Siyaset 2.9.2020 12:56:40 1714 defa okundu

Nurşat Yeşil ve Mehmet Ali Bul Davası

Tunceli’de 2016 yılında düzenlenen basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle dönemin Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun ile HDP İl Eşbaşkanı Arslan Çağ’a idari para cezası kesildi. Peki şimdi neden gündeme geldi? İşte ayrıntılar:

 

Tunceli’de 2016 yılında düzenlenen basın açıklamalarına katılan HDP’li yöneticilere verilen idari para cezası, AYM tarafından demokratik toplum gereklerine uygun olmadığı gerekçesiyle hak ihlali olarak değerlendirildi. Basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle dönemin Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun ile HDP İl Eşbaşkanı Arslan Çağ’a idari para cezası kesildi. İşte sonrasında yaşananlar:

 

İKİSİ DE CEZAEVİNDE

 

Tunceli’de 2016 yılında düzenlenen basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle dönemin Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun ile HDP İl Eşbaşkanı Arslan Çağ’a idari para cezası kesildi. Avukatları, 2017 yılında para cezalarının iptali için Tunceli Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Mahkeme, emniyetin tutanaklarını değerlendirerek cezaların iptali talebini reddetti.

Tutukluların avukatı bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Eski HDP Tunceli Milletvekili ve Belediye Başkanı Edibe Şahin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ile Aysel Doğan’ın avukatları da kesilen para cezaları nedeniyle AYM’ye başvurdu. Tüm dosyaları birleştiren AYM, kararını verdi.

 

HDP’Lİ EŞ BAŞKANLARIN HER İKİSİ DE TUTUKLU

AYM, Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmederek yargılamanın yeniden yapılması için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Mahkemenin ihlal kararında; başvuruculara para cezası kesilmesinin olağanüstü hal sürecinde toplantı haklarını kullanmalarında dolaylı ve caydırıcı bir etkisi olduğu belirtildi ve “Bu durumun demokratik toplum gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşıldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi. Anayasa Mahkemesinin 17 Haziranda verdiği karar avukatlara yeni tebliğ edildi.

Haklarında hak ihlali kararı verilen ve her ikisi de tutuklu olan eski belediye başkanlarından Nurhayat Altun’un Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davası sürüyor. Mehmet Ali Bul hakkında verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası ise Yargıtay tarafından onandı. Cezaya ilişkin AYM’ye yapılan bireysel başvuru süreci ise henüz sonuçlanmış değil.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19386
 Dün : 23211
 Toplam : 39824705
 Ip No : 35.170.78.142