Kadın & Sağlık 9.12.2021 14:45:43 2005 defa okundu

Öksürüğü bıçak gibi kesiyor! Turptan gelen şifa…

Alışveriş listenize turp ekleyin. Bu turp beslenme gerçeklerine bir göz atın deriz.

Turpgillerden sebzeler genel olarak sağlık yararları ile doludur, bu nedenle turpların lezzet veya beslenme açısından hayal kırıklığına uğratmayacağından emin olabilirsiniz. Şimdi, diyetisyenlerin önemli turp beslenmesi ve sağlık yararları hakkında söylediklerine bakalım.

TURP ANTİOKSİDANLAR YÖNÜNDEN ZENGİNDİR

Antioksidanlar serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı molekülleri nötralize eden veya "kapatan" maddelerdir. Yüksek miktarlarda serbest radikaller, hücre hasarına ve oksidatif strese neden olarak kanser veya kalp hastalığı gibi kronik durumlara yol açar.Turp ayrıca C vitamini, folat ve antosiyaninler gibi antioksidanlar yani turplara kırmızımsı renk veren bitki bileşikleri içerir.

TURP, BAĞIŞIKLIK FONKSİYONU İÇİN C VİTAMİNİ GİBİ TEMEL BESİNLERE SAHİPTİR

Alışveriş listenize turp ekleyin. Bu turp beslenme gerçeklerine bir göz atın: Uzmanlara göre bir fincan çiğ turp 17 miligram C vitamini içerir. Nutrients dergisine göre, C vitamini, fagositlerin veya zararlı mikropları "yiyen" hücrelerin aktivitesini artırarak bağışıklık fonksiyonunu destekler

Acerra, turpların başka bir bağışıklık güçlendirici besin olan selenyum içerdiğini de ekliyor. Selenyum vücudunuzun bağışıklık tepkisinde yer alan beyaz kan hücreleri olan T ve B hücrelerini aktive ederek sizi sağlıklı tutar.

TURP KALBİNİZİ KORUMAYA YARDIMCI OLUR

Yukarıda bahsedildiği gibi, oksidatif stres kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunabilir. Ancak turptaki antioksidan antosiyaninler sayesinde bu gevrek sebzeyi yemek riskinizi azaltabilir. Translasyonal Tıp Dergisi, antosiyaninler oksidatif strese bağlı doku hasarını önleyerek kalbini korur. Antosiyaninler atardamarlardaki iltihabı azaltarak aterosklerozu uzak tutar. Ateroskleroz, atardamarlarınızda plak biriktiğinde, kalbe ve kalbe giden kan akışını kısıtlar.

TURP ANTİOKSİDANLARI KANSERLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Antioksidan, bir gıdayı sağlıklı veya fonksiyonel faydaları olan bir gıda olarak tanımlayan bir moda kelime haline geldi. Antioksidanların gerçekten de iltihaplanmayı azaltmada ve hücreleri hasardan korumada, erken yaşlanmayı ve hastalıkları savuşturmada rol oynadığı gösterilmiştir.

Nutrients dergisinde 2019 yılında yayınlanan kapsamlı bir incelemede araştırmacılar, antik çağlardan beri halk hekimliğinde kullanılan turpların çeşitli türlerde antioksidanlar sağladığını kaydetti. Bunlar, sebzenin yenilebilir kökünde, ayrıca filizlerde, tohumlarda ve yapraklarda bulunur. Bilim insanları, doğal bileşiklerin rahim ağzı, meme , prostat, kolon, karaciğer ve akciğer kanseri dahil olmak üzere belirli kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10114
 Dün : 19164
 Toplam : 49804159
 Ip No : 18.232.53.185