Siyaset 9.1.2019 08:34:39 422 defa okundu

Önlü, Elektrik Kesintilerini Meclis’e Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi Tunceli Milletvekili Alican Önlü, kent genelinde yer yer yirmi günü aşan elektrik kesintilerini meclise taşıdı.

Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ‘Neden Yeterli Önlemler Alınmıyor?’ sorusunu yöneltti. Tunceli’de muhtarlarla yapılan toplantılara da değinen Önlü, “Bu toplantılarda halkın sorunları konuşulmuyorsa ve gereken önlemler alınmıyorsa ne yapılıyor? diye sordu.

 

 

FEDAŞ’ın Rahatlığı Meclise Soruldu

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, ilimizde yaşanan elektrik kesintilerini meclis gündemine taşıdı. Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, muhtarlarla yapılan toplantıları da gündeme getirdi ve burada sorunlar konuşuluyor mu sorusunu dillendirdi.

 

Önlü imzalı yazılı soru önergesinde, yaklaşık 1 aydır kent merkezi dahil köylerde elektrik kesintilerinin yaşandığına dikkat çekildi.

 

“Neden Yeterli Önlemler Alınmıyor?”

Önlü’nün soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Yaklaşık son bir aydır kent merkezi dahil Dersim’in tüm ilçe ve köylerinde sıklıkla elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Öyle ki, bu kesintiler bazı köylerde bir aya yakındır sürmektedir. Mazgirt’in Geçitveren (Rıçik) köyünde yaklaşık 20 gündür elektrik yok. Yine Mazgirt’in Sarıkoç, İbemamut, Dayılar, Otlukaya, Kartutan, Ataçınar, Doğanlar, Reşmezra, xarabe, Alxan köylerinde yaklaşık bir haftadır elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Ovacık Mercan Vadisi köyleri, Nazımiye ilçesine bağlı köyler, Sarıyayla ve çevresinde kalan köylerde de durum aynı. Dersim’de kent merkezinde dahi gün içerisinde defalarca elektrik kesiliyor. Her yıl özellikle kış aylarında yaşanan elektrik kesintileri halkımızın yaşamını doğrudan etkilemektedir. Kesintilere dair herhangi bir önlemin alınmaması, her yıl aynı sıkıntıların defalarca yaşanması, ilgili kurum ve yöneticilerinin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmediklerini göstermektedir. Dersim coğrafyasının tüm kaynaklarını sömürenler, her dağına kule yapmakla övünenler, iş hizmet etmeye geldi mi bir anda ortadan kayboluyorlar. Munzur’dan üretilen enerji ne yazık ki daha köylerini bile aydınlatamıyor. Şehir merkezini kırmızı beyaz ışıklarla döşeyenler, bunu bir marifet gibi anlatanlar iş köylere geldi mi yıkılan bir direği dahi onaramıyor.

 

Önlü, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

• Dersim halkı her yıl özellikle kış aylarında aynı sıkıntıları yaşamak zorunda mı? Dersim’de yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin neden yeterli önlemler alınmamaktadır?

•  Elektrik kesintilerine ilişkin yeterli önlem almayan ilgili kurum ve çalışanlarına ilişkin idari soruşturma başlatacak mısınız?

•  Şehrin valisi her ay muhtarlarla toplanıyor. Bu toplantılarda bu halkın sorunları konuşulmuyor mu? Konuşuluyorsa neden gerekli önlemler alınmıyor? Bu ay gerçekleştirilen muhtarlar toplantısında elektrik kesintileri konuşuldu mu?

•  Eğer bu toplantılarda halkın en temel sorunları konuşulmuyorsa ne konuşuluyor? Bu toplantıların amacı nedir?

•  Dersim’de elektrik hatları en son ne zaman yenilenmiştir? Bu hatları yer altına almak ya da sağlamlaştırmak adına ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

•  Özellikle Mazgirt’in Geçitveren köyüne 20 gündür elektrik verilmemesinin gerekçesi nedir? 20 gün boyunca elektriksiz yaşayan köylünün mağduriyetini kim giderecek?

•  Son bir ay içerisinde Dersim genelinde elektrik kesintilerine ilişkin ilgili kurum ve kuruluşlara yapılan başvuru sayısı kaçtır? Başvuruların merkez ve ilçelere göre sayısı kaçtır?

•  Son bir ayda merkez ve ilçeler dahil olmak üzere kaç elektrik kesintisi yaşanmıştır? Bu kesintilerin arıza kayıtlarına göre nedenleri nelerdir?

• Elektriğin gidip gelmesinden kaynaklı cihazları bozulan vatandaşların mağduriyetlerini giderecek misiniz? Bu konuda özellikle mağdur olan vatandaşlara yönelik bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8489
 Dün : 13284
 Toplam : 30047322
 Ip No : 54.196.116.3