Manşet 6.12.2017 17:52:10 1324 defa okundu

Onlarda Can (mı)??

Seher KONT ERDOĞAN Yazdı...

Seçemediğimiz bir dünyanın evlatlarına, sahip olduğumuz tüm sevgiyi hilafsız vermeye çalışan biz insanlar, söz konusu hayvanlar olduğu zaman neden katılaşırız?
Şile Ağva'da arazide otlanan bir hayvan sürüsü vurularak öldürüldü. Saldırganlar vurdukları mandaların kafasını kestikten sonra gövdelerini alarak kaçtı (haber) (siyah punto)

''Hayvanlar bu vahşi dünyada simgesel bir yaşam sürüyor'' diyor (Jean Baudrillard) bu doğrultuda çocuklarını hayvanat bahçesine götüren, geçmiş zamanda sirk gösterilerine katılan, çocuklarına hayvan masallarının sihirli dokunuşlarıyla büyülü bir dünya arayan, erdemin La Fontaine masallarından biz yetişkinlere nasıl bir ders çıkartmak kalıyor.

''Hayvanların olmadığı bir çocukluk neye yarar ki? Hiçbir şeye'' diyor (Canetti). Böyle bir çocukluktan değil kedinin, köpeğin, kuşun, börtü böceğin, kendi varlık dünyasının parçası ve devamı anlamı olduğu bir çocukluk hayali…!

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde 3 sokak köpeği zehirlendi, köpeklerden biri sol patisinden bahçe duvarına çivilendi (haber) (siyah punto)

Her canlının eşit derecede yaratıcılığını varsayarsak ve hayvanların doğal ortamlarında zevk için öldürülmediğini de hesap edersek; pis domuz, korkak tavuk, şeytan yılan, inek öğrenci, kurnaz tilki gibi nitelemelerin ''konuşmaktan başka bir şey yapmayan, göstergeler ve söylemin altındaki bir dünyada hayvanların sessizliği, bitim anlam düzenimizi giderek tehdit etmektedir'' (Jean Baudrillard) demekle çok haklıdır.

Son 40 yılda yaban hayatının yarısının yok olduğunu düşünürsek, hem bu umursamazlığımızla kendimizi suçlu, hem de yüce merhamet (sizliğimizle) kendimizi sorumlu hissediyoruz.

Her şeyin nesneleştiği dünyamızda; hayvansız çocukluktan, çocuksuluğunu kaybeden bir topluma doğru dönüşüyoruz.

Bir kap yemeğin dahi çaresiz şefkatle verilmemesi için, hep beraber el ele göz göze bu duygusal hissizliğimizin üstesinden gelmek dileğiyle…

Seher KONT ERDOĞAN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6206
 Dün : 16118
 Toplam : 26042678
 Ip No : 54.224.56.126