Siyaset 17.7.2019 10:02:01 1839 defa okundu

Önlü: “Ayaz ve Nupelda’ya savaşsız bir dünyanın sözünü veriyorum”

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Ovacık’ta bir patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamlarını yitiren kardeşler Ayaz ve Nupelda Güloğlu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Önlü, “Yaşamını yitiren çocuklarımız Ayaz ve Nupelda Güloğlu’na savaşsız ve barış içerisinde bir dünyanın sözünü veriyorum” dedi.

 

“Koşulsuz ve şartsız kınıyoruz”

Tunceli’nin Ovacık ilçesi Bilgeç Köyü Çakılyayla Mezrasında iki kardeş Ayaz ve Nupelda Güloğlu’nun kırsalda gerçekleşen bir patlama sonucu yaşamlarını yitirmesine ilişkin Milletvekili Alican Önlü yazılı bir açıklama yaptı. Önlü, “Çocukların ölümlerine neden olan bu patlamanın sorumlularını koşulsuz ve şartsız olarak kınıyoruz. Cezasızlık anlayışının bitmesi ve yaşam hakkının tanınması için, sorumluların derhal açığa çıkarılması gerekmektedir.” dedi.

 

“Türkiye toprağa döşeli mayınları temizleme yükümlülüğünü üstlenmiştir”

“Türkiye, Ottowa Sözleşmesi’ni 2003 yılında imzalamış ve 2004 yılında da taraf devlet olmuştur.” hatırlatmasında bulunan Milletvekili Önlü, şunları kaydetti; “Buna göre Türkiye, 2008 yılı 1 Martına kadar stoklarındaki mayınları imha etme ve 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleme, kurbanlara yardım konusunda da gerekli adımları atma yükümlülüğü üstlenmiştir. Ancak Dersim bölgesinde 10 binin üzerinde mayının Türkiye’nin de taraf olduğu Ottowa Anlaşmasına da aykırı bir şekilde döşendiği ve temizlenmediği resmi kurumlarca da kabul edilen bir gerçekliktir. Bu durum aynı zamanda taraf olunan sözleşmelere uyulmadığını ve toplatılmayan mayınlarla Dersim coğrafyasının savaş alanı olarak kullanıldığını göstermektedir. 2008 yılının Haziran ayında, Türkiye taraf devletlere elinde kalan bütün mayınların fünyelerinin çıkarıldığını bildirmişti. Ancak bu açıklamanın hemen ertesi yılında mayınsız Türkiye girişiminin hazırladığı ‘Mayın ve Misket Bombaları İzleme Raporu’na göre, sadece 2009 yılı içerisinde 23 çocuk bu mayınlardan kaynaklı hayatlarını kaybetmiştir.

 

“Failler yetkililer tarafından korunuyor”

Savaş artığı mühimmatların arazilerde hatta şehirlerde neden olduğu çocuk ölümleri maalesef bini aşmıştır. Aynı zamanda Ceylan Önkol, Enes Ata, Nihat Kazanhan gibi yüzlerce çocuk, direk ağır silahların hedefi olmuş ve failleri yetkililer tarafından korunmuştur.

 

“Savaşın son bulması için tüm gücümüzle çalışacağız”

Savaşın son bulması için tüm gücümüzle çalışmamız gerekirken, resmi kurumlar olayın üstünü kapatmaya çalışan, hatta manipüle etmeye yönelik açıklamalar yapmaktadır. Nitekim Tunceli Valiliği Mayıs ayı içerisinde Hozat’ta öldürülen Sakine Oğuz cinayetinde olduğu gibi iki çocuğumuzun ölümüne neden olan patlamaya ilişkin de herhangi bir soruşturma ve adli tıp incelemesi yürütmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik bir açıklama yapmıştır.

Savaş her zamanki gibi en çirkin yüzünü çocukları hedef alarak göstermektedir. Yaşamını yitiren çocuklarımız Ayaz ve Nupelda Güloğlu’na savaşsız ve barış içerisinde bir dünyanın sözünü veriyorum, başta ailesi olmak üzere tüm Dersim halkına başsağlığı diliyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6201
 Dün : 18598
 Toplam : 38442796
 Ip No : 3.235.45.196