Manşet 8.12.2021 15:31:27 250 defa okundu

Omicron'a ilişkin ilk bilgilere göre daha hızlı bulaşıyor daha hafif seyrediyor

İşte ayrıntılar...

COVID-19’un son varyantı olan Omicron ile ilgili uzmanlardan elde edilen verilere göre; virüs çok daha hızlı bulaşıyor, önemli bir tat ve koku kaybı yapmıyor, hastalık daha hafif seyrediyor.

Kış ayları zamanımızın çoğunu kapalı ortamlarda geçirdiğimiz aylardır. Bu nedenle koronavirüs de dahil grip, nezle gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar kış aylarında artar.

KORONAYI GRIP VE NEZLEDEN NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

Uzmanlar COVID-19 hastalığında en sık görülen yakınmalar ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı olduğunu belirtiyor.. Ancak vücutta kırgınlık, kaslarda güçsüzlük, ishal, kas, boğaz, baş ve eklem ağrısı da görülebilir. Bazı çalışmalarda koku ve tat duyusu kaybı, görme bozuklukları da bildirildi. Nezlede hapşırma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı daha sık ve ön plandadır. Bazen bu yakınmalar koronavirus belirtileriyle karıştırılabilir. Fakat özellikle mevsimsel nezlede (alerjik rinit) ateş beklediğimiz bir yakınma değil. Gribin ateş, baş ağrısı, halsizlik belirtileri COVID-19’la benzerlik gösterebilir.

OMİCRON VARYANTININ BELİRTİLERİ DAHA MI FARKLI?

26 Kasım 2021’de Güney Afrika’da tespit edilen ve 32 mutasyona sahip olan Omicron’a ilişkin bilgilerimiz oldukça kısıtlı. Delta varyantına göre daha bulaştırıcı olduğuna dair veriler var. Belirtiler konusuna gelince... Şu ana kadar bildirilen vakalarda diğer koronavirüs varyantlarına benzer belirtiler saptandı. Hatta Omicron’un daha hafif seyrettiğine ilişkin bilgiler var. Ön plana çıkan belirtilerin ateş, öksürük ve nefes darlığı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar Omicron teşhisi konan bazı kişilerde önemli bir tat ve koku kaybı rapor edilmedi. Ancak kesin bir şey söylemek için henüz erken. Pandemi sürecine baktığımızda Omicron’un karşılaştığımız son varyant olmayacağı çok açık.

ÇOCUKLARA DAHA AZ BULAŞIYOR

Çocuklar koronavirüsten erişkinlere göre daha az etkileniyor, enfeksiyona daha az yakalanıyor. Ağır hastalık ve ölümler de çocuklarda daha az görülüyor. Özellikle 10-12 yaşın altındaki çocuklar, erişkinlere göre enfeksiyonu yüzde 50-90 oranında daha az bulaştırıyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14052
 Dün : 26527
 Toplam : 47773204
 Ip No : 54.173.214.227