Spor 22.8.2019 09:15:07 3394 defa okundu

Munzur Üniversitesi’nde Özel Yetenek Sınavı

Spor Bilimleri Fakültesi için mücadele VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Munzur Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bu yıl öğrenci almaya başladı. Dört bölümlük fakültenin iki bölümü için kontenjan açıldı. Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümü’ne girmek isteyen öğrenciler, Munzur Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen Özel Yetenek Sınavı ile bu bölümlere girmek için ter döktü. 25 Ağustosa kadar sürecek seçmelere ilişkin konuştuğumuz Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ülkü Özbey, iki bölüme toplam 120 öğrenci alınacağını söyledi. Sınava katılan öğrencilerden Dilan Taylan, “Bu bölüm küçüklüğümden beri hayalimdi.” derken, Şeyhmus Canturhan ise, Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okurken bölüm değiştirmek için özel yetenek sınavına girdiğini söyledi.

 

“Sınava 354 öğrenci başvurdu”

Tunceli EMEK’e konuşan Profesör Doktor Ülkü Özbey ve sınava girmek için ilimize gelen öğrencilerle konuştuk.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Ülkü Özbey: “Spor Bilimleri Fakültesi yaklaşık olarak bir yıl önce kuruldu. Şu anda 4 bölümümüz var. Bunlar; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük ve Rekreasyon programları. Ama bu yıl sadece Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümüne öğrenci alacağız. Bugün sınavlarımız başladı. 21-25 Ağustos tarihleri arasında sınavlarımız devam edecek. Sınava 354 civarında öğrenci başvurdu. Sekiz engelli de başvurdu.

 

“Spor Bilimleri Fakültesi genç ve dinamik bir yapıya sahip”

Şuan spor yöneticiliği ve öğretmenlik bölümüne öğrenci alıyoruz. Her bölümde 60 kontenjan olmak üzere totalde 120 öğrenci alacağız. Spor Bilimleri Fakültesi şuanda genç ve dinamik bir yapıya sahip. Üç doktora öğretim üyesi hocamız, bir fakülte sekreterimiz ve memuruz var. Ama daha sonraki süreçte kadromuza yeni elemanlar katılacak. Diğer iki bölümümüzü de aktif hale getirmeyi planlıyoruz. İnternet sayfamızda iki ay öncesinden duyurular paylaşıldı.  Sınav kılavuzu, sınavın nasıl yapılacağına yönelik öğrencilere detaylı bilgi verildi. Youtube kanalından canlı yayın olarak izlemek isteyen herkes sınavımızı izleyebilir. Herkese açık, şeffaf bir sınav yapıyoruz.

 

“Sınavımız organizasyonlu şekilde devam ediyor”

 Barkovizyon sistemimiz de kantinde mevcut. Öğrencilerimiz sınavı beklerken parkur hakkında da bilgi sahibi olabiliyor. Gelen öğrenci adaylarımıza sınavın nasıl yapılacağına dair genel bir bilgi verildi. Sınava başlamadan bir gün önce kargaşa olmaması adına öğrencilerin sınav giriş belgelerinde hangi gün ve saatte sınava girecekleri de yazıldı. Organizasyonlu bir şekilde sınavımız devam ediyor. Herhangi bir sağlık sorununun ortaya çıkmasına karşı sağlık ekibimiz, emniyetimiz ve güvenliğimiz hazır bekliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Sınava giren öğrencilerle konuştuk

 

“Emek verenin yapabileceği bir sınavdı”

Dilan Taylan; “Elazığ’ın Karakoçan ilçesinden geliyorum. Munzur Üniversitesi ilk defa Spor Bilimleri Fakültesi kurdu. Munzur Üniversitesinde okumak istiyorum. Çünkü hem yaşadığım yere yakın hem de sevdiğim bir üniversite. Bu bölüm küçüklüğümden beri hayalimdi. Bir bölüm hayal ettiğinizde başka bir bölüm istemiyorsunuz. Sınav iyiydi. Emek verenin yapabileceği bir sınavdı. Karakoçan’da Sprint 23 kursunda 5 aydır hazırlanıyorum. Hocamız İmam Hüseyin Bozkurt bize çok yardımcı oldu. Hem motivasyon olarak hem de bizi buraya getirerek çok yardım etti. Sınava girdim. İlk denememde hata yaptım. Ona rağmen 84 saniye yaptım. İkinci elemem iyi geçti. Sınav iyi bir sınavdı. Topla eleme vardı. Hata yapmadan geçirdim.” 

 

“Çocukluğumdan beri BESYO’yu çok seviyorum”

Pınar Yıldırım: “Malatya’dan geliyorum. Munzur Üniversitesi BESYO sınavına girmek için geldim. 2 haklı bir sınavdı. İlk hakkımda saçmalarım diye düşünmüştüm ama aksine 63 saniye yaptım. En iyi derece değildi ama en iyi üç dereceden biriydim. İkinci hakkımda 62 yaptım. Daha iyi oldu. Çocukluğumdan beri BESYO’yu çok seviyorum. Ailemin hepsi de sporla uğraşıyor. Kardeşim Malatyaspor’un altyapısında oynuyor. Daha önce Bingöl’de sınava girmiştim. Tercih yapmadım ama Tunceli’de okumak istiyorum. Buranın hem şehir olarak hem de üniversite olarak daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Malatya’ya yakın olması da bir etken. Bu bölümü çok istiyorum. Umarım olur. Sanırım sınavı kazandım. Artık bir öğretmenim. Çok mutluyum.”

 

 “Parkuru görmek için geldim”

Şeyhmus Canturhan: “Diyarbakır’dan geliyorum. Burada Tarih Bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim.  Küçüklüğümden beri spor yapıyorum ve sporu çok sevdiğim için Spor Bilimleri Fakültesinde okumak istiyorum. Tarih Bölümüyle ilgili bir şey yapamayacağımı düşündüğüm için Spor Bilimleri Fakültesi’ne geldim. Daha önce farklı şehirlerde de sınava girdim. Ama oraları sevmediğim ve Dersim’i sevdiğim için buraya geldim. Burası hem imkanlar açısından hem rahatlık açısından daha güzel bir şehir. Kazanırsam burada Beden Eğitimi Öğretmenliği veya Spor Yöneticiliği okumayı tercih ediyorum. Henüz sınava girmedim. Parkuru görmek için geldim. Umarım hayırlısı olur.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7219
 Dün : 18598
 Toplam : 38443814
 Ip No : 3.235.45.196