İlçe Haberleri 29.11.2019 08:43:23 2266 defa okundu

#PertekeKöprüİstiyoruz

Yol kısaldıkça, köprü ihtiyacı arttı

Tunceli’nin çevre illerle bağlantısını sağlayan Pertek güzergahında yol yapım çalışması tamamlandı. Onlarca virajın ortadan kalktığı yol, çok konforlu oldu ancak bu defa da feribottaki yoğunluk eziyete dönüştü. Tunceli-Pertek arasını yaklaşık 25 dakikaya indiren yol nedeniyle Doğu Karadeniz ile Erzincan gibi illerden gelen araçlar da bu güzergahı kullanmaya başladı. Araç sayısı artınca, feribotlardaki yoğunluk nedeniyle sürücüler saatlerce iskelede beklemek zorunda kalıyor. Saat 06.00-22.00 saatleri arasında yarım saatte bir, 22.00-00.00 arası saatte bir, 02-04 saatlerinde ise sadece bir feribotun olduğu ulaşım daha da eziyetli hal aldı.  Gazetemize görüş bildiren vatandaşlar, köprü taleplerini yetkililerin duymasını istiyor. Çevre illere ulaşımı kolaylaştıran bu yoldaki konfora, feribotun uymadığına dair gazetemize görüş bildiren Serkan Çınar, Metin Bulut, Murat Toprakçı, Haydar Gelmez, Mehmet Kılan bu talebin yetkililerce dikkate alınmasını istiyor.

 

“Pertek’e Köprü İstiyoruz”

Tunceli-Pertek karayolu yapıldı. Daha önce 44 kilometre olan yol, yapım çalışmalarının tamamlanmasıyla 35 kilometreye indi. Bu da yaklaşık 40-45 dakika süren yolun 25 dakikaya inmesini sağladı. Yolun kısalması, burayı kullanan araç sayısını artırdı. Bu durum, Keban Baraj Gölü’nün Pertek’te feribotla geçişin olduğu alana köprü yapılması ihtiyacını artırdı. Bu konuya dair konuştuğumuz vatandaşlar, köprünün yapılmasıyla ulaşımın daha kolay olacağını, bunun da kenti geliştireceğini söyledi.

 

ARAÇLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURUYOR

Bu konuya dair konuştuğumuz vatandaşlar, köprünün bir gereklilik olduğunu söyledi.

 

Serkan Çınar: “Bence Pertek-Elazığ arasında köprü yapılması gerekiyor. Çünkü, uzun yıllardır trafik sorunu var. İnsanlar acele ediyor ama feribotu yarım saat bekliyor. Bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum çözülürse çok iyi olacak. Tunceli-Pertek yolu yapıldı. Süre kısaldı ama yine feribotu bekleme süresiyle beraber aynı zamana denk geliyor. Bekleme süresi eziyete dönüşüyor. Bu açıdan köprü yapılmasını istiyoruz. Zaten maliyeti de aynı olacak.”

 

Metin Bulut: “Ben köprü yapılmasını istiyorum. Gidip saatlerce feribot beklemektense köprüden geçmeyi tercih ederim. Gece saat 12’ye kadar normal saatlerde feribot var ama 12’den sonra iki-üç saat bekliyoruz. Acil bir şeyler oluyor, hasta oluyor, uçak saatine yetişmeye çalışıyorsun. Köprü olsa bizim için daha iyi olur. Köprü yapılmasını istiyor ve her zaman destekliyorum. Yol daha kısa olur, daha rahat hareket ederiz. Ben şoförüm ve ticaretle uğraşıyorum.  Köprü olsa daha sakin gidilir. Elazığ’da kalıp otele para vermemize gerek kalmaz. Arabama biner geri gelirim. Bunlar zaman kaybı. Elazığ’dan geldiğimiz zaman feribot iki saatte bir oluyor. Köprü olsa beklemeye gerek yok, çıkar gelirsin. Feribota verdiğimiz parayı da köprüye veririz. Belki de köprüye para da alınmaz.”

 

Murat Toprakçı: “Ben taksiciyim. Elazığ’a gidip geliyoruz. Tunceli-Pertek yolunun yapılmasıyla süre kısaldı ama feribot olayı olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. 20-25 dakikada buradan Pertek’e gidiyoruz. Feribotu kaçırırsak yarım saat-kırk dakika bekliyoruz. Köprü olsa zamandan tasarruf ederiz. Acelesi olan insanların işleri daha erken çözülür. Köprü yapılıp cüzi miktarda ücret talep edilirse, bizim için iyi olur. Ambulans 1 buçuk saatte aşağı yoldan gideceğine, yarım saatte Elazığ’a varır. Hasta için de iyi olur. İnsanların uçağı kaçırma durumu oluyor bazen. Şu an yapılan yol çok güzel. Ama sonrası kötü. Feribot her konuda bize zarar.”

 

Haydar Gelmez: “Pertek ve Elazığ arasında köprü yapılması gerekiyor. Bunu herkes istiyor. Yalnız, yap-işlet-devret olduğu zaman maliyeti yüksek olur. Devlet yaptığı zaman normal bir ücreti olur. Bu köprü yapılırsa, Pülümür yolu da yapılır. Şehre girip-çıkan araç sayısı fazla olduğu zaman, Pülümür yolu yapılır. İnsanlarımız rahat eder. Köprü, Karadeniz ve Doğu illerine gidiş-gelişleri kolaylaştırır. Sivas tarafından döndüğün zaman 24 saat sürerken, burası 4-5 saat sürer. Büyük otobüsler Kovancılar üzerinden gidiyor. Köprü yapılırsa bu yolu kullanırlar. Köprünün yapılması tüm vatandaşlar için iyi. İnsanlarımız hastaneye gidecek diye saat 08.00’da Elazığ’da olmak için saat 04.00’da uyanıyor. Köprü yapıldığında o saatte kalkacağına 6.00’da kalkar. Bu konunun Pertek halkıyla konuşulması lazım. Bu köprünün yapılmasına feribotçular mı izin vermiyor, Elazığ milletvekilleri mi onlar söylesin. Bir ara Kovancılar yolu işlevini kaybetmesin diye Elazığ milletvekilinin Pertek’te köprü yapılmasına izin vermediği söyleniyordu.”

 

Mehmet Kılan: “Bence Pertek-Elazığ arasında köprü yapılmalı. Yazın buraya çok insan geldi. Turizm için buraya gelen insanlar belli bir süre kaldığı için bazı sıkıntılar yaşanıyor. Mesela; araçlar uzun kuyruklar oluşturuyor. Tunceli-Pertek arasındaki yol kısalmasına rağmen, bazı sıkıntılar oluyor. Bazı hastaların aciliyeti oluyor. Elazığ’a ve ya Malatya’ya kaldırılması gerekiyor. Buralara daha hızlı yetişebilmek için köprü yapılması lazım. Örneğin; hava alanına yetişmek için alt yoldan gitmemiz gerekiyor. Çünkü, feribot saatlerini ayarlayamıyoruz. Gittiğimizde beklemek zorunda kalıyoruz. Feribotta beklediğimiz için bazen uçağı kaçırıyoruz. Ama köprü yapılsa, yolu daha erken bitiririz. Hem yakıt hem kilometre anlamında da bize kazanç sağlayacağını düşünüyoruz. Sonuçta bu ülkede vergi veriyoruz. Vergi ödediğimiz için de birçok şeye kısıtlama getirerek bunu çıkarmaya çalışıyoruz. Köprünün ücretsiz olmasını istiyoruz. Ama ücretli olacaksa da, fiyatının uygun olması gerekiyor. Sonuçta, şeriatın kestiği parmak acımaz. İki-üç feribotçunun rantını halka mal etmemek lazım.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5277
 Dün : 21737
 Toplam : 38391287
 Ip No : 34.200.222.93