Siyaset 4.11.2021 19:59:27 1447 defa okundu

Nurşat Yeşil “Sadece HDP olunca mı kurallarınız aklınıza geliyor?”

HDP’nin Tunceli’deki açıklamasına polis müdahalesi

HDP’li siyasetçilere yönelik 4 Kasım 2016’da düzenlenen operasyonlarda binlerce siyasetçi gözaltına alınmıştı. 2016 yılında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan çok sayıda siyasetçi hala tutuklu olarak cezaevlerine tutuluyor. Gözaltıların yıldönümünde açıklama yapmak üzere aralarında HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, İl Eşbaşkanları Nurşat Yeşil ve İbrahim Kasun’un da olduğu bir grup Seyit Rıza Meydanında basın açıklaması yapmak isterken, polis tarafından Tunceli Valiliğinin uzun süredir pandemiyi gerekçe göstererek uzattığı yasaklar nedeniyle izin verilmeyeceği belirtildi.

Bu duruma tepki gösteren Alican Önlü ile emniyet yetkilileri arasında tartışma yaşandı. Tartışma arbedeye dönüştü.

 

UZUN TUTUKLULUĞA DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA BASIN AÇIKLAMASI

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel’in de aralarında olduğu binlerce HDP’linin gözaltına alınıp tutuklanmasıyla devam eden sürecin başlangıcı olan 4 Kasımda Türkiye genelinde eylemler yapıldı.

Tunceli’de de Halkların Demokratik Partisi tarafından yapılmak istenen basın açıklaması, valiliğin yasak kararı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi.

Engelleme sırasında arbede yaşanırken, HDP Milletvekili Alican Önlü polis ablukasına ve engellemeye tepki gösterdi. Güvenlik Şube Müdürünün Önlü’ye “Yalan söylüyorsunuz” lafı tansiyonu yükseltti. Önlü, “Özür dile” diyerek duruma tepki gösterdi. Yürümeye çalışan HDP’lilere polis müdahale etti.

  ÖNLÜ “ONA VALİ DEMEYİN AKP İL BAŞKANI DEYİN”

 4 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen siyasi darbenin üzerinden 5 yıl geçtiğini   hatırlatan Önlü, geçmişte partilerinin Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve       Selahattin Demirtaş başta olmak üzere onlarca milletvekilinin tutuklanmasıyla başlayan darbe kapsamında bugüne kadar yüzlerce seçilmişin tutuklandığını söyledi.

HDP’nin tutuklamalara, kapatma davalarına, kayyım atamalarına karşı direndiğini söyleyen Önlü, gelinen aşamada toplumun tüm kesimlerine karşı bir bütün baskı uygulandığını ifade etti.

Önlü, HDP başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik operasyonların ortak amacının, Türkiye’de faşizme karşı direniş olduğunu dile getirerek, “Türkiye halklarının, ortak, eşit ve özgür yaşamını kuracağız. Bu kentte, vali AKP il başkanı gibi davranmaktadır. Buna nasıl vali diyeceğiz? Bir avuç gücünüzle devletin bütün imkanını ele alarak bu halka bu zulmü yapamazsınız. Kimden güç alıyorsunuz? Halk için yapıyorsanız halk burada.” dedi.

 

HDP İl BAŞKANI NURŞAT YEŞİL “SADECE HDP OLUNCA MI KURALLARINIZ UYGULANIYOR?”

HDP Tunceli İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, yaşanan engelleme çabasına tepki gösterdi ve “Bu ülkede hala Anayasa var. Sizin kurallarınız sadece HDP’ye mi geçerli? Bu şehirde herkes her etkinliği yapıyor, sıra HDP’ye gelince mi yasak? 5 yıl önce il eşbaşkanlarımız haksız-hukuksuz olarak tutuklandı. Yani olan şeyleri söyleyeceğiz.” diyerek engellemelere tepki gösterdi.

Bu haberin oluşturulmasında, PİRHA’nın video görüntülerinden yararlanılmıştır.

                                                                Fotolar: PİRHA

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3695
 Dün : 23381
 Toplam : 46820197
 Ip No : 54.227.97.219