Sürmanşet 11.6.2019 21:38:36 688 defa okundu

Munzur’da büyük coşku

​​​​​​​Dünya Rafting Şampiyonası devam ediyor

Türkiye'de ilk defa Tunceli'de düzenlenen Dünya Rafting Şampiyonası heyecanı devam ediyor. Munzur Çayı’nda dün nehir inişleri ile başlayan yarışlar, bugün de devam etti. Erkek ve kadın sporcuların yer aldığı 5 kilometrelik nehir inişlerinde RX sıralama yarışı ile devam eden müsabakalar hem heyecanlı hem de renkli görüntülere sahne oldu. Munzur kıyısında açıklamalarda bulunan Vali Tuncay Sonel, "Tunceli artık huzur şehri, spor şehri, turizm şehri ve tatil şehri." dedi.

 

Munzur’da rafting coşkusu

 Türkiye'de ilk kez Tunceli'nin ev sahipliğinde Munzur Çayı'nda düzenlenen ve önceki gün başlayan R4 Dünya Rafting Şampiyonası devam ediyor. Dün akşam saatlerinde düzenlenmesi planlanan yarışlar, aşırı yağış ve kesilen elektrikler nedeniyle ertelenmişti. Bugün de Munzur’da coşku doruktaydı. Bitiş noktasına ilk kendileri varsın diye tüm gayretleriyle küreklere asılan sporcular, seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. 

Çeyrek final, yarı final ve final yarışlarıyla devam eden şampiyonanın yarattığı coşkuya dikkat çeken Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, “İnanılmaz şekilde basın bizi takip ediyor ve Türkiye'nin her yerinde Tunceli konuşuluyor. Ulusal ve uluslararası medyada yer aldığımızı gördük. İki sene önce başladığımız bu çalışmanın meyvelerini aldık. Artık Tunceli gerçekten dünyada raftingin merkezi oldu. Çok mutluyuz. Vali Sonel gerçekten çok güzel çalışmalar yaptı. Kendisi Tunceli'de raftingin kurucularındandır. Dünya artık Çin'den sonra Tunceli'yi her an inceleyecektir ve birkaç sene sonra adeta bir turizm patlaması yaşanacaktır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sporcular, yöneticiler Tunceli doğasına yarışma pistine hayran kaldı. İlgi beklediğimizin üzerinde oldu.” dedi.

 

“Organizasyonu başarıyla sürdürüyoruz”

Tunceli Valisi Tuncay Sonel ise ilimizin turizm merkezi haline geldiğini belirterek, “Dünyanın 20 ülkesinden 800'e yakın sporcu, hakem ve teknik heyeti ağırlıyoruz. Bizler hem Tunceli olarak hem de Türkiye olarak konuklarımıza Türk misafirperverliğini göstermeye çalışıyoruz. Huzur şehri haline gelen kentimizde, dünya çapında organizasyonu başarıyla sürdürüyoruz. Tunceli artık bir turizm şehri olduğunu dünyaya kanıtladı. Herkes huzur içinde burada tatilini yapıyor, yarışmaları keyifle izliyor. Herkesi Tunceli'yi görmek için davet ediyoruz.”

Şampiyonaya destek veren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, emeği geçenlere, raftingcilere ve görevlilere teşekkür eden Sonel, "Dünyanın 20 ülkesinden, Kostarika'dan Çin'e, Şili'den Hindistan'a, Brezilya'dan Fransa'ya, İtalya'dan İran'a kadar 800'e yakın sporcu burada kıyasıya yarışıyor. Bizler de konuklarımıza Türk misafirperverliğini göstermeye çalışıyoruz. Hem gündüz hem gece yarışları hem de konserlerden halkımız memnun. Bizler de diyoruz ki; gelsinler Tunceli'mizim bu muhteşem doğasını yerinde görsünler. Tunceli olarak başta Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla doğa ve su sporları merkezimizi açmıştık. Munzur Nehri 80 kilometre öteden çıkıyor. 36 kilometrelik kısmı Dünya Rafting Federasyonu tarafından uluslararası rafting parkuru ilan edildi. Bunların devamı gelecek. Ayrıca turizminde birkaç yıldır hakikaten gözle görülür bir artış var. Otellerimizde yer yok. Orta ve yüksek öğrenim yurtlarımızı misafirlere açtık. Kamp alanları yaptık. Tüm vatandaşları bekliyoruz” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Fikret Yardımcı, Vali Sonel'e üzerinde "Türkiye" yazılı mili takım forması ve madalya hediye etti.

 

Zorlu parkurda heyecan dorukta

Munzur Nehri üzerinde oluşturulan rafting parkurunda gerçekleştirilen şampiyona kapsamındaki yarışların ikinci gününde de, sporcular kıyasıya mücadele etti.

Kadın yarışlarının tamamlanmasının ardından erkeklerde mücadele başlarken, sporcular en iyi dereceyi elde etmek için kürek çekiyor.

Organizasyonu; Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Dünya Rafting Federasyonu (WRF) Başkanı Danilo Barmaz, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ve çok sayıda seyirci takip ediyor.

Öğle arası verilen yarışlar, karma takım mücadeleleriyle devam etti.

 

İşte Dünya Rafting Şampiyonası’nın yarın ki programı

12 Haziran Çarşamba

Saat 07:30-08:30 Sabah Kahvaltısı Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 09:00-09:30 Kaptanlar Toplantısı Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 09:30-10:30 Slalom 1.tur Kadın-Erkek   Yarış Parkuru

Saat 11:00-11:30 Serbest Zaman Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 11:30-12:30 Slalom 2. Tur Kadın-Erkek Yarış Parkuru

Saat 13:00-13:30 Serbest Zaman Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 13:30-14:00 Branş Madalya Töreni Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 14:00-15:00 Öğle Yemeği Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 15:30-19:00 Valilik Özel Turizm Programı Muhtelif

Saat 19:00-20:00 Akşam Yemeği Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

Saat 21:00-23:00 Kupa Madalya ve Kapanış Seremonisi Sporcu Köyü (Mameki Parkı)

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7077
 Dün : 18512
 Toplam : 31330429
 Ip No : 3.226.243.130