölçüm yapmaması dikkat çekicidir. Kuşkusuz bu durum, Türkiye’nin gerçek hava kirliliğinin izlenmediğine ve ülkemizin havasının sunacağımız verilerden aslında daha da kötü olduğuna işaret etmektedir.

 

Türkiye’nin en kirli istasyonları

Ağrı-Doğubayazıt, Iğdır ve Bursa illerinin en az iki yılda partikül madde kirliliği açısından ilk on istasyon arasında bulunduğu dikkate alınırsa bu bölgelerin kirlilik bakımından istikrar kazandığı ifade edilebilir. Öte yandan Iğdır, Bursa, Manisa, Erzincan ve Afyon illerinde, 2016- 2018 yılları arasında en yüksek partikül madde kirliliği yaşadığı görülmektedir. Bu durum Türkiye’de yaşanan hava kirliliği sorununun İstanbul ve Ankara gibi metropollerle sınırlı kalmadığına, ülke genelinde bir yaygınlıkta bulunduğuna işaret ediyor.

 

Yıl boyu kirlilik

Bilindiği üzere Avrupa Birliği ölçülerine göre 50 µg/m3 sınır değerinin aşıldığı gün sayısı bir yılda en fazla 35 gün olmalıdır. Oysa Amasya (Şehzade), Bursa, Denizli (Bayramyeri), Iğdır, Manisa ve Niğde istasyonlarında sınır değerinin 2016, 2017 ve 2018 yıllarında aşım gün sayıları ortalama sırasıyla 283, 299 ve 293 gündür. Başka bir ifadeyle; bu bölgelerde yaşayan insanlar son üç yılda yılın 292 gününde (yılın %80’i) 50 µg/m3 değerinden daha fazla oranda partikül madde soluyarak geçirdiler.

 

Nerede yaşayalım?

Türkiye’de ölçüm yapan 211 istasyondan sadece 5 tanesi (%2) 2016 -2018 yılları arasında sağlıklı hava solumaya izin verecek ölçüm sonuçlarına sahiptir. Bunlar; Ardahan, Erzurum-Pasinler, Tunceli, Çanakkale Biga ve İçtaş, Artvin.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5463
 Dün : 16130
 Toplam : 30707401
 Ip No : 35.175.200.4