Manşet 15.5.2019 09:02:43 524 defa okundu

“Otizm hastalık değil farklılıktır”

Tunceli Halk Eğitim Merkezinde Otizme yönelik bir panel düzenlendi.

Otizmli bireylerin ailelerine, ilgili meslek çalışanlarıyla eğitimcilerine yönelik seminere, konuşmacı olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Fatih Koçak ve Öğr. Gör. Ümit Savaş Taşkesen katıldı. Otizmin hastalık değil farklılık olduğu vurgusu yapılan panelde, bu bireylerin teşhis edilmesi, onlara yaklaşım, ailelerin kabullenme süreci ve otistik birinin gözünden dünyayı nasıl algıladığı üzerinde duruldu. Paneli organize eden Tunceli Otizm Derneği Başkanı Özgür Kırmızıtaş, otizmli çocuğa sahip aileleri buluşturup birbirlerine destek olmalarını amaçlandıklarını da söyledi.

 

“Otizmin Farkına Var”

Engelliler Haftası kapsamında Tunceli Otizm Derneği Başkanı Özgür Kırmızıtaş’ın girişimleriyle bir panel düzenlendi. Konya’daki Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Fatih Koçak ve Öğr. Gör. Ümit Savaş Taşkesen katıldığı panelde, aileler ile bu bireylere eğitim veren kurumlardaki öğretmenlerle bir araya gelindi. Paydaş kurumların da davet edildiği panelde, otizmin hastalık olmadığı vurgusu yapıldı. İki akademisyenin görüş aktardığı panelde konuşan  Fatih Koçak, Otizmli çocukların davranışlarının bize farklı geldiğini fakat onların sergiledikleri davranıştan zevk aldıklarını söyledi. Otizmli çocukların kullandığı bazı ilaçların ağır olduğuna dikkat çeken Koçak, bunun da çocukların davranışlarında zaman zaman aşırılığa neden olduğunu aktardı.

 

“İlimizde tanısı konmuş 112 Otizmli bireyden sadece 32’si eğitim alabilmekte”

Tunceli Otizm Derneği Başkanı Özgür Kırmızıtaş burada yaptığı konuşmada; “Otizmin, son yıllardaki artışı ile birlikte bu konudaki  farkındalık ve eğitim çalışmaları da ivme kazanmıştır. İlimizde tanısı konmuş 112 Otizmli birey bulunmakta ve sadece 32’si eğitim alabilmektedir. Bu verilerden de anlaşıldığı üzere 80 bireyimiz Otizmin olmazsa olmazı özel eğitim alma şansına ulaşamamıştır. Bu eğitimi veren kurumlara yönlendirilememiştir. Dernek olarak öncelikli anacımız Otizmli bireylerin tamamına ulaşarak hizmet alabilecekleri kurumlara yönlendirilmelerini sağlamak ve Otizmi anlatmak. Tunceli Otizm Derneği olarak yürüyüş ve farkındalık çalışmalarının yanında Otizmli çocukların ailelerine ve eğitimcilere yol göstereceğine inandığımız eğitim seminerlerimizin ilkini düzenliyoruz. İnanıyorum ki, sizlerin katkı ve desteğiyle eğitim seminerlerimiz ilerleyen günlerde devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5723
 Dün : 16130
 Toplam : 30707661
 Ip No : 35.175.200.4