Spor 18.10.2017 17:52:18 991 defa okundu

Protez Kiralık Özgürlük Paha Biçilmez

Japonya’da protez bacak merkezi kuruldu. Başkent Tokyo’da önceki gün açılan merkezde, “Running Blade” olarak bilinen sporcu protezleri, küçük bir ücret karşılığı kiralanıyor.

Reuters’a konuşan bir yetkili “Birçok engelli insan binlerce dolar değerindeki ‘running blade’i alamıyor. Japonya’da bu protezlerin günlük hayat için zorunlu olduğu düşünülmediği için maliyetini devlet karşılamıyor. Kurulan bu merkez, spor yapmak isteyen engelliler günlük 9 dolar (yaklaşık 32 TL) karşılığında bu protezleri temin edebilecek” dedi.

 

“Herkesin spor yapmasına ortam sağlamak istiyoruz”

Xiborg şirketi tarafından açılan merkez 155 bin dolara (yaklaşık 570 bin TL) mal oldu. Xiborg Genel Müdürü Ken Endo, “Herkesin spor yapmasına ortam sağlamak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Protez bacağıyla masa tenisi oynayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Chie Yamashita ise “Artık bu merkeze tereddüt etmeden başvurabilirim, bu harika” diye konuşurken Paralimpik Sporcu olmak isteyen Haruta Saito ise “Running Blade gerçekten farklı. Koşarken ortaya çıkan esneklik sayesinde spor parkurunda daha iyi bir performans sergiliyorum” ifadesini kullandı. (Cumhuriyet)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2424
 Dün : 16118
 Toplam : 26038896
 Ip No : 54.198.55.167