Eğitim 28.6.2021 10:45:27 1941 defa okundu

O kadar da uzun boylu değil be Bulu!

Atanmış rektör Bulu'ya yönelik protestolara katıldığı gerekçesiyle KYK bursu kesilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Gönültaş’ın başvurusu üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu. HDP de konuyla ilgili soru önergesi verdi.

 

Boğaziçi Üniversitesi'nin atanmış rektörü Melih Bulu'ya yönelik protestolara katılan en az 100 öğrencinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmesiyle ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı geldi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, bursu kesilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Buğrahan Gönültaş'ın başvurusu üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Polisin ifade alması bursun kesilmesine sebep olamaz

Mahkeme kararında, "Belirtilen yönetmelik maddeleri haricinde herhangi bir şekilde bir öğrencinin bursunun kesilmesi mümkün değildir. İdare işlemi tesis ederken yürürlükte olmayan yönetmelik maddesini dayanak göstermiştir. Salt kolluk kuvvetlerince ifade alma işlemi gerçekleştirilmiş olması bursun kesilmesine sebep olamaz" ifadelerine yer verildi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden öğrencilere gönderilen kararda, "anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici davranışlarda bulunan (direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) öğrencilere burs ve kredi verilmeyeceği" hükmüne yer veriliyor.

Ancak söz konusu madde, 2004'teki yönetmelikte yer almasına rağmen, 2008'de yönetmelikten çıkarıldı. Yürürlükte olan yönetmelikte, öğrencilere iletilen tebligatta yazıldığı gibi bir hüküm yer almıyor.

 

"Burs Temmuz'da yeniden yatmaya başlayacak"

Buğrahan Gönültaş, 6 Ocak'taki ilk eylemlerde gözaltına alındığını ve ardından serbest bırakıldığını belirterek dava sürecini şöyle anlattı:

"Gözaltına alındım ancak herhangi bir hüküm giymedim. Mayıs başında Ankara'daki evime bir kağıt geldi. 2008'de kaldırılmış bir maddeye göre bursumun kesildiği yazıyordu. 19 Mayıs'ta dava açtık. Bu haftaya kadar oyaladılar, her hafta belgeler istediler. Ancak sonunda yürütmeyi durdurma kararı alındı. Aldığım burs Temmuz itibariyle yeniden yatmaya başlayacak."

Yürütmeyi durdurma kararı bursu kesilen diğer Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için emsal niteliğinde.

 

HDP'den soru önergesi

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin KYK burslarının kesilmesini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP'li Kılıç Koçyiğit'in yanıtlanması istediği sorular şöyle:

*Hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet veya disiplin süreci olmayan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burslarının kesilmesinin gerekçesi nedir?

*Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Anayasal haklarını kullanarak yapmış oldukları protesto gösterileri burs kesmeye gerekçe yapılabilir mi?

*Bursun kesilmesine dayanak yapılan maddede kesin hüküm şartı aranırken öğrencilerin kesinleşmiş bir mahkûmiyet hükümlerinin olmaması ve işlem tesis edilmesi Anayasa'ya aykırı değil midir?

*Son 10 yıl içerisinde okul içinde veya dışında katıldığı eylem ve etkinlik nedeniyle bursu kesilen öğrenci sayısı kaçtır?

*İdarenin bu işlemi karşısında şahısların yapmış olduğu itirazların kabul görülme oranı nedir?

*Kredi Yurtlar Kurumu'nun; burs, kredi ve yurt başvurularında AKP'ye üyelik sorusu neden yer almaktadır?

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13455
 Dün : 18615
 Toplam : 45536125
 Ip No : 3.239.58.199