Ovacık 8.5.2021 18:29:49 3040 defa okundu

Ovacık Kadın Kooperatifi

Tekstil Atölyesinde Üretim Devam Ediyor VİDEOLU HABER

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Çağdaş İş İnsanları Derneği tarafından kadın istihdamına yönelik çalışma ve Ovacık Belediyesinin desteğiyle açılan Kadın Kooperatifi Tekstil Atölyesi koronavirüs sürecinde de üretime devam ediyor. Atölyede konuştuğumuz emekçi kadınlar, yaşamın her alanında kadınların var olduğunu belirterek üretim için hemcinslerine çağrıda bulundu. Şehriban Erol, “Türkiye’de ve dünyada kadınlar olarak tüm üretim alanlarında varız. Yaşamın her alanında olmak için cesaretli olmamız lazım” dedi. Nuray Kös de, “Ovacık’ta tekstil atölyesinin kurulması, bizim burada çalışmamız bir hayaldi. Üretim yapmak, çalışmak çok güzel” diye konuştu. 7’şer kişiyle toplamda 89 kadının istihdam edildiği atölyede; elbise, şalvar ve çanta dikimi yapılıyor.

 “YÖREMİZİ TEMSİL EDEN KIYAFETLER DİKECEĞİZ”

Tunceli EMEK (ÖZEL)-Ovacık Kadın Kooperatifi tekstil atölyesinde üretim devam ediyor. Atölyede çalışan kadınlara mikrofon uzattık. Kadınlar, üretimin her aşamasında yer aldıklarını belirttiler.

Kadın Kooperatifinden Şehriban Erol, kooperatifin kuruluşunu ve amacını şöyle aktarıyor:

 “Kooperatifimiz 2019 yılının Temmuz ayında kuruldu. Şu anda toplamda 89 üyemiz dönüşümlü olarak istihdam ediliyor. Şirketlerin markalarına çanta yapıyoruz. Birkaç elbise modelimiz de var. Şalvar da dikiyoruz. Amacımız yöresel kıyafetler dikmek. Ovacık’ı, Tunceli’yi, bizi temsil eden kıyafetler üretmeye başlıyoruz. Buranın kapasitesi en az 15 kadın istihdamı sağlayacak şekilde ve şu an 7 kadın arkadaşımız var. Amacımız istihdamı büyütmek. Desteğe ihtiyacımız var. Bir şirketle anlaşmak ve kendi üretimimizi yapabilmek de amacımızdır.”

“TÜM ÜRETİM ALANLARINDA BİZ VARIZ”

Türkiye’de ve dünyada kadınlar olarak tüm üretim alanlarında var olduklarının altını çizen Erol, “Yaşamın her alanında olmak için cesaretli olmamız lazım. Çok fazla engel çıkıyor karşımıza; maddi manevi eksiklikler olabiliyor. Yılmadan mücadele etmek lazım. Devamını getirmek için geri adım atmamamız gerekiyor. Bizim hayallerimiz var; onun için uğraşıyoruz. İstediğimiz seviyeye gelmek için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

“ÜRETİM YAPMAK ÇOK GÜZEL”

Tekstil Atölyesinde çalışan Nuray Kös ise, “Ovacık’ta tekstil atölyesinin kurulması, bizim burada çalışmamız bir hayaldi. Üretim yapmak, çalışmak çok güzel” dedi.

“ÜRETİMİN GENİŞLEMESİ GEREKİYOR”

Kös, “Çalışmak isteyen, işsiz olan birçok arkadaşımız var. Onların da çalışabilmesi için desteğe ihtiyacımız var. Üretimin genişlemesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14403
 Dün : 18615
 Toplam : 45537073
 Ip No : 3.239.58.199