Sürmanşet 14.5.2019 09:09:08 402 defa okundu

Nejla Ergün “Tunceli engellisini koruyan, sahip çıkan bir halk”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle ziyaret ettiğimiz Özel Umudumuz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Nejla Ergün, Tunceli’nin engeli olan bireylere özel önem verdiğini söyledi.

İmkan tanınması halinde engeli olanların neler başarabildikleri konusunda görüş aktaran Ergün “Yeter ki fırsat verelim. Yeter ki bu çocukları bu hayata dahil etmeyi bilelim. O zaman neler yapabildiklerine şaşardınız.”

“Yeter ki fırsat verilsin”

Özel Umudumuz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettik. Merkezin Kurucu Müdürü Nejla Ergün ile engelli bireyler hakkında konuştuk. Ergün, Tunceli halkının engelli bireylere karşı bilinç düzeyinin yüksek olduğunu söylerken, toplumun fırsat verdiği takdirde engelli bireylerin çok güzel işler başarabileceğini şu sözlerle aktardı; “Bu çocukların yapabildiklerini görmek istersek, sağlam insanlardan daha güzel şeyler yapabildiklerini de görürüz. Yeter ki fırsat verelim. Yeter ki bu çocukları bu hayata dahil etmeyi bilelim.”  

Özel Umudumuz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencisi Zilan Doğan’ın yazdığı mektubu da bizimle paylaşan Nejla Ergün, konuşmasında şunları söyledi;

“Tunceli halkı engellisini koruyan, sahip çıkan bir halk”

“Umudumuz Özel Öğretim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdiresiyim. Kurumumuz 2007 yılından beri Tunceli’de faaliyet gösteriyor. Pülümür ve Çemişgezek hariç bütün ilçe ve köylerimizden öğrencilerimize seanslı eğitim veriyoruz. İlimizde engellilik alanında resmi kayıt olmasa bile, nüfus oranına göre çok sayıda engellimiz var. Yıllardır engelli günlerinde farkındalık çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalarla birlikte, engellilere yönelik bilinç düzeyini yükselttiğimizi fark ediyoruz. Çünkü bu çocuklarımız ne kadar çok toplum içinde olup kendi ihtiyaçlarını giderecek duruma gelirse, o kadar çok özgüvenleri artar. Toplumda da kabul görür. Tunceli halkının bu konuda bilinç düzeyi yüksek. Engellisini koruyan, sahip çıkan bir halk.

“Engelli deyip onları toplumdan ayrıştırıyoruz”

Aslında engelli kavramını da pek kullanmak istemiyoruz. Çünkü engelli deyip onları toplumdan ayrıştırıyoruz. Biz özel birey kavramını kullanıyoruz. Çünkü; Onların var olan engelleri onları normal insanlardan ayırt eden özel bir özellikleridir. Bu fiziksel veya zihinsel olabilir.

“Farkı fark ettirmenin huzurunu yaşadık”

Bu yıl da yine 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Engelli Koordinasyon Birimi kurduk. İlimizde var olan dezavantajlı bütün kurumlara yönelik, STK’ler, Siyasi Partilerle yıllardır engelli koordinasyon birimi olarak hareket ediyoruz. Sekreteryasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yapıyor. 10-16 Mayıs arasında her güne bir etkinlik koyduk. Cuma günü kurum ziyaretlerinde bulunduk. 11 Mayıs Cumartesi günü Ovacık Yeşilyazı’da kaymakamlığın davetiyle güzel bir piknik yaptık. 13 Mayıs Pazartesi günü Farkındalık yürüyüşü yaptık. Amaç, toplum fırsat verirse engellilerin yapabileceklerinin sınırının olmadığını gösterebilmekti. Farkı fark ettirmenin huzurunu yaşadık. 14 Mayısta Otizm Derneğinin Konya Selçuk Üniversitesinden Tunceli’deki Otizmli çocukların ailelerine evde çocuklarıyla iletişimi üzerine bir konferans verilecek. Eğitim ve erken tanı otizmli bireylerimiz için çok önemli. Erken yaşta eğitim, çocukları hayata entegre etmenin ilk adımıdır. Çocuğa karşı duyulan sevginin çocuğa hissettirilmesi de ikinci adımdır.  Çocuklarımıza sadece takvimsel günlerde değil, onun dışında kurum içerisinde de kurslar veriyoruz. Çocuklarla beraber aile eğitimleri de çok önemlidir. Ayda bir Psikolojik Danışmanımız ile birlikte ailelerimizle toplantılarımız oluyor.

“Bir toplumun gelişmişliği, engelli bireylerinin gelişmişlik seviyesiyle eşdeğer tutulur”

Buradaki aileler çok duyarlı. Kendi çocuklarımız için ne yapabilirizin derdini taşıyorlar. Biz bu çocukların toplumun bir parçası olduğunun ve topluma karışmaları gerektiği inancındayız. Bir toplumun gelişmişlik seviyesi, engelli bireylerinin gelişmişlik seviyesiyle eşdeğer tutulur. Birçok ile göre bu alanda şanslıyız. İnsanlarımız, toplumumuz duyarlı, bilinç yüksek, herkes üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. En azından çocuklarımıza acıyarak bakmıyorlar.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6100
 Dün : 16130
 Toplam : 30708038
 Ip No : 35.175.200.4