Manşet 2.12.2019 08:45:52 357 defa okundu

Ne Okumalı? Ne İzlemeli?

Bugünkü sayımızda izlerken keyif alacağınız ve bir o kadar da şaşıracağınız bir film ve hislerinin peşinden gidip amacına ulaşan bir adamın hikayesini anlatan bir kitabı sizlerle paylaşıyoruz.

İşte o kitap ve film…

 

Ne okumalı?

Simyacı-Paulo Coelho

Romanın kahramanı Santiago anne-babası tarafından papaz okuluna gönderilir. Santiago 16 yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezgin olmak istediğini söyler. Bunun üzerine babası da, oğluna içinde 3 adet altın İspanyol parası olan bir kese vererek "git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş" der. Santiago, önce babasının vermiş olduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirir. Santiago artık geziyordur.

Santiago, bir gece rüyasında romanın ana konusunu teşkil eden Mısır Piramitleri'ne gittiğini ve orada hazine bulduğunu görür. Romanın kahramanı, rüyasını falcı bir kadına anlatır. Falcı kadın Salem kralı olarak tanıtılan yaşlı adamla Santiago’yu tanıştırır. Yaşlı adam, hayatın gizemleri hakkındaki bilgiye karşılık, Santiago'dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Santiago, Mısır'a gitmek için koyun sürüsünü satıp yola çıkar. Mısır’da Arap bir çocukla tanışan Santiago, onunla çalışmaya karar verir. Fakat Arap çocuk paralarla birlikte kaçarak Santiago'yu şehirde parasız-pulsuz bırakır. Bunun üzerine Santiago para kazanmak için bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra Santiago yeterli parayı kazanarak tekrar yola koyulur.

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştığı güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. "Gerçekten kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir." diye düşünür. Santiago, Mısır'a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

 

Ne izlemeli?

Şeytan Üçgeni- Christopher Smith

Jess, arabasıyla ilerlerken bir martıya çarparak büyük bir trafik kazası geçirir ama bu önemsiz gibi görünen kazanın hayatının gidişatını değiştirdiğinin farkında değildir. Arkadaşlarıyla bir yat gezisine çıkar. İçten içe yolunda gitmeyen bir şey olduğunu düşünmektedir ama ne olduğunu bilemez.

Yatları fırtınaya yakalanınca, Jess’in içindeki huzursuzluk da artar. Neyse ki, o ve arkadaşları civardan geçen bir gemiye binmeyi başarırlar. Ancak, Jess bu terk edilmiş gemide daha önce de bulunduğuna inanmaktadır. Sırayla tüm arkadaşları öldürülmeye başlar. Ve bu vahşetin sorumlusu asla tahmin edemeyeceği bir kişidir.

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15941
 Dün : 40026
 Toplam : 37816042
 Ip No : 3.237.43.68