Eğitim 28.12.2017 19:45:23 1532 defa okundu

SANAT EKTİ ÖMÜRLERE

A. Dersim GÜLER Yazdı...

Saat gecenin ikisi. Uyku tutmuyor kaç zamandır. Bir dostumu yitirdim ben.  Yok Yok,  bakmayın yitirdim dememe. O bedenen göçüp gitti sadece aramızdan. Yüreğimizdeki sevginin sıcaklığını terkedemez asla…

İçimde tarifi imkansız bir acı var. Ne kelimeler, ne cümleler yeter o acının yakıcılığını anlatmaya. Özledim onu, hemde  çok. Ama içimde  tarif edemediğim bir başka duygu daha var. Ve biliyorum, aslında oturup yazmazsam eğer, bir sanat eğitimcisinin değeri, bir tarih yok olur. Bağlamalar büker boynunu. Gitar ağlar. Susar Keman. Piyano  kabul etmez melodileri.

Oturdum gecenin kıyısına. Kararlıyım, Dünya duysun istiyorum onun ismini. Ömrünü sanata vermiş bir sanat ustası göçüp gitti bu diyardan. Yusuf Sakıcı. “Dünya'yı Sevgi ve Sanat Kurtaracak” sözleri elbette ki her dile yakışır. Ama o sadece söyleyen değil, hem söyleyen hem uygulayandı. Öyle güzel insanlar yetiştirdi ki, işte bu Dünya ancak onlar ile güzelleşecek.

Cümlelerimi ne kadar özenerek seçersem seçeyim asla yeterli olmayacak, böylesine güzel bir yüreği, böylesine güzel bir eğitimcinin değerini anlatmaya. Tezene tutan parmaklara değil sadece, yüreklere de dokundu. Bir parmak bir nota perdesine dokunurken, sesindeki sevgi aktı, bağlama tutan bütün parmaklara. Öyle bir gülüşü vardı ki, o güldü, Gül utandı isminden. Öyle üç beş yıla sığdırmadı, öğretmen-öğrenci ilişkilerini. Kimi ustasından öğrendi ustalığı, öğrencilikten öğretmenliğe kadar uzun bir yolculuğa çıktı onun ile. Nefes aldığı sürece yalnız bırakmadı, bir kez nota perdesine dokunanı. Dünyaya değer bir öğretmen göçüp gitti bu diyardan. Beş para etmez insanların olduğu bir zaman diliminde, böylesine büyük bir değeri anlatmak boynumun borcudur artık...

17 yaşım ile başlayan  en büyük güzelliklerdendi o. “Telden Tele Saz Evi” nin duvarlarına çarpınca bağlamanın sesi, dönüp baktım sesin geldiği yöne. Sanata aşk yazmış bir çift göz ile karşılaşınca gözlerim, “bana da yakışır” dedim sanat. Gözlerindeki sanat aşkı ile harmanlayıp o güzel gülüşünü, koydu heybeme. 

“Sen gidicisin” dedi “bu diyarlardan. Sıkı tut, ömrünü kaptırsan da, kaptırma heybeni”

 Ayrılık düştü ya bir kez, o heybem gezip durdu benim ile. Yollar, dağlar, ülkeler aştım. Yorulup düştüm.. Ayağım takıldı . Patikalar engel oldu ilerlememe. Ama ben sırtımdaki heybemi bırakmadım asla.

Bir kez sevda bağı dolanınca bedene, nereye gidersen git, izini süre süre bulur o yürek seni.

“Alo" dedi. “Buyrun” dedim.

“Ben Yusuf hocan, unuttun mu?” diye sordu.

Ben ağladım, o sustu bir süre.

“Seni çok merak ettim. Duyduklarım “ dedi. “Doğru dedim. Ablamı aldılar benden. Beni de mahkûm ettiler gurbete.”

Elini uzattı bana. “Bir kez öğrencim dedim sana. Öğretmen hayatın bütün zorluklarında öğrencisine yol gösteren, derdine ortak olandır” dedi ve tuttum uzattığı elinden. Araya giren ülkelere rağmen, nefesi başucumdaydı. Haftalar, aylar, seneler. İşte o günlerde ikimiz “Dostluk"  dedik bu sevginin adına.

14 seneden sonraydı, yeniden göz göze geldiğimiz an.  “Telden Tele Saz Evi"nden  “DUYGULU MÜZIK EVİ”ne uzanan bir hikaye. Açınca kapıyı, öyle bir sarıldı ki bana, bir ömür yetecek kadar sevgi ekti gönlüme.

O Yusuf Sakıcı. Gönüllere sanat ekmiş bir sanat ustası. Bağlama Hocası. O küçük öğrencisi Utku'nun ve bütün öğrencilerinin hayranlığı. O bu Dünya'ya bir çok sanatçı yetiştirmiş bir öğretmen. Ve Yusuf Sakıcı'nın, öğrencilerine miras bıraktığı sevgi ve sanat bu Dünya’yı güzelleştirecek.

 

Bir Yusuf öğretmen geçti bizim diyarlardan... Sizlerde tanıdınız mı??? Tanımadıysanız, bilin ki bizler onu çok seviyoruz. Ve onu notalar ile ölümsüzleştirmeye kararlıyız...

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 462
 Dün : 11949
 Toplam : 25528806
 Ip No : 54.80.58.121