Ovacık 20.12.2018 19:39:05 5447 defa okundu

Nurhayat Altun “Söyleyecek sözüm yok”

Tunceli Belediye Eş Başkanı olarak görev yaptığı dönemde gözaltına alınan Nurhayat Altun’un yargılandığı davanın duruşması Tunceli Adliyesi’nde görüldü.

Tanık olarak daha önce Altun’un aleyhine ifade verdiği açıklanan Metin A., tutanağı görmeden imzaladığını söyledi. Nurhayat Altun ise mahkemede kendisine söz hakkı verildiğinde “Söyleyecek sözüm ve bir beklentim yok” şeklinde bir cümle kullandı.

 

SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı

Nurhayat Altun hakkında “örgüt yöneticisi olmak” gerekçesiyle açılan davanın 9’ncu duruşması dün Tunceli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Altun, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı.

Duruşmaya tanık Metin A.’nın dinlenilmesi ile başlandı. Tanık A.,  yargılandığı bir duruşmada Altun’un PKK örgütünün istediği eylem ve etkinlikleri yapmasında sorumlu olduğunu söylemişti.

Metin A., bu duruşmada Nurhayat Altun’u tanımadığını, “Yargılandığım esnada kendisi ile ilgili verdiğim ifadeleri kabul etmiyorum. Tutanakları da görmeden imzaladım” şeklinde ifade verdi.

Mahkeme heyetinin Altun’a taleplerine ilişkin yönelttiği soruya, hiçbir beklentisinin de, sözünün de artık olmadığını söylemesi dikkat çekti.

 

Avukatı Tahliye Talep Etti

Ardından savunma yapan Avukat Reyhan Yalçındağ, Altun’un 25 aydır tutuklu olduğunu anımsatarak, “Söylenmesi gereken her şeyi söyledik. Dikkat ederseniz müvekkilim artık hiçbir talebi olmadığını söyledi. Bu sözler sadece Nurhayat Altun’un duruşu ve düşünceleri değildir. Tutuklu bulunan tüm Kürt siyasetçilerinin bu mahkemelerden bir şey beklemediklerinin göstergesidir. Yüzde 70 oy oranına sahip olan bir partinin siyasetçilerinin tutuklanması hukuki değil, siyasidir. Türkiye mahkemelerinin siyasi değil, hukuki yargılama yapmasını istiyoruz. Hukuka aykırı yargılamalar son bulmalıdır. Bu kapsamda müvekkilimin bir an önce tahliyesini talep ediyorum” diye konuştu.

 

Duruşma 6 Şubat 2019’a ertelendi

Ardından 5 dakika ara veren mahkeme heyeti,  “ATK bilirkişi raporunun sanığa tebliğ edilmesini,  sanık ve sanık müdahillerinin gelecek celseye kadar bilirkişi raporuna yönelik beyanda bulunmaları için süre verilmesi” yönündeki ara kararıyla duruşmayı 6 Şubat 2019’a erteledi.

İddianamede, 2012 ile 2016 yılları arasında kentte düzenlenen 22 basın açıklaması, yürüyüş, cenaze töreni, mezarlık ziyareti, DTK faaliyetleri ve telefon dinlemeleriyle suçlanan Nurhayat Altun hakkında “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla 22 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5718
 Dün : 16130
 Toplam : 30707656
 Ip No : 35.175.200.4