Eğitim 9.4.2022 10:08:00 1598 defa okundu

Ne okumalı? Ne izlemeli?

"Çünkü Ütopya adaletin yeryüzündeki simgesidir." Thomas More bu kitabında keşfettiği ütopyasını anlatıyor. Maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini izleyebileceğiniz bir film.

Ne Okumalı?

Ütopya - Thomas More

Yaşlı bir denizci Thomas More’a, son seyahati sırasında tesadüfen keşfettiği Ütopya adasını anlatır. Bu adanın yönetim biçimi, yasama, yürütme ve yargılama gücü, yurttaşların kamu haklarından yararlanmaları gerçekten de mükemmeldir. Ona göre Ütopya bütün Avrupa devletlerinin yapılanmasına örnek oluşturacak ideal devletin ta kendisidir.
Ütopya’da yurttaşların birlikte çalışarak elde ettiği ürünler pazar yerlerindeki ambarlara getirilir. Halk her ihtiyacını bu ambarlardan karşılar, üstelik ücretsiz. Çünkü Ütopyalılar para kullanmaz. Hele paranın ana maddesi altın ya da gümüşe metelik değer vermez. Emeğin ortak kullanımının esas alındığı bu toplumda yiyecek sıkıntısı diye bir şey yoktur, hiç kimse dara düşmez, hiçbir yurttaş ailesinin geleceğinden endişe duymaz.
Çünkü Ütopya adaletin yeryüzündeki simgesidir.

 

Ne İzlemeli?

Maymunlar Cehennemi- Rupert Wyatt

Film, günümüz San Francisco'sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor.
İnsanlar ve maymunlar arasındaki savaşta çok önemli bir figür haline gelen genç bir bilim adamı etrafında gelişiyor. Will Rodman (James Franco), maymunlar üzerinde Alzheimer hastalığına çare bulmak için testler yapıyor fakat maymunlardan Ceasar adındaki biri, hızlı gelişim göstermeye başlıyor. Bu yüzden Will, onu kendisiyle birlikte yaşaması ve acımasız doktorlardan korumak için evine götürüyor. Böylece kaçınılmaz maymun devri başlıyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10081
 Dün : 19164
 Toplam : 49804126
 Ip No : 18.232.53.185