Eğitim 28.9.2021 18:31:00 2647 defa okundu

ÖĞRENCİLER REKTÖRLÜĞE YÜRÜDÜ

Bugün Munzur Üniversitesi’nde eylem yapıldı. Bir grup öğrenci barınma sorununa dikkat çekmek üzere rektörlüğe yürüyerek protesto etti. Rektörlük önünde bir süre oturma eylemi yapan öğrenciler, barınma sorunu çözülene kadar haklarına sahip çıkacaklarını belirtti.

Bugün Munzur Üniversitesi’nde eylem yapıldı. Bir grup öğrenci barınma sorununa dikkat çekmek üzere rektörlüğe yürüyerek protesto etti.

Rektörlük önünde bir süre oturma eylemi yapan öğrenciler, barınma sorunu çözülene kadar haklarına sahip çıkacaklarını belirtti. Munzur Üniversitesi öğrencisi Damla Çınar, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’ de yüzbinlerce üniversite öğrencisinin yaşadığı barınma sorununu Munzur Üniversitesi öğrencilerinin de yaşadığını dile getirdi.

 

BARINMA SORUNU

KYK yurt sonuçlarının açıklanmasından sonra yaklaşık 1300 öğrencinin yedek sırada kaldığını söyleyen Çınar, “Yedek sırada kalan arkadaşlarımız kentte yaşanan ev sıkıntısı ve kira fiyatlarının fahiş fiyatları sebebiyle yurtta misafir olarak yedek sonuçlarını beklerken apar topar eşyalarıyla birlikte yurttan çıkarılıp mağdur edildi. İlan edilen kontenjanlar neredeyse yarı yarıya dolmasına rağmen üniversitede eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte öğrenciler barınma sorunuyla yüz yüze bırakılmıştır. Ve ek kontenjanla yerleştirme yapıldığında daha da artacağı tahmin ediliyor” dedi.

Yurt başvuruları tamamlanmamışken ve kampüs alanında inşaat çalışmaları devam ederken, alelacele eğitim öğretimi başlatan rektörün, bir taraftan da bazı hocalar aracılığıyla öğrencilere evlerinize dönün mesajı verdiğini söyledi.

Çınar, “Belli ki rektörün derdi bizim eğitim hakkımızı savunmaktan ziyade, bu hakkımıza engel olmak. Ayrıca yaşanan bu barınma sorununa valilik çözüm olarak kadınlar için gösterdiği TOB Yusuf Cengiz Kız yurdunun aylık ücretinin 870 TL olduğundan habersiz ki, yaşanan bu krizin emlakçılık krizi olduğunu ve kendisinin emlakçı olmadığı mesajını vermişti” dedi.

Bu sorunu yaratanların çözüm noktasında aynı motivasyonu ortaya koymadıklarını söyleyen Çınar, “Yaşanan bu barınma krizine karşı, kampüs içerisinde yapılan konutların öğrencilere tahsis edilmesi, Munzur Üniversitesi rektörünün duyarsız tavrını bir kenara bırakıp öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim hakkı için harekete geçmesi gerekiyor. Dersim halkını üniversite öğrencilerinin bu eğitim hakkından vazgeçememeleri için destek olmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10107
 Dün : 19164
 Toplam : 49804152
 Ip No : 18.232.53.185