Sürmanşet 10.3.2018 18:12:00 21305 defa okundu

Muşlu Genç Kız Tunceli’ye Sığındı

Muşlu ailenin zorla evlendirmek istediği 17 yaşındaki kızları, Tunceli’ye sığındı. Ailenin kayıp diye polise bildirdiği kızın anlattıkları ise Türkiye’deki çocuk gelin dramını bir kez daha gözler önüne serdi. Bakın 2001 doğumlu S. K’nin nasıl hikayesi var.

 

Alevi diye vermek istemedikleri kızlarını zorla başkasıyla evlendirmek istediler

 

Tunceli’de dün (Cuma günü) yaşanan bir olay, Türkiye’deki çocuk gelin dramına da bir kez daha dikkat çekti.

 

İşte o olay

Tunceli’nin Hozat ilçesi girişinde polis kontrol noktasında durdurulan minibüsteki bir genç kızın kışlayı sorması üzerine, hareketlerinden şüphelenen polis, kimlik sorgulaması yapınca kızın ailesi tarafından kayıp başvurusu yaptığını farketti. Polisler tarafından karakola götürülen 2001 doğumlu S.K.’nin ifadesi üzerine Hozat’ta askerliğini yapan Oğuz M’nin de ifadesine başvuruldu. CMK uyarınca Pertekli Avukat Enver Doğan’ın çağırıldığı ifade sırasında, genç kızın zorla evlendirilmek istenmesi üzerine evden kaçtığı ortaya çıktı.

 

Bu çağda bu kafa

18 yaşından küçük olduğu için ifadesi alındıktan sonra Tunceli Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından geçici koruma altına alınan S. K’nin ifadesi ise “Bu çağda bu kafa” dedirten türden.

17 yaşındaki genç kız, ifadesinde yıllar önce Muş’tan İstanbul’a göç ettiklerini, burada oturdukları binada tanıdığı Oğuz M. ile aralarında duygusal yakınlaşma başladığını söyledi. Alevi olan Oğuz’un ailesi oğlu askere gitmeden önce kızı isteyerek söz yüzüğü takmak isteyince, ailesinin kendisini bir akrabasıyla zorla evlendirmek üzere nişanladığını aktaran genç kız, bunun nedenini de kendisini bir Alevi’ye vermek istememeleri şeklinde açıkladı.

 

Geceyi Tunceli’de Sokakta Geçirmiş

Bunun üzerine evden kaçmaya karar veren S. K. önce uçakla Elazığ’a geldi. Hozat Komando Tugay Komutanlığında askerliğini yapan Oğuz M.’nin yanına gelmek üzere Elazığ’dan Tunceli arabalarına binen genç kız merkeze geldi. Gece saatlerinde Tunceli merkeze inen S. K. ne yapacağını bilemediği için sokakta sabaha kadar beklediğini, ardından da sabah saatlerinde önce Pertek’e oradan da minibüsle Hozat’a gitmek üzereyken polislerin kimlik kontrolü sırasında kışlayı sorunca kendisinden şüphelendiklerini ve bu nedenle yakalandığını söyledi.

 

Avukat aile hakkında işlem başlatılmasını istedi

Tunceli Barosu Avukatlarından Enver Doğan’ın da hazır bulunduğu ifade işlemleri sonrasında, genç kızın koruma altına alınması ve ailesine verilmemesi istendi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de müdahil olduğu olayda, genç kızın devlet korumasına alınması bekleniyor.

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Avukat Enver Doğan, aile hakkında 18 yaşın altındaki bir çocuğu rızası olmadan evlendirmek isteyen aile hakkında işlem yapılması talebinde bulunduğunu söyledi.

Avukat Doğan, S: K’nin ailenin ekonomik durumunun gerekçe gösterilerek okutulmamasına rağmen, son derece mantıklı ve kültürlü bir yapısı olduğunu aktardı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2614
 Dün : 10003
 Toplam : 25600782
 Ip No : 54.80.96.153