Güncel 3.12.2020 20:07:46 1087 defa okundu

Nezaket ve Ahlak Üzerine…

Türkiye toplumunun politik figürlerine baktığımızda ve onların söylev dilini dikkatlice incelediğimizde, bariz bir şekilde nezaketten yoksunluk olduğunu hemen fark ederiz...Baki SENDAY Yazdı...

Türkiye toplumunun politik figürlerine baktığımızda ve onların söylev dilini dikkatlice incelediğimizde, bariz bir şekilde nezaketten yoksunluk olduğunu hemen fark ederiz. Bir iki istisna dışında kullanılan dil, sıradan bir insanı bile hayrete düşürecek düzeydedir. Çeşitli tartışma programlarında tv ekranlarında izlediğimiz entelektüel ve aydın görünümlü figürlerin de geri kalır yanı yok. Elbette istisnalar var onların da hakkını vermek gerekir.

Paranın satın alamadığı en büyük değerlerden biri nezakettir. Nezaket, paranın satın alamadığını alan tek insani erdemdir. İfade etmek istediğimiz düşüncelerimize, kibarlık adı verilen bir kıyafet giydirmek ne iyi olurdu. Bütün küçük insanlara (erdem yoksunu insanlar) bakınız, yaltaklanan insanlar olduğunu görürsünüz. Temel ve ortak özellikleri nezaket ve kibarlıktan yoksunluktur.

Erkekler samimi, kadınlar ise iffetli görünerek, nezaket denilen oyunu oynamak isterler çoğu zaman. Bu sadece biçimdir. Oysa öz önemlidir. Kişi kötüyse, nezaket onu daha da iğrenç duruma düşürür. Tıpkı beyaz renk üzerindeki kan lekeleri gibi. Onun için, nezaket gördüğümüz ilk anda hemen kanmamak gerekir. Nazi subayları da birer katil olmalarına rağmen, çok nazik olabilmişlerdi.

Ahlak ve nezaket ilişkisi birlikte büyüyen ikili bir özellik taşır. Bebek ilk doğduğunda ahlak değerlerine sahip değildir. Süt çocuğunun, hatta uzun süre çocukluk döneminde ahlak yoktur. Ahlak, kişinin kendisiyle ilişkisinin terbiye kuralıdır ve davranış bilgisidir. Bu kural kişiye daha çok geleneksel değerlerle verilir. Okul dahi bu değerlerin bileşkesini aşacak güçte değildir. Sadece verilenleri pekiştiren bir etkidir. Adil, ölçülü ve yiğit biri olmadan, bu vasıflara ulaşmadan, bunların gerektirdiği nezaket ve ahlak düzeylerinde davranış sergilemek mümkün mü?

Ahlak ve nezaket ilişkisinde, öncelik nezakette olur. Çünkü nezaket, birikerek ahlak değerlerine biçim verir. Ahlak, görüntü ve menfaatlerden bağımsız olarak, içselleştirdiğimiz ve bizi tanımlayan, yavaş yavaş tedrici olarak oluşan değerler bütünüdür. Çocuklukta yapamadığımız ve dürtülerimizden kaynaklanan şeyleri, bizim adımıza başkaları yapar ve bizi şekillendirirler. Burada ilk mekân ailedir. Aile bize polisin değil, nezaketin disiplinini verirse, erdemli insan olarak yaşamaya ilk adımı da vermiş olur. Sanat nasıl doğayı taklit ediyorsa, nezaket de ahlakı taklit eder. Nezaket çocuklara bir görev algısıyla değil, yaşamın bir kazanımı olarak verilmelidir.

İnsan olarak sevmeyi, istemeyi ve yargılamayı bilirsek, erdemli yaşamı ucundan yakalamış oluruz. Bir insan, erdemli olmayacak kadar nazik davranıyorsa, orada bir sorun var demektir. Nezaket endişe verici bir kusursuzluk düzeyinde olursa, dikkatli olmak gerekir. Namuslu olmak; bazen hoşa gitmemeyi, şoke etmeyi ve yaralamayı gerektirebilir. Nezaket, kuralların ve geleneklerin tutsağı, görgü kurallarının da fiyakalı gösterisi olamaz.

Nezaket, önemli bir ritüeldir, küçük bir şeydir ancak büyük şeyleri hazırlar. Ahlaktan önce edindiğimiz etiketsiz bir hükümdardır. Hayatımız, adabı muaşeretten ibaret değildir. Nezaket kendi başına kaldığında, ikincil bir öneme sahip biçimsel bir niteliktir. Doğal olan erdemin ve zekânın yanında neredeyse anlamsızlaşır, hiçlik düzeyine iner. Sadece görüntüde nezaket, kişinin kendisine ve duygusal dünyasına ihanettir.

Zeki ve erdemli insanların yoldaşıdır nezaket. Medeniyetten yoksun ama dürüst bir insan, ince zevklere sahip ama fırıldak bir insana her zaman tercih edilir. Onun için, çocuk eğitiminde, yalnız başına sevgi yetmez. Dürüst olmayan bir insan için nezaket, bir ifade jimastiğidir sadece. Gösterişten yoksun, içselleştirilmiş bir nezaket ve ahlak anlayışına ülkemiz insanlarının çok acil ihtiyacı var kanısındayım. Egemen olan elitlerin ilk görevi, erdemli insan yetiştirmenin okullarını oluşturmak olmalı. Erdem yoksa insanlık da yoktur…

                                               Baki Senday/bakisenday62@gmail. com

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4177
 Dün : 14351
 Toplam : 41066667
 Ip No : 3.236.156.34