İlçe Haberleri 9.1.2020 11:27:40 3627 defa okundu

Pertek’te cinsel istismara karşı tepki eylemi

Tunceli’nin Pertek ilçesinde esnaf olan Harun Y. çok sayıda erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

İlçede çok sayıda vatandaş olayı protesto etmek için tepki eylemi yaptı. Kalabalık grup, faillerin caydırıcı cezalarla yargılanmasını istedi. Burada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, “Çocuk istismarının affı olmaz. Biz bunları affetmiyoruz.” derken, Belediye Başkanı Ruhan Alan ise, ilçede yaşanan istismar olayının takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

“OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Tunceli’nin Pertek ilçesinde çocukların cinsel saldırıya maruz kaldığı iddiası üzerine bir grup vatandaş belediye binası önünde toplandı. Yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda erkek çocuğunun Harun Y. tarafından cinsel saldırıya uğradığı iddiaları üzerine bu şahıs ve bir şüpheli tutuklanırken, 1 kişi de gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, Pertek ilçesinde bilgisayar ve cep telefonu satış ve tamiriyle uğraşan Harun Y.’nin çok sayıda erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ve bunları kayıt altına aldığı yönünde jandarmaya ihbarda bulunuldu. Bunun üzerine başlatılan operasyonda istismarı yaptığı iddia edilen erkeğin işyeri ve evinde aramalar yapıldı. Aramalarda istismar ettiği erkek çocuklarına ait görüntüler bulunduğu iddia edilen şahıs gözaltına alındı. Harun Y. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili ismi açıklanmayan 2 şüpheliden 1’i tutuklanırken, 1’inin de gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Bu olay üzerine ilçedeki çok sayıda vatandaş eylem yaptı. Olayın aydınlatılması ve faillerin yargılanmasını isteyen gruptaki bazı kadınlar, ilçede yaşadıkları zorlukları anlattı.

 

“OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Burada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, istismar olaylarının ilk olmadığını ve artarak devam ettiğini belirterek, “Çocuklarımıza sahip çıkalım ve koruyalım. Yasalar ne yazık ki istismarı yapanlara sahip çıkıyor. Çocuk istismarının affı olmaz. Biz bunları affetmiyoruz. Dersim halkı olarak burada yaşanan istismar olayının takipçisi olacağız. Savcılık dosyaya gizlilik kararı getirmiş. Dosya halka açık bir şekilde yürütülmelidir. Aksi durumda sorumluları kendileri olacaktır.” dedi.

 

Protestoya katılan Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan da cinsel şiddet vakalarının arttığına dikkat çekerek, bunun bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu söyledi. Alan, ilçede yaşanan istismar olayının takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

Eyleme katılanlar sık sık “Susma, sustukça sıra sana gelecek” “Hak-hukuk-adalet” sloganları attı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13915
 Dün : 40026
 Toplam : 37814016
 Ip No : 3.237.43.68