Sürmanşet 9.10.2021 20:27:44 728 defa okundu

SES Dersim Şubesinden sağlık müdürüne tepki

“Kendisinden yaşça büyük sağlık emekçisini 1 saat ayakta bekletmiş”

SES Dersim Şubesi bir basın açıklaması yaparak, bazı sağlık emekçilerine mobbing uygulandığını duyurdu. İl Sağlık Müdürünün keyfi uygulamalar yaptığı ileri sürülen açıklamada, bazı örnekler verildi. Defalarca yapılan görüşmelerde sağlıkçıların yaşadığı sorunlar aktarıldığı halde çözümü noktasında bir gelişme kaydedilmediği ifade edilen açıklamada, bazı sağlık emekçilerine haksız-hukuksuz cezalar verildiği de kaydedildi.

 

 “HAKSIZ, HUKUKSUZ CEZALARA VERİLİYOR”

Kısa adı SES olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Dersim Şubesinden yapılan bir açıklamada, İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir’in çalışanlara mobbing uyguladığı iddia edildi. Sağlıkçıların zor koşullarda çalıştığı aktarılan açıklamada, “Artan iş yükü karşısında çalışanlarda tükenmişlik ve stres daha da artmıştır.

Buna karşın biz sağlık emekçileri halkımıza nitelikli hizmet verebilmek adına sınırlarımızı zorlayıp fedakarca hizmet üretmeye devam etmekteyiz. Bu sürecin bir ekip işi olduğu bilinciyle daha fazla iniyasitif alıp süreci sağlıklı bir şekilde yürütürken, bu çalışmanın karşılığında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından arkadaşlarımıza haksız ve hukuksuz şekilde cezalar verilmektedir. Son yaşanan ceza olayında, gerek 112 çalışma yönetmenliğinde gerekse de İl ASKOM ve bölge ASKOM kararlarında olmayan bir uygulamadan dolayı arkadaşlarımıza ceza verilmiştir.

Yaşanan olayda Elazığ’dan Tunceli ilimize gelmesi gereken eve nakil hastasının naklinin Elazığ ilinin yapması gerektiğini belirten arkadaşlarımıza, yani yasal durumu bildiren arkadaşlarımıza, memuriyet kanununda verilebilecek en büyük cezalardan birisi verilmiştir. Daha sonra bu cezaları meşru kılmak adına bu cazalar verildikten hemen sonra apar topar hem il ASKOM ve bölge ASKOM kararlarında bu naklin arkadaşlarımızın bundan sonra yapması için kararlar alınmıştır. Yani önce ceza verilmiş daha sonra bu cezaların haksız hukuksuz olduğunu gördüklerinden cezalara kılıf hazırlanmıştır.

Olaydan sonra görev yerlerine dönen arkadaşlarımız aktif çalışmalarına devam ederken, Elazığ iline nakil yapılması için Komuta Kontrol Merkezi tarafından görevlendirme yapılmıştır. Bu görevlendirme için hazırlık yapan arkadaşlarımızın bu acil görevi iptal edilmiş ve İl Sağlık Müdürü tarafından makamına çağrılıp, iki kadın ve yaşça oldukça büyük olan sürücü arkadaşlarımız 1 saat boyunca ayakta bekletilerek ifadeleri alınmıştır” denildi.

 

“KARAKOLLARDA DAHİ SUÇLULAR OTURTULUR”


“Karakollarda bile adi suçlarda oturtulup ifade alınırken, bu tavır arkadaşlarımızı oldukça rencide etmiştir” cümlelerle tepki gösterilen SES açıklamasının devamında şunlar kaydedildi: “İl Sağlık Müdürümüz tarafından ‘sizi yürek yiyen ekip sizi’ diye keyfiyet ve sözlü psikolojik baskı yapılmış, hesap sorulmuştur. Bu tür baskıcı politikaları Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri olarak, asla ve asla kabul etmeyeceğimizi, bundan sonrada bu ve buna benzer olaylar karsısında susmayacağımızı ifade etmek isteriz.


İlimizde sağlık alanında yaşadığımız sorunlar günden güne artarken, bu haksız ve hukuksuz cezalar biz sağlık emekçilerinin çalışma hevesini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bazı basit sorunlar uzun süreden beri çözülmemekte yada çözüm için herhangi bir adım atılmamaktadır. Birkaç örnek vermek gerekirse, arkadaşlarımızın çalıştığı Munzur Üniversitesi yerleşkesinde bulunan istasyonun sorunlarını aylar önce bildirmemize rağmen herhangi bir çözüm üretilmemiştir. İstasyonun çoğu zaman akmayan suyu yüzünden görevli arkadaşlarımız ya ellerinde bidonlar ile iş yerine gitmişler ya da lavabo ihtiyacı için en yakın istasyona giderek ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalmışlardır.
Başka bir örnek vermek gerekirse, 112 Başhekimliği binasında çalışan sürekli işçi statüsünde bulunan temizlik ve güvenlik çalışanlarına yaklaşık 3 yıldan beri giyim hakları verilmemiştir. Çalışan arkadaşlarımız kendi imkanları ile üniforma ve çalışma giysilerini satın almışlardır.

Yine Güvenlik olarak çalışan sürekli işçi kadrosundaki çalışanlarımız başka kurumlara yasal olmayan bir şekilde kendilerine sorulmadan görevlendirmeleri yapılmaktadır. Benzer durumda birçok sorun varken ve biz sağlık emekçileri olarak sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu ve ekibin bütün bireyleri ile başarının mümkün olduğunu tekrarlamak isteriz. Bununla birlikte tüm emekçi arkadaşlarımızın haklı talepleri ve tavırlarının arkasında duracağımızın ve sonuna kadar takipçisi olacağımızı bilinmesini isteriz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2803
 Dün : 19683
 Toplam : 45951680
 Ip No : 35.175.107.77