Eğitim 7.4.2022 16:23:00 2577 defa okundu

Ne okumalı, ne izlemeli?

Okumaktan keyif alacağınız, kitapsever arkadaşlarınıza tavsiye edebileceğiniz kitaplar ve yayınlandığı dönemin en çok izlenenleri olma ünvanına sahip olan filmleri EMEK Dostları ile paylaşmak istedik.

Ne okumalı?

Suç ve Ceza-Dostoyevski

 

1860'lı yılların Petersburg'unda buhran ve yokluk içerisinde bir hukuk öğrencisi olan Raskolnikov, tabuta benzeyen odasında, geçinmek için eşyalarını rehin verdiği tefeci kadını öldürme planı yapar. Bir "bit" olarak gördüğü bu yaşlı kadını toplumun yararı için adeta "ezmek" ister. Ancak eyleme geçtiği sırada, yanında "iyi bir insan" olan kız kardeşinin olacağını hiç hesaba katmaz. Raskolnikov'un içine düştüğü ikilem ve psikolojik hesaplaşmalar, yüz elli yıldır bütün dünyayı "Tanrı'nın yokluğunda insanın sınırı ne olmalıdır?" sorusu ile kasıp kavurarak Rus edebiyatında önemli bir eserinin doğmasını sağlar. Dostoyevski, özgürlük yolunda insanın hangi "eşikleri" aşabileceğini, kötülüğün sınırının nerede başladığını sorgulayan, erdemle vicdan arasında sıkışıp kalan iç dünyalara ışık tutar. Bu eser, bir suçun psikolojik kaydı niteliğindedir.

 

***

 

Ne izlemeli?

Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol) 2013 - Justin Chadwick

 

Güney Afrika'nın efsaneleşen özgürlük savunucusu Nelson Mandela'nın yaşamını kronolojik biçimde anlatan film, Mandela'nın taşradaki çocukluğundan başlayarak, Güney Afrika'nın demokratik seçimlerle görev başına gelen ilk başkanı olmasına kadar geçen süreyi beyazperdeye taşıyor. Mandela, henüz genç bir hukuk öğrencisiyken, politikaya duyduğu büyük ilginin sonucunda Güney Afrika'da demokrasinin en önde gelen savaşçılarından biri olur. 1964 yılında çarptırıldığı hapis cezasıyla birlikte kontrol altına alınsa da 27 yılın ardından özgürlüğüne kavuştuğunda mücadelesine devam eder. 1993 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Mandela, bir yıl sonra ülkenin ilk siyahi başkanı olarak göreve gelir.

Yönetmenliğini Justin Chadwick'in üstlendiği ve William Nicholson'ın senaryosuyla çekilen filmin başrolü, başarılı aktör Idris Elba. Filmin kadrosunda Naomie Harris, Robert Hobbs ve Mark Elderkin gibi isimler de yer alıyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4662
 Dün : 15945
 Toplam : 50675337
 Ip No : 44.201.94.72