Ovacık 9.8.2019 08:28:33 1795 defa okundu

Ovacık Kaymakamlığından “Can ve mal güvenliğinin korunması amaçlanıyor”

Ovacık Kaymakamlığı tarafından ilçedeki bazı köylerin boşaltılmasına yönelik açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Son zamanlarda sosyal medya ve bazı gazetelerde Ovacık Kaymakamlığı tarafından Köylerin Afet Bölgesi İlan edilerek yıkım tebligatı gönderildiğine dair asılsız haberler yer almaktadır.” denildi. Boşaltma kararı alınan 14 köyün “Afete Maruz Bölgeler” kapsamına alındığı belirtilirken, kararın gerekçesi ise, köylerde daha önce yaşanan doğal afetler nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması şeklinde açıklandı.

 

“Bakanlar Kurulu Kararı”

İlçeye bağlı 14 köyün 7269 sayılı Kanuna göre, “Afete Maruz Bölgeler” olarak ilan edildiği belirtilen açıklamada; bu kararın, köylerde daha önce yaşanan doğal afetler nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla verildiği belirtildi.

 

İlçe Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada konuya dair şu açıklama yapıldı;

“İlçemize bağlı bulunan 14 köyümüz Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, bazılarının heyelan bölgesinde bulunması, bazılarının ise ilçemizde kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle çığa maruz kalan bölgeler olmasından dolayı; 7269 sayılı Kanuna göre, Afete Maruz Bölgeler olarak ilan edilmiştir.

 

“İlgili köy muhtarlarına gerekli bilgilendirme yapılmıştır”

Söz konusu afete maruz kalan köylerden, Mollaaliler Köyü’nde 1987 tarihinde meydana gelen çığ olayında 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.  Yeşilyazı Köyü’nde 1974 tarihinde meydana gelen çığ olayında ise 18 vatandaşımız hayatını kaybetti. Mollaaliler, Yarımkaya, Yeşilyazı, Çöyürlük, Gözeler, Havuzlu köylerindeki hak sahiplerine konut yapılmış,  bundan sonra vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla Afete Maruz Bölge ilan edilen yerlerde yeni yapılaşmanın olmaması amacıyla ilgili köy muhtarlarına gerekli bilgilendirme yapılmıştır.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11855
 Dün : 17525
 Toplam : 34460302
 Ip No : 3.226.122.74