Manşet 24.5.2019 10:02:43 1182 defa okundu

Normal doğum yapmak sağlık açısından önemli!

Normal doğum, birçok hamile kadının planladığı ve deneyimlemeyi umduğu bir doğum yöntemidir.

Doğal, uyuşturulmamış ve müdahale gerektirmeyen bir doğum yapma seçeneğine nihayetinde anne ve bebek sağlığı ile karar verilmelidir. Ancak modern kültürümüz ve toplumumuzda doğal bir doğum yapmayı tercih edenlerin sayısı azalmakta ve acısız yöntem tercih edilmekte.

 

Bebeğin nefes almasına yardım eder

 

Doğum o kadar yaygın bir şekilde tıbbi hale gelmiştir ki, çoğu durumda doğumda yardıma ihtiyacımız yoktur. Gebelik, doğum ve doğum tasarım açısından mucizevidir. Vücudunuz ve hormonlarınız doğum yapmak için yeterlidir. Anne veya bebeğin hayatını kurtarmak için sezaryenin önemli olduğu biliniyor ancak Dünya Sağlık Örgütü, bunun doğumların % 10-15'inde böyle olduğunu söylüyor. Dolayısıyla doğumların diğer % 85-90'ında doğal doğum hem bebek hem de anne için birçok fayda sağlayabilir. Bebeğinizin doğuş şekli önemlidir ve doğal bir doğum planlamanız bebeğinizin iyiliği için en güvenli ve en zararsız tercihtir.

 

Doğum sırasında bebeğiniz katekolaminler adı verilen bir stres hormonu üretir. Stresli veya tehdit edici bir duruma cevaben üretilen "kavga" hormonudur. Katekolaminler, bebekler doğduğunda solunum adaptasyonuna yardımcı olur. Bunu, amniyotik sıvının akciğerlerinde emilimini artırarak ve yüzey aktif madde üretimini artırarak yapar. Sürfaktan, yeni doğan bebeğinizin doğumdan sonra akciğerlerini şişirmesine yardımcı olur.

 

Güçlü bir bağışıklık sistemini teşvik eder

Yeni doğanlar olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerine sahiptir ve onları hastalıklardan korumak için alabilecekleri her türlü yardıma ihtiyaç duyarlar. Hamilelik sırasında bebeğiniz sizden maternal antikor alır, ancak çoğu doğum sırasında transfer edilir. Beyaz kan hücreleri aynı zamanda daha yüksek katekolamin seviyelerinin bir sonucu olarak artar.

 

Kan şekerini düzenler, bebeğin enerjisini artırır

Doğumdan sonra, bebeğiniz artık plasentadan sürekli bir besin almamaktadır. Sonuç olarak, kan şekeri seviyeleri düşmeye başlar. Bu normal olsa da, doğal doğumlu bebekler beyin hasarı gibi düşük kan şekeri (hipoglisemi) olumsuz etkilerine karşı korunur. Katekolaminler, bebeğinizdeki glikoz seviyelerini artırmaya yardımcı olur ve kan şekeri seviyelerini, süt gelinceye kadar (genellikle doğumdan birkaç gün sonrasına kadar) nispeten sabit tutar.

 

Bebeğinize oksijen artırır

Doğal bir doğumda bebeğiniz, kasılmalar (hipoksi) sırasında vücudunda mevcut olan stres hormonlarıyla düşük oksijen seviyelerine karşı korunur. Eğer normal doğum dışında sentetik oksitosin ile uyarılmışsa, doğal olmayan şekilde güçlü ve sık sık kasılmalara neden olabilir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7064
 Dün : 18512
 Toplam : 31330416
 Ip No : 3.226.243.130