Sürmanşet 16.10.2019 09:08:22 878 defa okundu

Munzur Vadisi’ndeki HES projesi iptal edildi

Tunceli’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan Kaletepe Hidroelektrik Santrali (HES) projesi iptal edildi.

Avukat Barış Yıldırım sosyal medya hesabında projenin iptaline ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım, Ankara 3. İdare Mahkemesince Üstün Kamu Yararı kararının iptal edilmesi üzerine Munzur Vadisi’nde baraj ve HES inşa edilemeyeceğinin açıkça belirtildiğini ifade etti.

 

Dava sonuçlandı

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, 2010’da Konaktepe Elektrik Üretim A.Ş.’ye Konaktepe barajı ile Konaktepe HES I-Konaktepe HES II için 49 yıllığına enerji üretim lisansı vermişti.

Bunun üzerine bölgedeki çevreciler dava açmıştı. Davanın ardından sekiz yıl süren hukuki süreç çevreciler lehine sonuçlanmış, geçen sene Aralık ayında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ‘Üstün Kamu Yararı’na ilişkin kararı Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

 

Mahkeme tarafından bu sefer de Anayasa’nın 56’ncı maddesi örnek gösterilerek, ‘Milli Park Kanunu’na aykırılık’ ‘ekosistem dengelerinin bozulması’ ve ‘yaban hayatının tahrip edilmesi’ gerekçeleriyle oybirliğiyle projenin iptaline karar verildi. Avukat Barış Yıldırım karara dair sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve “Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları dahilinde yapımı geçmişte projelendirilen Kaletepe Barajı ve HES Projesi'nin yapımının esastan iptal edildiği ve anılan kararın diğer Baraj ve HES Projeleri için de emsal teşkil edeceği belirtilmektedir. Belirtelim ki, Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yapımı planlanan tüm Baraj ve HES Projeleri açtığımız dava kapsamında Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin 02.11.2018 tarihli ve 2018/1679 Esas 2018/2166 Sayılı kararı ile iptal edilmişti.

 

Alınan kararda, ‘Munzur Milli Parkı sınırları içinde yer alan projelerle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 18.04.2011 tarihli üstün kamu yararı kararının bulunduğu belirtilmekte ise de Munzur Vadisi Milli Parkı'nın Mutlak Koruma Zonu'nda inşa edilmesi planlanan Baraj ve HES Projesinin yapılması hususunda ‘kamu yararı açsından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ bulunduğuna ilişkin 18.04.2011 tarihli Orman ve Su İşleri Bakanlığı işlemi mahkememizin 02.11.2018 tarih ve E:2018/1679, K:2018/2166 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Milli Park Statüsündeki bir alanda Üstün Kamu Yararı kararı olmaksızın, 1967 tarihli güncel olmayan bir inkişaf raporu dışında çevresel etki değerlendirme süreci işletilmeksizin baraj ve HES projesi yapılmasının, başta çevrenin korunması ilkesi olmak üzere Mili Parklar Kanunu ve ilgili mevzuata aykırı olacağının anlaşılması karşısında hukuka uyarlılık bulunmadığı’ denilerek üstün kamu yararı kararı iptal edildiğinden Baraj ve HES inşa edilemeyeceği açıkça belirtilmektedir.

 

Hal böyleyken, Milli Park sınırları içinde Baraj ve HES projeleri bulunduğunu iddia etmek hukuka uygun değildir.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13661
 Dün : 40026
 Toplam : 37813762
 Ip No : 3.237.43.68