İlçe Haberleri 6.9.2019 10:26:59 2149 defa okundu

“Ovacık’ta atıl durumdaki tarım arazileri üretime kazandırılacak”

Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından DAP İdaresi Başkanlığı’na sunulan “Tunceli Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma” projesinin kabul edildiği açıklandı.

Projeyle, Ovacık ilçesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yem üretimini gerçekleştirmelerinin,  et ve süt kalitesinde artış sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Maliyeti 667.000 TL olarak açıklanan proje kapsamında hayvancılık yapan vatandaşların kullanımına sunulmak üzere makine alınacağı da aktarıldı. 

 

Ovacık’ta uygulanacak

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tunceli’nin Ovacık ilçesinde gerçekleştirilmek üzere “Tunceli Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma” projesinin DAP İdaresi Başkanlığı’na sunulduğu ve projenin kabul edildiği bildirildi. %30 üretici katkılı olduğu belirtilen projenin amacı şu şekilde açıklandı; “Proje ile ilimiz genelinde hayvancılık faaliyetiyle iştigal eden üreticilerimizin kaliteli kaba yem üretimini gerçekleştirmeleri, et ve süt üretim maliyetlerini azaltmak, ayrıca et ve süt kalitesinde artış sağlaması hedeflenmektedir. Projeyle; yaylak alanlar üzerindeki otlatma baskısının azaltılması, atıl durumda bulunan tarım arazilerinin üretime kazandırılması, hayvan beslemesinde büyük öneme sahip silajlık mısır ve tiritikale yem bitkilerinin yetiştirilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Uygulanan projede, hayvancılık faaliyeti ile iştigal eden üreticilerimizin istifadelerine sunulmak üzere; hassas ekim makinesi, mısır silaj hasat makinesi, ot silaj hasat makinesi ve

silaj rulo balya makinesi alımlarının yanı sıra yaklaşık 3.750 kilogram silajlık mısır tohumu ve 5.000 kilogram tiritikale yem bitkisi tohumu alınacaktır.

 

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilimizde üreticilerimiz için en önemli sorun, kaliteli kaba yeme ulaşmaktır. Özellikle projemizin uygulanacağı Ovacık’ta kış şartlarının ağır geçmesi dolayısıyla üreticilerimizin hayvan beslemede ihtiyaç duydukları kaba yem ihtiyaçları karşılanacak ve atıl durumdaki tarım arazilerimiz üretime kazandırılacaktır.

 

Uygulanan projemiz ile özellikle süt kalitesi ve verimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan ve hayvanların severek tükettiği silaj üretimi ile süt ve ette kalite, miktar artışı sağlanacak olup nihayetinde üreticilerimizin gelir seviyesinin arttırılması ve silaj üretiminin ilimizde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4664
 Dün : 15526
 Toplam : 36631517
 Ip No : 3.235.75.174