Kadın & Sağlık 17.7.2019 21:09:07 2451 defa okundu

Proje Mimarı Kadınlar

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce gerçekleştirilen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında dereceye giren proje mimarı kadınlarla konuştuk.

Kadınlar, geliştirdikleri projeleri dünyaya tanıtmak istiyor. Bu projelerin marka haline gelmesi için çabalayacaklarını söyleyen kadınlar, bu sayede kendilerine olan güvenlerinin tazelendiğini de aktardı.

 

Ak Sarımsağı Dağdan Alma Benden Al Projesi

Dereceye giren projelerin mimarları projelerin içeriğini ve hikayesini anlattı.

 

Projenin 1’ncisi Gamze Doğan; “Ak sarımsağı dağdan alma benden al’ projesi ile bu programa başvurdum. Bu proje benim için çok önemli. Kadın girişimci olarak bu projeyle kendime olan güveni arttırmak istiyorum. Tunceli sarımsağını tüm dünyaya tanıtmak istiyorum.  Bu sarımsak tek dişli ve endemik bir bitki türüdür. Bunu tüm dünyaya duyurmak istiyorum.”

 

İşte Gamze Doğan’ın birinci seçilen projesinin içeriği ve amacı;

“Ak Sarımsağı Dağdan Alma Benden Al Projesi

Konusu: Tunceli sarımsağının tarla koşullarında üretimi

Uygulama yeri: Geyiksuyu Köyü-Tunceli

Bütçesi: 43.300,00 TL

Gerekçe ve amacı: İlimizin endemik bitkilerinden olan ve ülkemizde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bitkileri içeren ‘Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı’nda da yer alan Tunceli sarımsağının doğadan toplanmasına gerek kalmadan tarla koşullarında üretiminin arttırılması ile tüketici talepleri karşılanacak. Bu durumda doğadan bilinçsizce yapılan toplamanın önüne geçilecektir.”

 

Hatice Abla Pajdo’su Projesi

Projenin 2’cisi Pınar Kızılavuz: “Hatice Abla Pajdo’su Hozat ilçesinde doğdu. Herkes Hatice Abla Pajdo var mı diye kapıya geliyordu. Bu kahvaltılık ürünü marka yapmak istiyoruz. Sadece Tunceli yöresinin bildiği bir ürünü Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Çünkü mükemmel bir lezzet. Hafif ekşi, tam yağlı, krema kıvamında, ekmeğe kolay sürülebilen kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olabilecek bir ürün. Neden Türkiye bilmesin? Neden sadece Hozatlılar ya da Tuncelililer bilsin? Amacımız Hozat’tan bir marka çıkarmak. Süt ürünlerinde satışında rekor kırılan ürünler de çıkabiliyor. Bu anlamda annemin ürettiği ve marka haline getirdiği bu ürünü ben ambalajlayıp, paketleyip, hak ettiği raflarda yerine almasını istiyorum.” dedi.  

 

Pınar Kızılavuz’un 2. olmaya hak kazanan projesi ve detayları şu şekilde;

“Hatice Abla Pajdo’su Projesi

Konusu: Mayalanmış yoğurdun süzülmesiyle elde edilen pajdo üretimi ve paketlenmesi

Uygulama yeri: Hozat/Tunceli

Bütçesi: 100.000,00 TL

Gerekçe ve amacı: Doğada otlayan ineklerin sütünden elde edilecek olan ürünün besin değerini düşürmeden tam hijyen koşullarında üretimini gerçekleştirerek kase ambalaj şeklinde hedef kitlelere ulaştırmak projenin birinci hedefi. Krema kıvamında ekmeğe sürülebilen yoğurt süzmesi pajdonun kahvaltı kültürü oldukça gelişmiş olan Türkiye halkının sofralarında yerini alıp tüketicinin vazgeçilmezi olması, projenin ikinci hedefidir. İleriki dönemlerde nane aromalı, acılı, kekik ekilmiş pul biberli zeytinyağı katkılı, çeşnili, çörek otlu, tam yağlı ya da yağsız çeşitlerini üretmek istiyorum.”

 

“Lök: Dut, ceviz ve küncü ezmesiyle yapılan organik bir üründür”

Programda 3. seçilen Selda Yılmaz’ın projesi şu şekilde;

“Adı: Dutun, cevizin ve susamın doğalı Lök’ün muhteşem lezzeti

Konusu: Orijinal dut yetiştiriciliği ve lök imalatı

Uygulama yeri: Çemişgezek-Tunceli

Bütçesi: 72.000,00

 

Gerekçe ve Amacı:

Lök: Dut, ceviz ve küncü ezmesiyle yapılan organik bir üründür. Çemişgezek ilçemiz organik dut üretiminin yaygın olduğu bir yerdir. Türkiye’nin en lezzetli ve kaliteli dutu olarak kabul edilen Çemişgezek Ulukale Dutu coğrafi işaret tescil belgesi almış bir üründür. Bu proje ile dut üretimini geliştirmek, ayırt edildiğini ortaya koymak, ilçemizdeki karadut, çekirdeksiz dut, biyo çeşitliliğini korumak, kırsal kalkınmayı desteklemek, ilimizin tanıtımına katkı sağlamak ve günümüz şartlarında yok olmak üzere olan organik ürünlerin tanıtımına ve tüketilmesine katkıda bulunmak amacındayım.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7055
 Dün : 18598
 Toplam : 38443650
 Ip No : 3.235.45.196