Kadın & Sağlık 19.11.2020 11:53:38 574 defa okundu

SES Tunceli Şube Başkanından Pandemi önerileri

SES Şube Başkanı Kahraman Yürük, ilde vaka sayılarının arttığını belirterek verileri paylaştı. Yürük, pandemi ile mücadelede il için alınması gereken tedbirleri de sıraladı:

 

 

“Dersim’de vakalar artıyor”

Dersim’de yaptıkları saha çalışmasına dair açıklamalarda bulunan SES Dersim Şube Eş Başkanı Kahraman Yürük, ilde vaka sayılarının arttığını belirterek verileri paylaştı.

 

“GÜNLÜK VAKA SAYIMIZ %60 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ”

Yaptıkları saha çalışmasında Sağlık Bakanın pozitif vaka sayılarında %40 azalma olduğunu söylediği haftada Dersim’de okulların da açılması ile günlük vaka sayısının %60 oranında artış gösterdiğini belirten Yürük, “İlçelerimizden en ücra köylere kadar yoğun bir şekilde vaka tespiti yapılmaktadır. Bu artışın nedenleri arasında halkımızın da kurallara uymadan fiziki mesafesiz sosyal yaşamına devam etmeleri, piknik, ev ziyaretleri gibi faktörlerin olması da bulaşın yayılmasına neden olmuştur. İlimizde yaşlı nüfusun yoğun olduğu göz önünde bulundurularak, kalabalık ortamlardan uzak durulması, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları önemlidir” dedi.

 

“PANDEMİYLE MASKE-MESAFE-HİJYEN TEKERLEMESİYLE BAŞA ÇIKILMAZ”

Her bireyin sorumluluklarını yerine getirmesi, gelinen noktada kaçınılmaz zorunluluk arz ettiğini söyleyen Yürük, saha çalışmasına dair şu aktarımlarda bulundu:

“Covid-19 ile mücadele için, il pandemi kurulu bu konuda önleyici önlemler almalıdır. Çevre illerden ilimize yapılan gezi turlarına sınırlama getirilmeli, açılması düşünülen Munzur Üniversitesi’nin eğitim süreci online olarak devam etmelidir. Pandemi sürecinde ilimizde elliye yakın sağlık emekçisi Covid-19 virüsüne yakalanmıştır. Ülke genelinde 140 sağlık emekçisi hayatını kaybetmiş, kırk binin üzerinde sağlık emekçisi enfekte olmuştur. Suçu halka, cezayı sağlık emekçisine keserek Covid-19 pandemi ile mücadele edilemez.

Salgının kontrol altına alınmamasının sorumluluğunu vatandaşlara yıkıp, sadece “Maske-Mesafe-Hijyen” tekerlemesiyle pandemi ile başa çıkılmaz. Yapılması gereken, Dünya Sağlık Örgütü’nün, pandemi başladığından beri önerdiği şekilde düzenli test yapılarak, hastalık tanısı konulanlara katı bir izolasyon uygulayıp, evde izolasyon koşularının sağlanmadığı durumlarda yerel yönetimlerle de işbirliği yaparak barınma olanakları sağlanmalıdır.”

(Bu haber PİRHA'dan alınmıştır)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 355
 Dün : 19663
 Toplam : 40350987
 Ip No : 3.238.190.82