Kadın & Sağlık 3.1.2018 18:42:19 2455 defa okundu

Ortak Talep “Barış”

Tuncelililerin ibadet yerlerinden biri olan Gola Çeto ziyaretine gelenler ile sohbet ettik. Hem yeni yıldan beklentilerini hem de Gola Çeto’nun hikayesini sorduk.

Tunceli EMEK- Her ziyaret yerinin bir hikayesi vardır. Dualar edilir, lokmalar, niyazlar dağıtılır. Yalnızca ibadet değil, yardımlaşmayı da barındırır bu tür yerler. Birbirini tanımayan insanların iyi dilekleri ve duaları arasında huzur bulursunuz. Bu ritüel aynı zamanda doğaya döndürür insanı. Tunceli merkezde Munzur ve Pülümür Çayının birleştiği yerde, ağaçların arasında, sessiz, sakin bir ziyaretgah olan Gola Çeto gibi...Bu mekana genellikle Çarşamba günleri gidilir. Çünkü, bu günde Hızır’ın burada “Sır” olduğuna inanılır. Biz de her Çarşamba günü daha çok ziyaretçisi olan Gola Çeto ziyaretgahına gidip buradaki vatandaşlarla konuştuk. Kanser hastası oğluna şifa dileyenler de vardı, buraya geldiği için çocuk sahibi olduğunu söyleyen de. Yeni yıla girdik temennininiz nedir diye sorunca da cevap ortak bir temenniye dönüştü “Barış gelsin”

 

İbadete gelenler ile sohbet...

Tuncelililerin ibadet yerlerinden biri olan Gola Çeto ziyaretine gelenler ile sohbet ettik. Hem yeni yıldan beklentilerini hem de Gola Çeto’nun hikayesini sorduk. Amacımız bize hayallerini anlatmalarını sağlamaktı. Dilek, temenni, dualarını konuşalım istedik. Onlar bizimle üzüntülerini de paylaştı. Dualarını da aldık.

Aracı olduk ve bu konuşulanları sizinle de paylaşmak istedik.

Sıklıkla ziyarete gelen bir teyzemiz; “Şehrimize, huzur, mutluluk, barış gelsin, gençlerimiz huzur içinde yaşasın.” diye temennide bulunurken, bir diğer Gola Çeto ziyaretine gelen kişide, “Kızımın en sevdiği yer burası, bugün onun niyetine geldim. Kendisi İstanbul’da yaşıyor.” diye konuştu.  

Sevim Hanım- “Hasta oğlum içi geldim. Kanser hastası. Doktorlara, ilaçlara muhtaç olmasın artık, sağlığına kavuşsun. Tek isteğim bu.”

 

Melek Kuş- Bizler inançlarımıza bağlı insanlarız. Her yeni yılda, Hızır orucunda lokma olarak niyazımızı dağıtırız. 12 imamlarda orucumuzu tutarız, aşuremizi yapar dağıtırız. Allah bizi, bizde Allah’ı unutmayalım. Tüm ziyaretlerimiz aynı şekilde bizim için değerlidir. Tüm dileklerimiz gerçek oluyor. Kendimden örnek vereyim, ben ziyarete gelmeden önce bebeğim yoktu, hem kendim için hem de ablam için dua ettim. Ablamın 10 yıl çocuğu olmamıştı. Düzgün Baba’ya adakta bulundum, ikimizin de oğlu oldu. Daha sonra gelip adağımı kestim. Yani gerçeklerimize inanıyoruz. Bugün de buraya çocuklarımıza dua etmek için geldik.

Yeni yıl hayırlı uğurlu olsun herkes için. Savaşlar bitsin, barış gelsin. İnsanlar birbirine daha olumlu ve sıcak baksın. Gençlere hayırlı kapılar açılsın.”

 

İpek Deniz- “İnsanlar gelip kurban kesiyor, dağıtıyorlar, çıralık veriyorlar, dua diyorlar, dilekler tutuyorlar. Bende çocuklarım için mum yaktım. Gençlerimiz için dua ettim. İnsanlar gelip burada köze anahtar koyup dilek tutuyor, daha sonra dilekleri kabul olunca gelip anahtarlarını közden alıyorlar. Benim de dileğim kabul olmuştu. Yani burada tutulan dilekler kabul oluyor. Yeni bir yıla girdik. Bu yıl inşallah gençlerimiz için iş imkanları daha iyi olur. Benimde iki çocuğum var, şu an işsiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4933
 Dün : 12155
 Toplam : 26094942
 Ip No : 54.198.55.167