Manşet 4.8.2022 18:33:30 1035 defa okundu

Munzur Üniversitesi'nden bir akademisyen Rektör Ubeyde İpek'e dair usulsüzlük iddialarını raporlaştırdı (1)

Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek sık sık medyada ve kendi akademik çevresinde usulsüzlük iddialarıyla gündeme geliyor. Çarşaf çarşaf usulsüzlük iddialarına rağmen hakkında YÖK'ün işlem yapmaması ve hala görevine devam etmesi ise dikkate değer. Hoş; hükümetin Tuncelililerin sevmediğini, usulsüzlük-yolsuzluk yapanları kentte tutarak bizleri cezalandırma çabası aşikar. Şimdi bir akademisyen İpek'in usulsüzlük iddialarını raporlaştırıp göndermiş...İşte içinde bilim olmayan üniversitenin acınacak o hali:

  1. Rektör İpek, geçtiğimiz 2019 Aralık ayında 2 yıldır boş kalan İletişim Fakültesi Sekreterliği görevine Açıköğretim Fakültesi mezunu olan 10 yıllık makam şoförü Yunus Başarır’ı atamıştır.

Konuyla ilgili Rektörün (savunma amaçlı) ulusal basına yaptığı açıklama şu şekildedir;

"Fakülte sekreteri olarak atanabilmek için 10 yıl çalışmışlığının olması ve üniversite mezunu olması gerekiyor. Yunus Başarır da 10 yıllık tecrübesi olan, üniversitede teknisyen kadrosuyla çalışan kişi. Bu kişinin ataması için dekanın teklifi ve rektörün onayı gerekiyor. Şahsın mevzuata herhangi bir aykırılık olmamasından dolayı ataması gerçekleşmiştir. Başarır geçmiş süreçlerde teknik kadroda olmasına rağmen şoförlükte görevlendirilmiş birisi. Üniversitede şoförlük görevi olan bir kişi görevlendirmeyle başka bir görevde çalışabiliyor. Yunus Başarır da bu noktada görevlendirilmiş biri. Bundan önce üniversitede birçok kişinin bu şekilde atanması yapılmış. Bu atamanın liyakatli olduğunu düşünüyorum zaten bu atamanın liyakatsız olduğunu düşünseydik atamasını yapmazdık. Bu konuda liyakatli olduğundan şüphem yok."

Ancak konuyla ilgili Tunceli kamuoyunda ve Munzur Üniversitesi camiasında çok daha farklı bir iddia dile gelmiştir. Bu iddiaya göre; Rektör Ubeyde İpek Ankara’da bulunan Fluence Marka resmî araçla Antalya’ya doğru seyir halinde iken, içinde bulunan kız arkadaşı ile birlikte trafik kazası yaptığı ve Rektör Ubeyde İpek’in resmi makam şoförü Yunus Başarar’ı kazayı üstlenmesi karşılığında kendisini Şoförlükten Fakülte Sekreterliği kadrosuna atadığı iddia edilmektedir. Yapılan kazanın Tunceli kamuoyunda duyulması ve Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek’in şoför Yunus Başarar’ı fakülte sekreteri olarak ataması sonrasında, “çok liyakatlı bir atama yaptık” şeklinde ulusal gazetelere beyanat vermesi, Tunceli kamuoyunu oldukça rahatsız etmiştir. Kaza yapan aracın, üniversite şoförü Hasan Hüseyin Makal tarafından Elazığ’a getirildiği ve Trafik kazası sonrası hasarlı aracın Elâzığ Renault Özkaya otomotivde (üniversitenin standart araç servis bakım uygulamasının dışında) yıllık bakım adı altında tamir edildiği resmi olarak servis kayıtlarında yer almaktadır.

https://www.habervakti.com/soforunu-fakulte-sekreteri-olarak-atayan-rektor-kendini-boyle-savundu

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/soforunu-fakulte-sekreterligine-atayan-rektor-liyakatli-bir-atama-oldu-1705940

 

  1. 2017 yılında kardeşi Seda Gündüzalp’i de Pertek Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Programına “Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanında doktora yapmış olmak” şartıyla ilanın kişiye özel ilan açarak öğretim üyesi kadrosuna atamıştır ve bölüm başkanlığı tahsis etmiştir. Kardeşinin kadrosunu garantilemek için eş zamanlı olarak Çemişgezek ilçesinde bulunan Meslek Yüksek Okulu’nda da ilan açmıştır. Bu durum çok kez basına yansımasına rağmen, İpek hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır. Kişinin Görev yaptığı program kendi mezuniyetiyle bağdaşmamaktadır ve akademik anlamda emsali olmayan bir atama gerçekleştirmiştir. Rektör Übeyde İpek’in kız kardeşi Seda Gündüzalp bölümde tek akademisyen ve bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bölümün 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibariyle sadece 1 öğrencisi bulunmaktadır.  Ubeyde İpek’in kız kardeşinin geçen yıllarda da Fırat Üniversitesi’nde de çeşitli akademik kadrolara başvuru yaptığı ve başarısız olduğu bilinmektedir. Benzer bir durumda Hakkâri Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, oğlunu benzer şekilde atadığı gerekçesiyle açılan davada 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

Aynı dönemde yeğeni Elif Kılıç Sezer için de Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümü’nde araştırma görevlisi kadrosu açmıştır ve bu durumda kamuoyunda tepki toplamıştır.

 

https://odatv4.com/guncel/aile-boyu-universite-24061833-141443

https://www.tunceliemek.com.tr/NewsDetail/Deyiver-hele-Ipek/176/49606

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rektorun-aile-saadeti-1006703

https://halktv.com.tr/munzur-universitesinde-akraba-atamalari-tbmm-gundeminde-437007h

https://m.bianet.org/bianet/print/231496-munzur-universitesi-rektoru-hakkindaki-iddialar-dogru-mu

https://m.bianet.org/bianet/print/231222-yok-usulsuzlugu-tespit-etti-rektor-ipek-ustunu-orttu

 


NOT: GÖNDERİLEN YAZIDA, AKADEMİSYEN ÜLKÜ ÖZBEY'E DAİR KISIM, GEÇTİĞİMİZ YIL TÜM GÖREVLER VARKEN BU YIL BAZI GÖREVLERİNİN OLMAMASI GEREKÇESİYLE ÇIKARILMIŞTIR.  

https://m.bianet.org/bianet/print/231222-yok-usulsuzlugu-tespit-etti-rektor-ipek-ustunu-orttu

 

DEVAM EDECEK

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5570
 Dün : 21697
 Toplam : 51448104
 Ip No : 3.238.225.8