Spor 15.4.2019 09:46:03 728 defa okundu

Rafting ile gelen imaj…

Munzur Nehri, Türkiye Rafting Milli Takım elemelerinin parkuru oldu.

Munzur Nehri’nde yarışan takımlar, Dünya Rafting Şampiyonası’na katılabilmek için kıyasıya mücadele etti. Tunceli’ye gelen Rafting takımlarının bazılarıyla konuştuk. Hayli iddialı olan takımların Tunceli için güzel düşünceleri var. Dün itibariyle yarışlarda dereceye giren takımlar belli oldu. Gazetemiz Pazar günleri yayımlanmadığı için bizim sporcularla yaptığımız söyleşileri şimdi okuyorsunuz. Ancak, bu söyleşilerde keyifli olan ise, gelen konuklarımızın kente dair yoğun duyguları oldu.

 

“Asıl amacımız Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmek”

Pertek Rafting Takımı

Ali Ekrem Canpolat; “Tunceli Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde Rafting Antrenörü olarak görev yapıyorum. Sporcularımızla yaklaşık iki yıldır beraber çalışıyoruz. Bugün Tunceli’de düzenlenen Rafting Milli Takım elemelerine katıldık. İlk gün nehir iniş yarışmalarında ekiplerimizden bir tanesi Türkiye 1, diğer ekibimiz ise Türkiye 3. olarak yarışmayı tamamladı. Yarışmada dereceye giren ilk 4 takım Milli takımı temsil edecek.

 

Milli Takımı temsil eden ekipler, 8-14 Haziranda ilimizde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek. Bizler de bu konuda tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bu elemelerde bizim ilk dört takım içine gireceğimize inancım tamdır. Hazırlanırken çok disiplinli çalıştık. Çocuklar çok becerikli ve her şey üst seviyede. Umarım başladığımız gibi ilk üç olarak bitiririz. Bizim temennimiz 1. veya 2. olarak bitirip müsabakalara devam etmek.

 

Asıl amacımız Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmek. Orada derece alıp hafızalara kazınmak istiyoruz. İlimiz doğa ve su sporları için çok uygun. Bizler 30 sporcuyla katıldık. 3 kız, 3 erkek takımımız var. Küçük çocuklarımız da var. Onlar da şu an 5. olarak devam ediyor. Bu bizim için gurur verici bir tablo. Çünkü daha yeni başlamalarına rağmen çok çaba gösteriyorlar. Bu da gelecek için bizlere umut veriyor.”

 

Yurtdışındaki asıl rakiplerimizi bekliyoruz”

Deniz Dinler; “Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yaşıyorum. İki yıldır rafting yapıyorum. Rafting bizim için artık spordan ziyade hayatımızın anlamı oldu. İdmanlar bizi hırslandırıyor. Güçlü ve dayanıklı oluyoruz. Munzur kendi nehrimiz. Dünya Şampiyonası burada olacak. Biz de ona çalışıyoruz. Antrenörümüz Ali Ekrem Canpolat’a, bize desteği olan Sayın Valimiz Tuncay Sonel’e çok teşekkür ediyorum. Parkur çok sert. Sel geldi su yükseldi ve bu bizim için bir avantaj oldu. Çalışmalarımız zaten burada devam ediyordu. Asıl rakiplerimizle daha tanışmadık. Türkiye’deki başarımız zaten az çok biliniyor. Türkiye’de dört tane birinciliğimiz var. Nasip olursa bir defa daha olacak.  Tunceli adına kendi evimizde en iyi dereceyi yapacağız. Yurtdışındaki asıl rakiplerimizi bekliyoruz.”

 

“Tunceli’ye gelmeden önce ön yargılarımız vardı”

İstanbul Üniversitesi Erkek Rafting Takım

Muammer Çölcü; “İstanbul Üniversitesi Erkek Rafting takım kaptanıyım. 1,5 yıldır bu takımdayım. Yarışmalar için Tunceli’ye geldik. Umarım biz de milli takıma girebiliriz. Bizler kendimize güveniyoruz. Bu yarışma için çok çalıştık. Hocalarımızın çalışmalarımızda katkısı çok. Şu an Tunceli’de güzel bir ortam var. Oldukça rahatız. Gelmeden önce ön yargılarımız vardı. Ama buradaki insanları tanıdıkça onlara karşı daha pozitif ve sevecen olduk. Sağ olsunlar onlar da bizi çok iyi karşıladılar ve çok sevecenler. Onlarla birlikte olmaktan çok mutluyuz.  Şu an yarışmalar devam etmekte. İlk başarımızı Mix’te aldık. Takımca başarılarımızın devamını diliyorum.”

 

“Tunceli, terörle alakası olmayan tamamen kendine has bir il”

Rize ÇAYKUR Rafting Takımı

Efe Yılmaz; “Rize ÇAYKUR Rafting takımındayım. Yaklaşık beş yıldır bu sporu yapmaktayım. Bu beş yıl içerisinde on iki, on üç şampiyonaya katıldım. Bu şampiyonada takım olarak güzel şeyler yaptık. Onun dışında Avrupa ve Dünya derecelerimiz var.

Tunceli’yi çok şirin bulduk. Niye diye soracak olursanız, bundan iki yıl önce Tunceli’nin adı hep terörle anılıyordu.  Ama buraya geldikten sonra farklı bir atmosfer gördük. Terörle alakası olmayan, tamamen kendine has bir il. Yani gerçekten çok tatlı gözüküyor.”

 

“Tunceli Rafting için çok elverişli bir parkur ve muhteşem bir doğası var”

İbrahim Kuk; “Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Rize ÇAYKUR spor adına yarışmaktayım. 5 yıldır Raftingle uğraşmaktayım. 8 kez Türkiye şampiyonluğum ve Avrupa, Dünya olmak üzere birçok şampiyonluklarımız bulunmakta. Tunceli Rafting için çok elverişli bir parkur ve muhteşem bir doğası var. Burası dağcılık için de çok elverişli bir yer. Yani kısacası doğal atmosferi çok yüksek bir yer. Herkesin buraya gelip gezmesini, değerlendirmesini isteriz. Bu muhteşem doğa kaçırılmaz diyorum.”

 

“Tunceli şu anda cennet gibi bir yer haline gelmiş”

Muğla Dalaman Sarsala Spor Kulübü

Eda Avcı; “Muğla Dalaman Sarsala Spor Kulübü adına burada yarışmaktayız. 7 ayrı takımımız bulunmakta. Türkiye derecelerimiz var. Başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Tunceli’ye ilk geldiğim zaman bu kadar sosyal etkinliği olan bir il değildi. Ama şu anda cennet gibi bir yer haline gelmiş. Yani Muğla’dan hiçbir farkı yok. Tanımakla başlar her şey.”

 

“Tunceli’nin özgürlük şehri olduğunu düşünüyoruz”

Team Düzce Rafting kulübü

Birol Tepe; “Team Düzce Rafting Kulübü’nün Antrenörüyüm. Aynı zamanda Rafting Milli Takımlarının Antrenörüyüm.  Tunceli’ye Türkiye Rafting Milli takım elemeleri için geldik.  Çok güzel bir atmosferde 56 takımın katıldığı ve 400 sporcunun müsabaka yaptığı bir yerdeyiz. Tunceli’ye gelmemizin en başındaki nedenlerden biri de, Tunceli’nin artık özgürlük şehri olduğunu düşünmemiz. Daha önceden de yarışmalara gelmiştik. Tunceli’de terörü ortadan kaldırarak, rahat bir şekilde gezilebilecek bir şehir olmasına katkı sunacağını düşündüğümüz bu yarışmaların daha da çoğalacağına inanıyoruz. Buna bir nebze katkı sunmak için geldik.  Başta Sayın Valimiz Tuncay Sonel olmak üzere tüm organize eden ekibe çok teşekkür ediyoruz.”

 

“Munzur Vadisiyle, doğasıyla, insanıyla, iklimiyle gerçekten enfes bir şehir”

Dalaman Belediye Gençlik ve Spor Kulübü

Mustafa Ali Akbulut; “Dalaman Belediye Gençlik ve Spor Kulübü’nün Antrenörüyüm. Aynı zamanda Türkiye Rafting Federasyonunun Antrenörüyüm ve Dünya Rafting Federasyonu Nehir Eğitmenlerinden biriyim. Buraya 5 yıl önce de gelmiştik. Tunceli gerçekten muhteşem bir yer. Munzur Vadisiyle, doğasıyla, insanıyla, iklimiyle gerçekten enfes bir şehir. Burada bulunmaktan gerçekten mutluyuz. İnsanları çok misafirperver.

Dalaman Belediye Gençlik ve Spor Kulübü’ne 2 yıl önce başladım. İlk başladığımızda yetenek taramasına çıktık. Gençlerimizi bu alanda spora kazandırdık. Belediyenin verdiği destekle birlikte sporcular yetiştirmeye başladık. Önce Türkiye üçüncülüğü ardından Türkiye ikinciliği ve geçen yıl iki kez Türkiye şampiyonluğumuz oldu. Erkek Takımımız Türkiye şampiyonu oldu. Bayan Takımımız Türkiye 2.si oldu. Üç tane Milli sporcumuz var. Geçen yıl İtalya’da Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil ettik. Dünya ikinciliği ve üçüncülüğünde bende Antrenör olarak oradaydım.  Burada olmaktan gerçekten çok mutluyuz. Tüm takımlara başarılar diliyorum.”

 

Tunceli insanları çok sempatik”

Tunceli Yıldız Gençlik Spor Takımı

Ramazan Özer; “Tunceli adına yarışıyorum. Ben aslen Rizeliyim. 4 yıldır bu sporla uğraşmaktayım. Aynı zamanda Turizm rehberliği yapıyorum. İşimi seviyorum hem maddi hem manevi açıdan destek sağlıyor. Eğitimime, kariyerime ve kendime çok faydası var. Takım olarak Kayseri, Artvin, Rize, Dalaman, Antalya’daki yarışmalarda üç tane Türkiye üçüncülüğümüz var. Tunceli’ye ilk defa geliyoruz. Çok memnun kaldık. Beklediğimizden daha güzel bir ortamla karşılaştık. İnsanları çok sempatik. Ben burada takımım ve kendi adıma Tunceli halkına, Tunceli Valisine, Rafting Federasyonuna çok teşekkür ediyorum. Burada çok emek sarf edilmiş ve büyük bir yatırım yapılmış. 2 ay sonra burada Dünya Şampiyonası olacak. Türkiye’de ilk defa Dünya Şampiyonası yapılıyor. Tunceli’ye nasip oldu. Bu da burası için gurur verici bir şey. Yarışmada nehir inişi ve sprint aşamamızı tamamladık. Sonuçtan memnunuz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9644
 Dün : 16293
 Toplam : 29682997
 Ip No : 54.85.162.213