Manşet 9.1.2021 16:10:00 597 defa okundu

Pülümür’de Cemal Süreya Anması

Tunceli’nin Pülümür ilçesi doğumlu olan Cemalettin Seber veya tanınan adıyla Cemal Süreya, ölüm yıldönümünde anıldı. İşte ayrıntılar:

Tunceli’nin Pülümür ilçesi doğumlu olan Cemalettin Seber veya tanınan adıyla Cemal Süreya, ölümünün 31. Yılında anıldı. Pülümür Belediyesi ve Munzur Akademinin ortaklaşa düzenlediği anma programında Süreya’nın ilçe merkezindeki heykelinin önünde mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı ve dizeleri okundu.

 

9 OCAK 1990 TARİHİNDE HAYATINI KAYBETTİ

Pülümür ilçesi doğumlu olan ve Dersim sürgünlerinden olan Türkiye’nin tanınan şair-yazar ve çevirmeni olan Cemal Süreya için doğduğu topraklarda anma yapıldı.

İlçe merkezindeki heykeli önünde mumlar yakıldı. Karanfillerin de bırakıldığı anma programı sırasında Süreya’nın şiirlerinden dizeler okundu.

9 Ocak 1990’da Diyabete bağlı olarak geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden Cemal Süreya’nın ölümünün üzerinden 31 yıl geçti.

Pülümür Belediyesi tarafından yaptırılan Cemal Süreya heykeli önünde gerçekleştirilen programda şiirler okundu. Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun ve katılımcılar tarafından ünlü şaire ait şiirler okundu. Cemal Süreya’nın heykeline karanfiller bırakılırken, lokmalar da dağıtıldı.

“CEMAL SÜREYA BU TOPRAKLARDA GÖZÜNÜ AÇTI”

Cemal Süreya’nın şiir dünyası için önemli bir isim olduğuna vurgu yapan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Cemal Süreya bu topraklarda hayata gözlerini açtı. İlçemizden çok değerli insanlar bu bölgelerden sürgün edildi. Bu da onların isimlerini tekrar yaşatmak adına geliştirdiğimiz bir faaliyet. Geçen yıl başladık. Bu ikinci etkinliğimiz. Heykelin buraya alınması, ana caddeye Cemal Süreya’nın adının verilmesi gibi çalışmalar yaptık. Malum sanat camiasında, şiir dünyasında eleştiri noktasında çok önemli bir isim. Her geçen gün de ismi daha çok öne çıkıyor. Burayla bağını koparmamak adına biz bu çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

 

CEMAL SÜREYA KİMDİR?

Cemalettin Seber veya tanınan adıyla Cemal Süreya 1931 Pülümür doğumludur. 9 Ocak 1990’da da İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Şair, yazar ve çevirmen. Türk şiirinde modernist bir hareket olan İkinci Yeni şiirinin öncü şairlerinden biridir. İlk şiir denemelerini ortaokulda eskizlerle, lisede aruzla yapsa da asıl şiir çalışmaları üniversite yıllarında başlamıştır. Üvercinka (1958), Göçebe (1965), Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973), Uçurumda Açan (1984), Sıcak Nal (1988), Güz Bitigi (1988) ve Sevda Sözleri (1990)[not 2] adlarındaki şiir kitaplarının yanı sıra deneme, eleştiri, günlük ve antoloji türlerinde de yazmıştır. Eserlerinde en sık işlediği temalar aşk, kadın, yalnızlık, sosyal ve siyasal eleştiriler, ölüm, tanrı düşüncesi, portreler ve manzum poetikadır. Ayrıca Fransızca’dan kırka yakın kitabı Türkçeye çevirmiştir. Onüç Günün Mektupları (1990) dışında hiçbir yazısı veya şiiri, dergi ve gazetede yayımlanmadan kitaba dönüşmemiştir. Sosyalist bir dünya görüşüne sahip olan Süreya, Papirüs dergisini çıkarmış ve bu dergide edebî görüşlerini açıklamasının yanı sıra dergiyi bir aydın olarak fikirlerini ortaya koymak için araç olarak kullanmıştır.

 

Dersim Harekatı sebebiyle Bilecik'e göç etmek zorunda kalan Alevi-Zaza bir ailede dünyaya gelen Süreya, devlet memurluğu da yapmıştır. Dört defa evlenen Süreya, bunların dışında "Üvercinka" adını verdiği kişi ve Tomris Uyar dâhil olmak üzere çeşitli ilişkiler yaşamıştır. Sanat hayatı boyunca çeşitli mahlaslar kullanmış, çocukken kendisine verdiği "Cemal Süreyya" adını kullanırken girdiği bir iddia sonucu adındaki "y" harflerinden birini atmıştır. 9 Ocak 1990'da girdiği şeker koması sonucu vefat etmiş, cenazesi 10 Ocak'ta Şişli Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Kulaksız Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Yazdığı kitaplarla 1959'da Yeditepe Şiir Armağanı (Üvercinka), 1966'da Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü (Göçebe) ve 1988'de Necatigil Şiir Ödülü (Sıcak Nal ile Güz Bitigi) kazanmıştır. Kitaplık dergisinin Türkiye'nin kuruluşunun 75. yıldönümü sebebiyle 1998'de hazırladığı "75 Yılda 75 Kitap listesi"nde iki kitabıyla (Üvercinka ve Sevda Sözleri) yer almıştır. Ayrıca çocuklar için ele aldığı yazılardan oluşan ve daha sonra kitaplaştırılan Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 100 temel eser listesinde 30. sırada yer almıştır. 1991'den itibaren Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği tarafından Cemal Süreya Şiir Ödülü verilmektedir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 955
 Dün : 10146
 Toplam : 41204265
 Ip No : 18.215.185.97