Siyaset 3.8.2022 18:22:55 740 defa okundu

SEYİT TORUN TUNCELİ’DE İKTİDARA YÜKLENDİ

“BU BÖLGEYİ 20 YILDIR ÖTEKİLEŞTİRDİNİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Tunceli’ye geldi. Parti il binasında bir basın açıklaması yapan Torun ve beraberindekiler daha sonra Tunceli İl genel Meclis Başkanı CHP’li Selçuk Bozkurt’u ziyaret etti. Daha sonra Ovacık ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Torun ve beraberindekiler, burada esnaf ziyareti gerçekleştirdi ve kendi partisinin belediye başkanı Mustafa Sarıgül tarafından yönetilen belediyeyi ziyaret etti. Tunceli ziyareti sırasında konuşan Seyit Torun, 128 Milyar Doların akıbetini bir kez daha sordu ve hükümeti eleştirdi. AKP’nin ülkeyi yönetemediğini söyleyen Torun, "Erdoğan, ne yaparsan yap başaramayacaksın. Gidiyorsun. Panik içindesin ve bu ülkeyi yönetemiyorsun. Bari gider ayak bu kadar zarar verme. 20 yıldır iktidardasın. Bu halk seni seçti. Eğer biraz vicdan sahibi isen bu insanlara bu kadar eziyet etme, bu kaynakları bu kadar heba etme. Tunceli'den sesleniyoruz; bu bölgeyi 20 yıldır ötekileştirdiniz, yatırım yapmadınız ama geliyor gelmekte olan. İktidarımızda bu adaleti sağlayacağız; kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak" dedi.

 

“BELEDİYELERİMİZE İŞ YAPTIRMAMAK İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, partisinin Erzurum’da düzenlediği grup toplantısının ardından Tunceli’ye geçti. Burada bir basın toplantısı düzenleyen Torun, hükümeti eleştirdi. Torun, "Erdoğan, ne yaparsan yap başaramayacaksın. Gidiyorsun, panik içindesin ve bu ülkeyi yönetemiyorsun. Bari gider ayak bu kadar zarar verme. 20 yıldır iktidardasın. Bu halk seni seçti. Eğer biraz vicdan sahibi isen bu insanlara bu adar eziyet etme, bu kaynakları bu kadar heba etme. Tunceli'den sesleniyoruz; bu bölgeyi 20 yıldır ötekileştirdiniz, yatırım yapmadınız ama geliyor gelmekte olan. İktidarımızda bu adaleti sağlayacağız; kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak" dedi.

 

 “KAZANANLAR DA KAYBEDENLER DE HEP AYNI”

Torun konuşmasını şöyle sürdürdü; Erdoğan 3 ay önce millete 0.99 faizle konut kredisi müjdesi vermişti. O günden bugüne ev fiyatları arttı. 1 milyon liralık ev için ödeme neredeyse 15 bin liraya dayandı. Bizi kira öder gibi ev sahibi yapacaktı ama ev parası öder gibi kira ödemeye başladık. Bugüne kadar aldıkları hiçbir karar halk nezdinde bir iyileşmeye neden olmadı.

Dün de hepinizin tanık olduğu KPSS sınavları olayı vardı. Tuz koktu artık. ‘ÖSYM Başkanını görevden alarak, tahkikat başlattım’ diyerek olmaz. Bunun müsebbibi bu iktidar. Bu liyakatsizliği ortaya koyan, insanımızı mağdur eden, sözlü sınavlarda ayrımcılık yapan da bu yapı. Balık baştan kokar. Baştaki her türlü adaletsizliği usulsüzlüğü yaparsa onun altındakiler de her türlü usulsüzlüğü adaletsizliği yapmaya çalışır. Bunun da mutlaka takipçisi olacağız. Bu ülkede sözlü sınavları da kaldıracağız, KPSS de şeffaf, açık, hiç kimsenin ayrışmadığı, hakkaniyet ölçüsünde bir sınav olacak.

 

“GÜYA FAİZ HARAM DİYORLAR”

Erdoğan her toplantısında bütçe disiplininden, mali tedbirlerden söz eder. Bir de 'faiz sebep enflasyon sonuç' dedi. Şu anda ne faiz düştü ne enflasyon düştü ne de ekonomide satın alma gücü arttı. Her gün faiz ödüyoruz. Özellikle kur korumalı mevduatın şu ana kadar bize maliyeti 41 milyar lira. Bu ülkenin kaynakları önemli ölçüde faize gitti. Bizler üretiyoruz, içtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar vergi veriyoruz. Doğan çocuk bile bu ülkede vergi veriyor. Bizim vergilerimiz yatırıma değil, sorunların çözümüne değil, tefeciye, faize gidiyor. Vatandaş çaresizlik içinde inim inim inliyor. Bu yılın ilk döneminde 21 milyar dolar cari açık verdik. Ülkenin nasıl kötü yönetildiğinin, iktidarın bizim kaynaklarımızı çarçur ettiğinin de göstergesidir. Artık kamyonun freni patladı, yokuş aşağı gidiyor, direksiyonu çıktı ama onların umurunda değil. Onlar hala bir avuç yandaşını zengin etmenin bu ülkede kalan kaynakları bir şekilde sömürmenin peşinde. Devlet yönetmek ciddi iştir, devlet bir omurgadır ama bu omurgayı da bırakmadılar. Öyle bakanlar atıyor ki, birisi iş güvenliğimizi sağlaması gerekirken iş güvenliğimizi tehdit ediyor. Her gün suça bulaşmadığı bir iş yok. Maliye Bakanı da ekonomimizi düzeltmesi gerekirken maalesef her gün gözünü kırpıp bizimle alay ediyor. Şimdi de 'Döviz kurunu yenilikçi metotlarla düşürdük enflasyonu da düşüreceğiz' diyor. Bize '6 ay sabredin' dedi, 'yeni yeni tedbirler aldık' dedi. Ama fatura her geçen gün artıyor. Kur korumalı mevduatla hazineden çıkan para 41 milyar ama dolar oldu. Ne dolar düştü ne faiz düştü sadece bizim yükümüz arttı, borcumuz arttı.

Artık bürokratları da siyaset yapmaya başladı, bürokrat kimliğinden çıkıp belki siyasilerin bile söyleyemeyeceği ifadelere başvurmaya başladı. Merkez Bankası artık sanayiciyi, iş adamını tehdit eder hale geldi. Geçenlerde dedi ki, ‘Kredi ile döviz alanların listesi var elimizde.’ Demek ki fişlemişsin. Herkesi fişlemişsin. Vatandaşın dövizini takip edeceğine başkanı olduğu Merkez Bankası önce 128 milyar doların hesabını versin. Vatandaşın dövizinin peşine düşmesin. Aralık ayında bir gece dolar 18 liraya çıktı, birileri o gece 18 liradan dolar sattı, ertesi gün düştü. Kim kazandı belli değil. Bunun hesabını veremeyenler şimdi tehdit diline, korkutmaya başladı. Bu millet ülkenin kaynaklarının nasıl çarçur edildiğinin ve mağdur edildiğinin farkında.

 

BELEDİYELERİMİZİ ÇALIŞTIRMAMAK İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 50,8'ini CHP'li belediyeler yönetiyor. Ekonomik büyüklük olarak yüzde 67'deyiz. Turizm bölgelerinde yüzde 90'lardayız. Bu iktidar 31 Mart'ın acısını hala sindiremedi, hala acaba ne yaparım da ben bu CHP'li belediyeleri çalıştırmam, onların üstünde baskı kurarım bunun çabası içerisinde. HDP'lileri kayyumla aldı bizi de bir şekilde olmadık suçlar uydurarak açığa almaya çalışıyor. Bir şekilde bütün belediyelerimize müfettişler göndererek, denetim değil 'gidin ne olursa olsun bir suç bulun, bana bir dosya getirin' diye çaba içerisinde. Biz biliyoruz. İçişleri Bakanlığı'nda bir birim kuruldu ve sadece bizim belediyelerimiz için 'gidin bulun, bulamazsanız sizi cezalandırırım' diyerek bu yapı harıl harıl çalışıyor. Bu milli irade gaspıdır, milli iradeye saygısızlıktır. Müfettişini gönderdi, görevden almaya çalıştı her türlü baskıyı kurdu şimdi de belediyelerimizin hakkı olan kaynaklarını vermiyor. Belediyeler Birliği, belediyelerin bütçesi ile oluşmuş ama maalesef yandaşa, Çevre Şehircilik Bakanlığı yandaşa, diğer bakanlıklar yandaşa. CHP'li ve diğer belediyeleri bu vatandaş seçmedi mi? O belediyelerin sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımız vergi vermiyor mu?

Şu anda belediyelerimiz yurtdışından oldukça uygun krediler buldu, 20 milyar lira ama sarayda bekliyor. Tek bir imzaya ihtiyacı var. Sonra saraydakiler 'biz ayrıştırmıyoruz bunlar hizmet veremiyor' diyor. Bu ülkeyi devleti yarıştırmaya çalışıyorlar, algı yaratmaya çalışıyorlar. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, İstanbul Finans Merkezi'nin altından geçen metro hattı için kredi buldu her şey hazır, 8 aydır bir imza bekliyor. Muğla Belediyemiz çevre sorununu çözecek bir proje hazırladı ama imza bekliyor. Antalya, Mersin, birçok belediyemiz şu anda vatandaşımızın sorunlarını çözmek için en uygun koşullarda kredi bulmuş, yatırım yapacak ama diyor ki 'Hayır ben seni çalıştırmam, sana vatandaşa hizmet ettirmem'. Erdoğan, ne yaparsan yap başaramayacaksın.  Gidiyorsun, panik içindesin ve bu ülkeyi yönetemiyorsun. Bari gider ayak bu kadar zarar verme. Eğer biraz vicdan sahibi isen bu insanlara bu adar eziyet etme, bu kaynakları bu kadar heba etme. Tunceli'den sesleniyoruz; bu bölgeyi 20 yıldır ötekileştirdiniz, yatırım yapmadınız ama geliyor gelmekte olan. İktidarımızda bu adaleti sağlayacağız; kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak. Bu ülkede barışı, refahı hep beraber kuracağız."

 

Torun ve beraberindekiler ilçelerde de esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Vatandaşlar ve esnaf ekonomik gidişattan, işsizlikten yakınarak, zaman zaman hükümeti de eleştirdi.  

***

Seyit Torun’un basın açıklamasını Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5871
 Dün : 21697
 Toplam : 51448405
 Ip No : 3.238.225.8