Eğitim 27.10.2018 14:16:19 1025 defa okundu

Öğretmen Atama Branşları 9 Kasım'da Belli Olacak

2023 Eğitim Vizyonu’yla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Ziya Selçuk, 20 bin öğretmen atamasının sözlü sınavlarının 10 Aralık-31 Aralık tarihinde yapılacağını söyledi. 9 Kasım'da ise atama branşlarının belirleneceğini belirtti.

İşte Bakan Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

"Bir binanın temeli gibi bu dokumanın temeli felsefe kısmı. Eğitimin amaçlar ve araçlar olarak ayrılan boyutuna baktığınızda yoğun araçlara yoğunlaşıyoruz. İnsanı temele koymamızın nedeni insan, çocuk. O zaman moda kavramlar bizim izahımızı bozabilir. İnsandan yola çıkmak sistemimin amacını netleştirir.

 

Okul öncesi eğitim için altyapı hazırlık dönemi gerekiyor

Dokümanın arkasında yer alan takvimde 3’üncü yılında başlayacağı taahhüt ediliyor. Bu koşullara göre yeni durumlara göre çok daha iyileştirmek mümkün. Ana sınıfı düzeyinde zorunlu hale gelmesi 3’üncü öğretim yılı içerisinde yapılabilmesi için bir alt yapı hazırlık dönemi gerekiyor. Elbette bazı sorunlar çıkabilir.

 

İlkokula başlama yaşında 69 ay taban olacak

Amaç 5-6 yaş aralığında kalan çocukları ana sınıfına mı ilkokul 1'e mi devam etse çelişkisinden kurtarmak. İlkokul birinci sınıfın adayı yaparsak çağ nüfusunun öğretmen, derslik ihtiyacı artabilir. Gelişimsel bir çocuğu ilkokula hazır olup olmadığı bizim için asıl önemli konu. 69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç var.

 

Ders saatleri azalacak

Bizim 30 saatle neyi ne kadar yaptığımız temel sorun değil. İçeride ne yaptığımız işin nitelik kısmı çok önemli. Ders saatlerinin çeşidi ya da ders saatinin azalması gibi olasılıklar var. Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışmalar var. Bunların üzerine bir şey inşa ediyoruz. Biz veriye bakarız. Bunun optimal seviyesi nedir? Öğrenci ve öğretmen açısından sıkıntıya sokmayacak denge gerekiyor. Vizyon dokümanın küçük, orta ölçekli pilotlamalar yapıp sonra uygulamaya koymak. Amaç tam bir çocuk yetiştirmek. Duygu gelişimi ortaya çıkmıyor. Hareket gelişimi ortaya çıkmıyor. Bizim karnemizdeki dersler ya da kazanımla çocuğun beyninin hangi kısmına hitap ediyor diye baktığımızda bilişsele hitap ettiğini görüyoruz. Sabah yapılacak derslerde de görgü ve deneyim merkezli bakış açısı var.

 

Lisede temel ve ileri dersler

Bu aslında çok büyük bir ekip işi. Geçmişte yapılan uygulamaların üzerine koyuyoruz. Ortaöğretimle ilgili olarak yükseköğretimde bazı alanlar var. Sağlık, mühendislik, beşeri bilimler gibi. Bu alanları temsil eden dersler var. Belirli bir alana yönelmek istiyorsa neden bütün alanların dersini alıyor. Yükseköğretim ders seti neyse çocuk bunu alacak. Hangi seviyeyi alıp almayacağının ölçüsü var. Herkesin temel ve ileri seviyede alması gereken dersler olacak. Temel ders düzeyde dil, tarih ve kültür ile ilgili dersler ile ileri seviyede alması gereken derslerden bahsediyoruz.

 

Yabancı dil çok boyutlu bir mesele…

Bu maraton koşusunda geçmişte yaşadığımız deneyimler var. Çok boyutlu bir mesele. Öğretmen niteliği, eğitim meselesi, müfredat meselesi, dilin öğretilmesi yöntemler meselesi bunun gibi birçok faktör var. Hepsinin birden yönetilmesi gerekiyor. Ama tek tip bir yöntemle çözülebilecek bir konu değil bu. Biz genel olarak tek tip yaklaşımdan kaçınıyoruz. Kimin neye ihtiyacı var.

 

1 Yıl Tezsiz Yüksek Lisans

Öğretmenlik hakkı kazanıldığında 1 yıl YÖK ve üniversiteler işbirliğiyle, 1 yıl içinde pedagojik ve mesleki gelişimi hedefleyen bir tezsiz yüksek lisans olacak. Bu adaylarımız okula atanmadan, fiiliyatın içinde de olacak. Vizyon dökümanın okunması temennim. Sosyal medyada sorulan sorularla ilgili ifadeleri gördüğümde gerçekten üzülüyorum. Bu okunmadığı için bunu soru olarak yöneltiyorsunuz. Biz başarılı olursak çocuklar için iyi bir şey yapmış oluruz. Biz ekip olarak bunu başaracağız. Uzun yıllardır deniyor ki biz formasyon verelim öğretmen adayı olsunlar. Biz bunu YÖK’le de konuştuk. Öğretmen adayı öğretmelik hakkını kazanırsa, bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak. Bu pedagojik formasyondan farklı bir içerik. Daha işlevsel ve uygulama ağırlıklı. MEB öğretmenlik hakkını kazanan kişinin bir yıl pedagojik içerik almayı devam edecek. Hem de okulun içinde fiili olarak uygulamanın içinde olacak.

 

Atama Branşları 9 Kasım'da

MEB’in kapasitesi, ihtiyaç analizi var. 2040’a kadar bir nüfus eğrisi var. Tahmini veriler var. Bunlara dayalı olarak çok kırılma olmazsa belli. Yüz binlerce öğretmeni atamamız mümkün değil. Önümüzdeki ilk hedef 10 Aralık-31 Aralık tarihlerin gerçekleşeceği sözlü sınavların yapılması ardından atama yapılacak. 9 Kasım’da bizim norm kadro fizibilitemiz çıkmış olacak. Hangi branştan ne kadar öğretmen atanacağı ortaya çıkacak. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması devam edecek. Kanun çok açık. Benim bu bölgede öğretmen açığım var. 27 bin civarında bir atama yaptığımızda 20 bin küsuru eş durumu gibi nedenler dönüyor. Bu çocuklarda öğretmene ihtiyacı var. Bu sürenin uzun olması 6 yıl olması yapılan değerlendirme sonucunda belli bir indirmeye gidilmesi söz konusu oldu. Kanun şu anda geçerli."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9558
 Dün : 19164
 Toplam : 49803603
 Ip No : 18.232.53.185