Sürmanşet 30.4.2021 20:20:17 1133 defa okundu

“Munzur ve Pülümür vadilerinin kesin korunacak alan ilan edilmesi için çalışma başlattık”

​​​​​​​Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Tunceli’ye geldi. Elazığ'da çeşitli temaslarda bulunduktan sonra Tunceli'ye gelen Bakan Kurum ve Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ı Elazığ Havaalanında Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan karşıladı. İşte ayrıntılar:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Tunceli’ye geldi. Elazığ'da çeşitli temaslarda bulunduktan sonra Tunceli'ye gelen Bakan Kurum ve Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ı Elazığ Havaalanında Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan karşıladı. Yapılması planlanan Millet Bahçesi alanında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, İl Koordinasyon Toplantısı'na başkanlık etti. Toplantının ardından açıklama yapan Kurum, Munzur ve Pülümür vadilerinin kesin korunacak alan ilan edilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bugün de toplantıda önemli kararlar aldık. Tunceli'ye, bölgeye değer katacak önemli projeleri yapma kararı aldık. Munzur ve Pülümür vadileri Tunceli'nin can damarıdır. Bölgemizin çok önemli doğal güzelliği, turizm noktasında bölgeye cazibe katan önemli bir varlığımızdır. Bu doğal güzelliğimizi ve bu doğal güzelliğe zarar vermeyi engelleyecek adımları atmaya karar verdik.”

 

“2 VADİ KESİN KORUNACAK ALAN İLAN EDİLECEK”

Ziyaretleri kapsamında uçakla Elazığ'a gelen Bakan Kurum'u, Elazığ Havalimanı'nda Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Elazığ Vali Vekili Abdulkerem Abbasoğlu, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ve İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız karşıladı. Buradan cuma namazı için Hacı Tayyar Camisi'ne geçen Kurum, namazın ardından Elazığ-Pertek karayolu üzerinden Tunceli'ye hareket etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Tunceli'ye geldi. Temaslarına Vali Mehmet Ali Özkan'ı ziyaret ederek başlayan Bakan Kurum, İl Koordinasyon Toplantısı'na başkanlık etti. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Kurum, "Bereketli Munzur'un sakinlerini, Kureyş Baba'nın, Düzgün Baba'nın, Mansur Baba'nın dostlarını, Tunceli'nin güzel insanlarını sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum. Cumhurbaşkanımızın Tuncelili kardeşlerimize selamlarını, sevgilerini iletiyorum. 

Tunceli’nin tüm sorunlarına çözüm bulma; şehrimizde yaşam kalitesini en yüksek noktaya çıkarmak için burada, sizlerle bir aradayız.

Dün Bitlis’teydik. Bugün Tunceli’deyiz. Yarın da inşallah, Elazığ’a gideceğiz. Bugün, önce hep birlikte cem evimizi ziyaret ettik. Canlarla bir araya geldik, sohbet ettik. Cuma namazımızı eda ettik.

Sonrasında valiliğimizde koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik.

Toplantımızın ardından millet bahçemizde ve Munzur Üniversitesi Artuklu Yerleşkesinde alan incelemelerinde bulunacağız.

AK Parti İl Teşkilatımızı ziyaret ederek programımızı sonlandıracağız.

Koordinasyon toplantımızda, Tunceli’mizin geleceğini konuştuk. Birçok yeni kararlar aldık. Ben şimdiden aldığımız tüm kararların, başlatacağımız yeni projelerin Tunceli’miz için hayırlı olmasını diliyorum.

Âşık Veysel'in de dediği gibi 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' Dünyanın en kadim medeniyetlerine beşiklik yapmış bu toprakların, Anadolu’nun yiğit insanlarına hizmet etmek için çalışıyoruz.

İnşallah, 81 ilimizin tamamını, 780 bin km2 ülkemizin her yerini, el birliğiyle inşa ve ihya edecek, geleceğe hazırlayacağız.

Hepimiz büyük Türkiye ailesinin fertleriyiz. Her daim; Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle; bu kadim Anadolu coğrafyasında, Cumhurbaşkanımızın da her zaman vurguladığı gibi, Hacı Bektaş-i Veli’nin ifadesiyle bir olduk, iri olduk, diri olduk. Hep birlikte Türkiye olduk.

Allah’ın izniyle de, bu topraklarda, şanlı bayrağımızın altında kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecektir.

Bu vesileyle; vefatının 750’inci yılında Hacı Bektaş-ı Veli’yi rahmetle anıyorum. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız 2021 yılını, Hacı Bektaş-ı Veli Yılı olarak ilan etti. Hacı Bektaş-ı Veli, 'İncinsen de incitme' diyerek, bizlere, asırlardır sevgiyi, barışı, birliği ve beraberliği öğütledi. Bütün insanlığı sevgi, saygı, barış ve kardeşliğe davet etti. Her daim iyiyi, doğruyu, güzeli, ahlaklı ve erdemli olmayı bizlere öğütledi.

Hoşgörüsüyle Anadolu’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada, kendinden sonraki nesillerin yolunu aydınlattı.

Biz de inşallah, bu topraklara mührünü vuran bu anlayışla, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.

Her zaman söylüyoruz. Yaptığımız tüm hizmetlerde 83 milyonumuzu kucaklayarak hareket ettik. İstanbul’a ne hizmet götürdüysek Kars’a da aynısını götürdük. İzmir’de, Elazığ’da ne yaptıysak; Şırnak’ta, Diyarbakır’da, Hakkâri’de de onu yaptık." dedi.

 

“TOKİ TUNCELİ’DE 1833 KONUT YAPTI”

Kurum, kendi iktidarları döneminde Tunceli'ye 5 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü; "Tunceli'de, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde çok önemli yatırımlar yapıldı. Çevre, şehircilik, sağlık, turizm, eğitim alanında 5 milyar lira yatırım yapıldı. Bu yatırımların 2 milyar lirası da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yaptığı yatırımlardır. Sosyal konut kapsamında TOKİ'imizle bugüne kadar 1833 konutu yaparak Tunceli'de alt gelir grubu vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda oturmasını temin etmeyi sağladık. Şu an Tunceli'de 662 konut ve sosyal donatı inşaatımız devam etmektedir. Çok kısa zamanda konutlarımızı bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Tunceli'de 329 konut yapacağımızı ifade etmiştik. Yer tespit çalışması yapıp bu yıl konut inşaatına başlayacağız. Tunceli'de 2002 yılında hiçbir arıtma hizmeti verilmiyordu. Yapmış olduğumuz yatırımlarla nüfusumuzun yüzde 60'na atık su hizmeti verir haline geldik.

Bugün de Tunceli’deki toplantıda önemli kararlar aldık. Tunceli'ye, bölgeye değer katacak önemli projeleri yapma kararı aldık. Munzur ve Pülümür vadileri Tunceli'nin can damarıdır. Bölgemizin çok önemli doğal güzelliği, turizm noktasında bölgeye cazibe katan önemli bir varlığımızdır. Bu doğal güzelliğimizi ve bu doğal güzelliğe zarar vermeyi engelleyecek adımları atmaya karar verdik. Bu çerçevede bu vadilerimizi Munzur Üniversitesi ile birlikte arkadaşlarımız tespitlerini yapıyorlar ve bu alanın bütününde kesin korunacak hassas alan ilanı yapıyoruz."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4705
 Dün : 15798
 Toplam : 42912932
 Ip No : 18.206.238.77