Kadın & Sağlık 6.9.2019 10:47:10 1814 defa okundu

Sağlığınızı Önemseyin

Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-9 Eylül “Halk Sağlığı Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğünün de destek verdiği etkinlikte bulaşıcı olan ve olmayan hastalıklara ilişkin bilgi verildi ve isteyen vatandaşlara çeşitli sağlık kontrolleri yapıldı. Tunceli merkez Seyid Rıza Meydanında gerçekleşen etkinlikte konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Sercan Özaydın, Halk Sağlığı Haftası nedeniyle sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için saha faaliyetleri yürüttüklerini söylerken Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Hakkı Aktaş ise, Yeşilay olarak bağımlılıkla mücadele ettiklerini aktardı.

 

“Yaptığımız taramalarla 33 kadının hayata tutunmasını sağladık”

Tunceli’de Halk Sağlığı Haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Dr. Sercan Özaydın ve Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci’nin de katıldığı etkinlikte, bağımlılıkla mücadele için Yeşilay tarafından bilgilendirme yapıldı. Beden kitle endeksi ölçümü, diş taraması, şeker ölçümü de yapılan etkinlikte konuşan Dr. Özaydın; “3-9 Eylül ‘Halk Sağlığı Haftası’ kapsamında Tunceli ve ilçelerinde sağlık personelimizin katılımıyla saha faaliyetleri yürütmekteyiz. Vatandaşlarımızın kan şekerini ölçerek sağlıklı beslenme üzerine afişler ile bilgilendirme yapıyoruz. Diş sağlığında koruyucu hizmetlere dair bilgilendirmede bulunuyoruz. Bununla birlikte diş muayenesi, kontrolü, solunum testinin yanı sıra bağımlılıkla mücadele noktasında Yeşilay’ın farkındalık etkinlikleri de var. Halk sağlığını bütüncül olarak ele aldığımızda olay sadece taramalar ve koruyucu sağlık hizmetleri değil. Daha sağlıklı bir nesil, sağlıklı bir gelecek oluşturma noktasında Değerli Milli Eğitim Müdürümüz de bizlerle beraber. Okul sağlığını önceliyoruz. Beslenme dostu okullar noktasında eğitim kurumlarımızın bilinçlenmesi adına faaliyetler yürütüyoruz. Yine ‘Beyaz Bayrak’ı önceliyoruz. Geçtiğimiz yıl yaptığımız faaliyetlerin meyvesini aldık. Özellikle kanser taramalarında sağlık çalışanlarımız ileri irade sergiledi. Yalnızca 86 bin nüfusa sahip olan Tunceli’de ilçeler de dahil yaptığımız kanser taramaları neticesinde 33 kadının kanser lezyonuna sahip olduğunu tespit ettik. Daha sonra tıbbi müdahaleler ile yaşama tutunmalarını sağladık. 33 dilek balonuyla bir daha buna benzer rahatsızlıkların yaşanmaması adına dilekler tutup bu faaliyeti renklendireceğiz.” dedi.

 

“Yeşilay, bağımlılıkla mücadele için çalışmalar yürütüyor”

Bağımlılıkla mücadele konusunda Yeşilay’ın önemine değinen Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Hakkı Aktaş ise; “Yeşilay Tunceli şubesi olarak geçen yıl kurulduk. 5 ana üyemiz var. İl sağlık müdürlüğü ve milli eğitimle koordineli olarak çalışıyoruz. Özellikle sigara, alkol, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı noktalarında faaliyet yürütüyoruz. Bu faaliyetlerimiz, ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele’ programı kapsamında bütün okullarımızda rehber öğretmenlerimizle yürütülüyor. Çalışmalarımız eğitim ve farkındalık faaliyetlerinden oluşuyor. Faaliyetlerimizi büyüttüğümüzde, yaklaşık 10 bine yakın öğrencimizin tümüne ulaşmayı hedefliyoruz. Biz de Yeşilay olarak kendilerine broşür ve bilgi açısından destek sağlıyoruz.  Geçen yıldan bu yana eğitimlerimiz giderek artıyor. Bu konuda özellikle Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Tunceli’de Yeşilay’ın açılmasına öncelik eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Sercan Özaydın’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8968
 Dün : 14463
 Toplam : 34502980
 Ip No : 34.204.191.0