Sürmanşet 2.7.2022 17:14:19 465 defa okundu

 “O kara günün üzerinden tam 29 yıl geçti”

Tunceli Barosu’nca Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında yaşananlar hatırlatıldı

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde aydınların yakılarak katledilmesinin üzerinden tam 29 yıl geçti. Aydınlar için bugün Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği önünden Madımak Oteli’ne yürüyüş düzenlenecek. Tunceli Barosu tarafından yapılan açıklamada da, yaşananlar “Ülke tarihinin kara lekelerinden biri” tanımlaması kullanıldı.

Sivas katliamının üzerinden 29 yıl geçtiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“2 Temmuz Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.
Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir. Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen gerici-ırkçı saldırılar halen devam etmiştir.
Gazi, Roboski, Suruç, Ankara Gar katliamı bunun örnekleridir.
2 Temmuz 1993’te aydınların ve iki otel çalışanın diri diri yakılmasına neden olanları korumaya çalışanlar, yaşanan acıları unutturmaya ya da gerçek katilleri yalan haberlerle aklamaya çalıştılar.
İnsanlık tarihinin bu kara lekesi hafızalarımızda, yaralı bilinçlerimizde, kanayan vicdanlarda 29 yıldır hiç durmadan büyümektedir.
Sivas ve diğer katliamların anmaları her geçen yıl daha yaygın ve kitlesel unutulmaması, ülkenin gericiliğe ve ırkçı-şoven odaklara asla teslim olmayacağının en somut göstergesidir.
Ülkenin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması; anti demokratik hukuksuz uygulamalara karşı kararlı mücadelenin birleşerek güçlenmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır.
Ülkede ve Dünya da din ve devlet işlerinin birbirinden bağımsız gerçek laik yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.
Ülke tarihindeki bütün Faili belli cinayetler, katliamlar ve kayıplar her yönüyle soruşturulmalı ve karanlıkta bırakılmamalıdır. Yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Aleviler başta olmak üzere farklı inanç gruplarının talepleri karşılanmalıdır. Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor ve söz veriyoruz; Unutmadık Unutmayacağız. Unutturmayacağız.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5055
 Dün : 21697
 Toplam : 51447589
 Ip No : 3.238.225.8